Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Tragedia w Argentynie. Nie żyje alpinistka Nelya Saldeeva. Rosjanka została uderzona kamieniem

Tragicznie zakończyła się wyprawa na argentyński szczyt Aconcaguę dla Nelji Saldeevej. Kamień wielkości piłki uderzył Rosjankę w okolice kolana i oderwał jej nogę. Alpinistki nie udało się uratować.
Igor Kubiak
Igor Kubiak
Nelya Saldeeva - zdjęcie z maja 2016 roku Facebook / Nelya Saldeeva / Facebook / Nelya Saldeeva - zdjęcie z maja 2016 roku

Do zdarzenia doszło 15 lutego podczas zejścia z najwyższego szczytu Ameryki Południowej - Aconcagui (6960,8 m n.p.m.). Nelya Saldeeva wchodziła w skład sześcioosobowej grupy dowodzonej przez Ukraińca Dmitry'ego Semerenko.

Inny ukraiński wspinacz, Taras Pozdnii, który kilkukrotnie brał udział w wyprawach z Rosjanką, od razu po pojawieniu się tragicznych doniesień skontaktował się z Semerenką. 

"Podczas zejścia Nelya szła na czele grupy. Na wysokości 6300-6400 m pojedynczy kamień wielkości piłki nożnej uderzył ją z wielką prędkością w okolice kolana i po prostu oderwał jej kończynę" - czytamy na jego profilu na Facebooku.

W pobliżu byli miejscowi lekarze, którzy założyli rannej opaskę uciskową. Grupa zniosła alpinistkę w miejsce, gdzie mógł zabrać ją helikopter. W tym momencie Saldeeva była jeszcze przytomna i mówiła, ale obrażenia okazały się zbyt poważne. Relację tę potwierdziła Wspinaczkowa Rosyjska Komisja Wypadków. 

Pozostali wspinacze uczestniczący w wyprawie bezpiecznie zeszli do bazy. Wkrótce mają spotkać się z rosyjskim konsulem w Argentynie, aby rozpocząć proces repatriacji ciała. Saldeeva w 2016 r. wspięła się na Mount Everest. Zdobyła też szczyty Elbrus, Mont Blanc, Mera Peak, Imja Tse czy Kilimandżaro.

https://www.facebook.com/ktkfar/photos/a.1264501243596195/2835775473135423/">

Czytaj też:
-> Wyprawa, która zmieniła świat - 40 lat temu Polacy zdobyli zimą Mount Everest
-> Himalaizm. Mogło zakończyć się tragedią! Denis Urubko spadł z lawiną 100 metrów!

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (1)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×