Relacje na żywo
 • wszystkie
 • MŚ 2022
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Alpinizm. Tylko nieliczni są w stanie tego dokonać. Zdobycie Korony Himalajów wielkim wyczynem

Zdobycie Korony Himalajów i Karakorum uznawane jest za jedno z największych osiągnięć w alpinizmie. Do tej pory dokonali tego nieliczni. W tym gronie znajduje się trzech Polaków.

Mateusz Kozanecki
Mateusz Kozanecki
szczyt Lhotse Getty Images / Godong/Universal Images Group / Na zdjęciu: szczyt Lhotse
Na świecie znajduje się łącznie czternaście ośmiotysięczników - dziesięć w Himalajach i cztery w Karakorum. Dotarcie na szczyt ich wszystkich to zadanie, na które stać nielicznych, najwytrwalszych. Ci, którzy tego dokonali, przeszli do historii.

Pierwszego wejścia na ośmiotysięcznik dokonał francuski duet Maurice Herzog i Louis Lachenal, którzy w 1950 roku zdobyli szczyt Annapurny (8091 m n.p.m.). Niespełna czternaście lat później grupa Chińczyków wdrapała się na Sziszapangmę (8013 m n.p.m.) zamykając listę.

Reinhold Messner

Każdy, kto zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, zasługuje na duże uznanie. Spośród tych, którym udało się to osiągnąć, wyróżnić należy przynajmniej trzy osoby. Dzięki nim zmieniło się oblicze alpinizmu.

ZOBACZ WIDEO Polacy szykują nowinki, które mogą zaskoczyć świat skoków narciarskich? Trener kadry komentuje doniesienia

Pierwszym, który zdobył koronę był Włoch Reinhold Messner. Jego walka rozpoczęła się tragicznie. W 1970 roku podczas schodzenia z Nanga Parbat (8156 m n.p.m.) doszło do wypadku, w którym zginął jego brat Guenther. To nie zraziło go do gór. Po dwóch latach wrócił, aby stanąć na szczycie Manaslu (8156 m n.p.m.).

Włoch dysponował fantastycznym, jak na tamte czasy, sprzętem. Mógł liczyć także na wsparcie sponsorów. Organizowanie kolejnych wypraw nie stanowiło dla niego problemu. Wykazywał się dużą cierpliwością, aż w końcu w 1986 roku, stając na szczycie Lhotse (8516 m n.p.m.), zapisał się w historii jako pierwszy zdobywca Korony Himalajów i Karakorum.

Messnerowi zajęło to łącznie szesnaście lat. Niedługo później jego wyczyn został powtórzony, w stylu, do jakiego nikt długo nie był w stanie dorównać.

Czytaj także: Jako jedyna kobieta na świecie 9 razy weszła na Everest. Pracuje na zmywaku, za płacę minimalną

Jerzy Kukuczka

Choć od zdobycia przez Jerzego Kukuczkę Korony Himalajów i Karakorum minęły już 32 lata, to w dalszym ciągu jego wyczyn robi duże wrażenie. Nie bez przyczyny uznaje się go za jednego z najwybitniejszych alpinistów w historii.

Kukuczka zdobywał kolejne szczyty niemal na zawołanie i to w czasach, kiedy możliwość wyjazdu z kraju nie była tak oczywista, jak ma to miejsce obecnie.

W pewnym momencie media zaczęły mówić o jego wyścigu z Messnerem o to, kto jako pierwszy zgarnie koronę. Obaj zgodnie podkreślali jednak, że nic takiego nie ma miejsca. Ostatecznie Polak 18 września 1987, w stylu alpejskim, zdobył Sziszapangmę (8013 m n.p.m.). Zaledwie kilka miesięcy po Reinholdzie Messnerze.

Całość zajęła mu osiem lat, co wówczas uznano niemalże za sprint. Później tylko dwie osoby zdołały dokonać tego szybciej. Warto podkreślić, że Kukuczka przy okazji wytyczył dziewięć nowych dróg, w tym cztery zimowe i tylko dwa razy wspomagał się butlą z tlenem.

Czytaj także: Nirmal Purja dokonał niemożliwego. Korona Himalajów w 7 miesięcy

Nirmal Purja

Nepalczyk wywołał niemałe kontrowersje. Twierdzi bowiem, że udało mu się zdobyć wszystkie ośmiotysięczniki w niesamowitym tempie siedmiu miesięcy.

Purja w kwietniu 2019 roku rozpoczął program "Project Possible" (misja wykonalna - dop. MK). W ciągu pierwszego miesiąca zdobył szczyty Annapurny (8091 m n.p.m.), Dhaulagiri (8167 m n.p.m.), Kanczendzongi (8586 m n.p.m.), Mount Everest (8848 m n.p.m), Lhotse (8516 m n.p.m.) i Makalu (8463 m n.p.m).

Kolejne szczyty osiągał równie szybko, aż w końcu - po 189 dniach - zameldował się na Sziszapangmie (8013 m n.p.m.). W każdym z wejść wspomagał się butlą z tlenem. Wyczyn, który robi ogromne wrażenie i w który nie wszyscy wierzą. Póki co Purja znajduje się na liście czterdziestu osób z Koroną Himalajów i Karakorum. Nepalczyk pokazał, że niemożliwe nie istnieje.

W elitarnym gronie jest trójka Polaków - Jerzy Kukuczka, Krzysztof Wielicki i Piotr Pustelnik. Natomiast pierwszą kobietą, która dokonała tego wielkiego wyczynu, została Edurne Pasaban z Hiszpanii w 2010 roku.

Jeżeli chcesz być na bieżąco ze sportem, zapisz się na codzienną porcję najważniejszych newsów. Skorzystaj z naszego chatbota, klikając TUTAJ.

Czy w przyszłości ktoś poprawi wynik Nirmala Purji?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×