WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Prezydent Andrzej Duda odznaczył członków polskiej Zimowej Narodowej Wyprawy na K2

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda odznaczył Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski himalaistów - członków polskiej Zimowej Narodowej Wyprawy na K2 2017/2018, uczestników ekstremalnej akcji ratunkowej na Nanga Parbat w styczniu 2018 roku.
Bartosz Zimkowski
Bartosz Zimkowski
PAP / Leszek Szymański / Na zdjęciu od lewej: Witold Bańka, Denis Urubko, Andrzej Duda, Piotr Snopczyński, Adam Bielecki i Piotr Tomala

Wówczas Adam Bielecki, Denis Urubko, Piotr Tomala oraz Jarosław Botor podjęli próbę uratowana Elisabeth Revol i Tomasza Mackiewicza, którzy utknęli w drodze ze szczytu Nanga Parbat. Revol udało się uratować, a Mackiewicza niestety nie.

- Dziękuję za tak godne reprezentowanie Rzeczypospolitej Polskiej i dziękuję za tę postawę - postawę niezwykłą. Zawsze ten moment, kiedy człowiek gotów jest zaryzykować, ale przede wszystkim gotów jest w efekcie także oddać swoje życie, aby ratować innych, jest zawsze momentem niezwykłym - podkreślał Andrzej Duda podczas uroczystości.

Ponadto prezydent przekazał na ręce kierownika bazy Narodowej Zimowej Wyprawy na K2, nestora polskiego himalaizmu Piotra Snopczyńskiego flagę państwową wraz z okolicznościową dedykacją.

ZOBACZ WIDEO: Na jaw wychodzą kulisy akcji ratunkowej Revol i Mackiewicza

Z kolei Piotr Tomala, w imieniu uczestników wyprawy, wręczył Andrzejowi Dudzie upominek w postaci dwóch oprawionych pamiątkowych fotografii z Zimowej Narodowej Wyprawy na K2.

W uroczystości wzięli udział także minister sportu Witold Bańka, uczestnicy Zimowej Narodowej Wyprawy na K2 2017/2018 oraz członkowie Zarządu Polskiego Związku Alpinizmu.

Zobacz także"Mała wiara w narodzie francuskim". Słaby wynik zbiórki na podbój K2

Zobacz takżeNamierzono ciała pięciu zaginionych alpinistów na Nanda Devi

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (1):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • kart631 0
  "dwóch oprawionych pamiątkowych fotografii z Zimowej Narodowej Wyprawy na K2."
  coś za coś , a wlaściwie za nic , bo moim zdaniem celu nie osiągneli. Mi za marzenia o Mś (jeszcze nie wiem w czym ,ale coś tam wymyślę)pewnie nikt nic nie da i uścisku ręki prezesa też nie będzie

  Andreas Hendzel To za jakie zaslugi te medale od długopisa ? Tak pytam bo tysiące ludzi tyra po 40-50 lat dla ojczyzny i nikt nawet im słowa dziękuje nie powie.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Andreas Hendzel 0
  To za jakie zaslugi te medale od długopisa ? Tak pytam bo tysiące ludzi tyra po 40-50 lat dla ojczyzny i nikt nawet im słowa dziękuje nie powie.
  [ 1 komentarz w tej dyskusji ] Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (1)
Pokaż więcej komentarzy (1)
Pokaż więcej komentarzy (1)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×