KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Wyprawa na Broad Peak kosztowała Denisa Urubkę ok. 100 tys. zł. Ministerstwo nie pomogło

Himalaista z polskim paszportem złożył w Ministerstwie Sportu wniosek o dofinansowanie wyprawy. Otrzymał odpowiedź odmowną. Nie zapłaciliśmy więc - my, Polacy - ani złotówki za jego próbę zimowego wejścia na Broad Peak i K2.

Marek Bobakowski
Marek Bobakowski
Denis Urubko w studiu WP WP SportoweFakty / Na zdjęciu: Denis Urubko w studiu WP
Denis Urubko nie zdołał wejść na Broad Peak (8051 m n.p.m.). Himalaista z polskim paszportem próbował samotnie osiągnąć ten szczyt, ale ostatecznie zrezygnował. Nic dziwnego. Jak sam twierdzi, "Lawina zrzuciła mnie o 100 metrów. Odpadłem 50 metrów z zerwaną liną. Na szczęście nie wpadłem do szczeliny" (TUTAJ więcej szczegółów >>).

Jeden z najmocniejszych himalaistów świata nie spróbuje swoich sił również na K2 (8611 m n.p.m.). Nieoficjalnie mówiło się, że być może zaatakuje ten niezdobyty zimą do tej pory szczyt. Nic z tego. - Wyobrażam sobie, że Denis jest wyczerpany, w końcu po wycofaniu się Lotty Hintsy i Dona Bowie'ego został sam - powiedział w rozmowie z WP SportoweFakty przyjaciel Urubki, Bogusław Magrel.

Ministerstwo powiedziało "nie"

Magrel powiedział nam, że budżet wyprawy wyniósł około 100 tysięcy złotych na osobę. To znaczy taką kwotę wpłacił każdy z trojga uczestników. Skąd pieniądze wziął Urubko? - Denis nie zbiera datków w internecie, nie prosi przypadkowych ludzi, sam organizuje sponsorów - stwierdził Magrel.

ZOBACZ WIDEO Napoli znalazło optymalne miejsce dla Piotra Zielińskiego? "Cenią go za całokształt, a nie tylko gole i asysty"

Dowiedzieliśmy się, że Urubko kilka miesięcy temu starał się o dofinansowanie ze strony Ministerstwa Sportu, którym wówczas kierował Witold Bańka. Wniosek w jego imieniu przygotował właśnie Magrel. Efekt? - Otrzymaliśmy odpowiedź odmowną - przyznał przyjaciel Urubki, a jednocześnie czynny himalaista, zdobywca trzech ośmiotysięczników, założyciel i prezes Polskiego Klubu Alpejskiego.

Ministerstwo nie znalazło podstaw do współfinansowania wyprawy, w której uczestniczył himalaista z polskim obywatelstwem. - Chciałbym to podkreślić, aby przeciąć spekulacje, które mogłyby się pojawić, że Urubko korzystał z pieniędzy polskich podatników - dodał Magrel. - Nie korzystał.

Sponsorzy, głównie włoscy

Oficjalnie ministerstwo odmówiło, bowiem nie dopuszczało finansowania poza strukturami Polskiego Związku Alpinizmu. Nieoficjalnie, podobno ostatnia polska wyprawa na K2 (na początku 2018 roku) kosztowała ministerstwo milion złotych (TUTAJ więcej szczegółów >>), a nie dość, że zakończyła się porażką sportową, to jeszcze niektórzy z jej uczestników nie wytrzymali ciśnienia i powstał bardzo kontrowersyjny obraz medialny. Żeby nie powiedzieć: żenujący. Ministerstwo zraziło się do takich wypraw.

Urubko zorganizował pieniądze w inny sposób. - Znalazł finansowanie głównie we Włoszech - powiedział Margel. - Nie wyciągał pieniędzy od przypadkowych ludzi. Skupił się na wieloletnich partnerach.

Margel żałuje, że wyprawa była tak skromna - tylko trzy osoby. Jego zdaniem to właśnie zdecydowało o niepowodzeniu. - "Krótka ławka" to był największy problem - ocenił. - Kiedy zachorował Bowie, było wiadomo, że Denis nie da rady. Nie miał pomocnika.

Zabrakło pomocników

A gdyby tak Urubko miał u swojego boku jeszcze dwóch, trzech mocnych pomocników? - To wtedy byłaby inna sytuacja - powiedział Margel. - Można byłoby pokusić się o szczyt.

Margel żałuje, że sam nie mógł jechać w góry z Urubko. Padł taki pomysł, ale... - 100 tysięcy złotych to dla mnie kwota zaporowa - stwierdził. - Mam rodzinę, zobowiązania, również finansowe, nie mogłem pozwolić sobie na taki wydatek. A szkoda, teraz widzę, jak bardzo przydałbym się Denisowi.

Obecnie Urubko zapewne będzie likwidował obóz i po kilku dniach trekkingu dotrze do cywilizacji, a potem zorganizuje lot do Europy. Dokąd poleci? Najprawdopodobniej do Włoch, gdzie mieszka na stałe. W Polsce ma się pojawić już w marcu i kwietniu. Będzie miał kilka prelekcji, w różnych miastach i przy różnych okazjach.

Margel: - Jak tylko będzie z nim stały kontakt, to dopniemy terminy. Zainteresowanie jego wystąpieniami jest ogromne. Na brak pracy w najbliższych tygodniach z pewnością nie będzie narzekał.

Czy K2 zostanie zdobyte w 2021 roku przez polską wyprawę?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (43)
 • Emanuel Emek Vanessa Szczpkowscy Zgłoś komentarz
  Twardy alpinista będzie brakować takich ludzi do pomocy i doświadczonych na takich wysokich szczytach podziwiam przesyłam pozdrowienia
  • ala22 Zgłoś komentarz
   ale po ki chooj tam iść? Nie ma sprawy, chcecie to leźcie, mam to w doopie, ale tylko, dopóki nie bede musiała za te fanaberie płacić, jeszcze jakimś ruskom...
   • ala22 Zgłoś komentarz
    ja chcem wejść na łysom góre, czy mogiem prosić mynysterstwo o jakieś dofinansowanie? Tylko na wejście, po powrót na dół już bedzie na mietle sie odbywał
    • Alfred Gamrozy Zgłoś komentarz
     Tego typu indywidualne pasje chyba nie powinny byc oplacane z kieszeni podatnikow. Jak jade z rodzina w góry to Ministerstwo zwroci mi koszty?
     • Maxrow80 Zgłoś komentarz
      Jako pierwszy K2 zima zdobedzie BIELECKI w przyszlym roku obecnie najwiekszy KOZAK polskiego alpinizmu
      • sdöklghaälsdj Zgłoś komentarz
       Urubko , popros Orlen, napewno Cie wspomorze, Wstyd dla Polskiego Ministerstwa Sportu, to nie duze pieniadze w porownaniu z Kubica a jaki prestiz dla Polski
       • lammergeyer2 Zgłoś komentarz
        No cóż, nie mam nic przeciwko sponsorom, którzy wykładają własną kasę bo liczą na promocję albo po prostu lubią himalaizm. Ale wykładanie kasy podatników wydaje mi się niezbyt
        Czytaj całość
        dobrym pomysłem.
        • miro-miro Zgłoś komentarz
         Barbeka..Rutkiewicz..Kukuczka..Wielicki..zdobyli, lub weszli na wszystkie gory i wystarczy..ta kilometrowa kolejka na M.Everest to wstyd i obciach.
         • miro-miro Zgłoś komentarz
          Kazdy łazi sa swoje..i pije za swoje..nałogi opłacamy sobie sami
          • Echo Sonda Zgłoś komentarz
           Jak to? Przecież wg lewactwa wystarczy mieć polski paszport by być Polakiem! Jutro doniosę do TSUE i do Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka
           • Władysław Brodziak Zgłoś komentarz
            Bardzo słuszna decyzja ministerstwa.Świadczy o gospodarności. Urubko to niezwykle niezdyscyplinowany wspinacz.Nich ryzykuje na swój koszt,nie mój!
            • prawus Zgłoś komentarz
             Tak na poważnie , to kazdy z nas na jakieś marzenia i pragnienia , tylko że my zwykli ludzie musimy sami sobie odmawiac wszystkiego i zaciskać pasa by te marzenia spełnic .. W jednym
             Czytaj całość
             przypadku jest to nowe auto , dom czy nurkowanie w morskich głebinach , w drugim nowe meble remont mieszkania czy utrzymtwanie dziecka w czasie studiów . My przecietni ludzie nie mamy sponsorów , związków fundacji , czy innych tworów , i za to wszystko do czgo zmierzamy i o czym marzymy musimy płacić sami licząc ewentualnie na nasze rodziny . Szanuje pasje i marzenia innych , tylko czemu my wszyscy mamy płacic za spełnianie marzeń pasjonatów , bo dziś jest to alpinista , jutro będzie żeglarz , grotołaz , a nastepni inni juz czekają w kolejce .. Moim zdaniem skoro planuje sie tego rodzaju rzeczy , to dobrze byłoby by ci ludzie załozyli jakaś wspólna fundacje , odkładali tam swoje dochody , i wówczas się wspinają , żeglija czy nurkują za własne pieniadze , bo to wolny kraj i kazdy moze robic co chce by spełniać własne marzenia , byle tylko że nie kosztem innych ..
             • astom Zgłoś komentarz
              Kto to takie pierduły wymyśla, ze Urubko miał jeszcze zrobić zimowe wejście na K2! Przecież dla niego zimowe wejście to jest do 20 lutego bodajże. Po tej dacie to dla Urubki w Himalajach
              Czytaj całość
              już jest wiosna
              Zobacz więcej komentarzy (11)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×