WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Alpinizm. To oni brali udział w akcji ratunkowej. Znane nazwiska Polaków

Trzech Polaków wzięło udział w akcji ratunkowej Francesco Cassardo na Gasherbrum VII. Wiadomo już, kto stworzył grupę wraz z Denisem Urubką, Danem Bowie i Calą Cimentim.
Dawid Borek
Dawid Borek
Facebook / Cala-Cimenti-Cmenexperience / Na zdjęciu: Francesco Cassardo (z lewej) i Cala Cimenti

Sukcesem zakończyła się akcja ratunkowa Francesco Cassardo. Przypomnijmy, że po zdobyciu szczytu Gasherbrum VII włoski wspinacz odpadł od ściany, doznając poważnych obrażeń: złamania kości udowej oraz urazu szyi.

W akcję ratunkową zaangażował się jego wspinaczkowy partner Cala Cimenti, Dan Bowie, Denis Urubko oraz jeszcze dwóch Polaków. Ich personaliów dotychczas nie ujawniano. Teraz wiadomo już, że w akcji wzięli udział Janusz Adamski (trzeci Polak, który zdobył Koronę Ziemi i pierwszy, który dokonał trawersu Mount Everest) oraz Jarosław Zdanowicz.

Grupa ratunkowa, wykorzystując sanki z nart, transportowała Cassardo w kierunku podstawy góry. Jednocześnie trwały ustalenia dotyczące wylotu śmigłowca ratunkowego. W końcu helikopter udał się pod Gasherbrum VII.

"Francesco jest już w szpitalu, gdzie zajęli się nim lekarze" - poinformowano na Facebooku Francesco Cassardo. Członkowie grupy ratunkowej bezpiecznie dotarli natomiast do bazy u podstawy góry.

"Denis Urubko, Dan Bowie i dwóch Polaków: Jarosław Zdanowicz i Janusz Adamski byli aniołami. Bez nich akcja nie mogłaby się udać, a Francesco nie byłby w stanie spędzić kolejnej nocy na wysokości 6300 m n.p.m. Chłopcy zrobili wszyscy, by mu pomóc" - czytamy we wpisie opublikowanym przez najbliższych włoskiego wspinacza.

Zobacz także:
Polscy alpiniści porażeni piorunem w Austrii. Trafili do szpitala
Alpinizm. Denis Urubko znów wszedł na ośmiotysięcznik. W znakomitym czasie

ZOBACZ WIDEO: Borussia Dortmund lepsza od Liverpoolu. Pięć goli w ciekawym sparingu

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (0):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×