Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Prezydent Andrzej Duda odznaczył członków polskiej Zimowej Narodowej Wyprawy na K2

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda odznaczył Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski himalaistów - członków polskiej Zimowej Narodowej Wyprawy na K2 2017/2018, uczestników ekstremalnej akcji ratunkowej na Nanga Parbat w styczniu 2018 roku.

Bartosz Zimkowski
Bartosz Zimkowski
Na zdjęciu od lewej: Witold Bańka, Denis Urubko, Andrzej Duda, Piotr Snopczyński, Adam Bielecki i Piotr Tomala PAP / Leszek Szymański / Na zdjęciu od lewej: Witold Bańka, Denis Urubko, Andrzej Duda, Piotr Snopczyński, Adam Bielecki i Piotr Tomala
Wówczas Adam Bielecki, Denis Urubko, Piotr Tomala oraz Jarosław Botor podjęli próbę uratowana Elisabeth Revol i Tomasza Mackiewicza, którzy utknęli w drodze ze szczytu Nanga Parbat. Revol udało się uratować, a Mackiewicza niestety nie.

- Dziękuję za tak godne reprezentowanie Rzeczypospolitej Polskiej i dziękuję za tę postawę - postawę niezwykłą. Zawsze ten moment, kiedy człowiek gotów jest zaryzykować, ale przede wszystkim gotów jest w efekcie także oddać swoje życie, aby ratować innych, jest zawsze momentem niezwykłym - podkreślał Andrzej Duda podczas uroczystości.

Ponadto prezydent przekazał na ręce kierownika bazy Narodowej Zimowej Wyprawy na K2, nestora polskiego himalaizmu Piotra Snopczyńskiego flagę państwową wraz z okolicznościową dedykacją.

ZOBACZ WIDEO: Na jaw wychodzą kulisy akcji ratunkowej Revol i Mackiewicza

Z kolei Piotr Tomala, w imieniu uczestników wyprawy, wręczył Andrzejowi Dudzie upominek w postaci dwóch oprawionych pamiątkowych fotografii z Zimowej Narodowej Wyprawy na K2.

W uroczystości wzięli udział także minister sportu Witold Bańka, uczestnicy Zimowej Narodowej Wyprawy na K2 2017/2018 oraz członkowie Zarządu Polskiego Związku Alpinizmu.

Zobacz także"Mała wiara w narodzie francuskim". Słaby wynik zbiórki na podbój K2

Zobacz takżeNamierzono ciała pięciu zaginionych alpinistów na Nanda Devi

Jeżeli chcesz być na bieżąco ze sportem, zapisz się na codzienną porcję najważniejszych newsów. Skorzystaj z naszego chatbota, klikając TUTAJ.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (1)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×