Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Alpinizm. 28 lat od śmierci Wandy Rutkiewicz. Była pierwszą Polką na Mount Everest

12 maja mija 28 lat od tragicznej śmierci Wandy Rutkiewicz. Wcześniej jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza Polka stanęła na szczycie Mount Everest.
Mateusz Kozanecki
Mateusz Kozanecki
I pielgrzymka Papieża Jana Pawła II do ojczyzny Nz spotkanie w westybulu krakowskiego Pałacu Biskupów z polską himalaistką Wandą Rutkiewicz PAP / Tomasz Prażmowski / I pielgrzymka Papieża Jana Pawła II do ojczyzny. Nz. spotkanie w westybulu krakowskiego Pałacu Biskupów z polską himalaistką Wandą Rutkiewicz

Lista jej osiągnięć jest imponująca. Już w 1966 roku, jako 23-latka, zdobyła Mont Blanc (4808 m n.p.m.), a cztery lata później stanęła na szczycie swojego pierwszego 7-tysięcznika - Pik Lenina (7134 m n.p.m.).

Szczególnie często wyjeżdżała na wyprawy w Himalaje i Karakorum. W 1978 roku jako trzecia kobieta w historii i pierwsza Polka zdobyła Mount Everest (8848 m n.p.m.).

W swoim dorobku miała także m.in. wejście na Nanga Parbat, a rok później (1986) na K2 - jako pierwsza osoba z Polski. Samotnie zdobyła Czo Oju i Annapurnę, łącznie stanęła na szczycie 8 z 14 ośmiotysięczników.

Zginęła robiąc to, co kochała najbardziej. 12 maja 1992 roku wyruszyła wraz z Carlosem Carsolio z IV obozu do ataku szczytowego na Kanczendzongę.

Carsolio dotarł do celu, natomiast Rutkiewicz postanowiła przeczekać noc na wysokości około 8200 m n.p.m. Nepalczycy uznali, że przeprowadzenie akcji ratowniczej jest niemożliwe. Dopiero dwa tygodnie później informacja o jej zaginięciu dotarła do Polski.

Ciała Wandy Rutkiewicz nigdy nie odnaleziono. Miała 49 lat.

Czytaj także:
Andreas Kuettel: Nie utknąłem w domu. Wiem, co mam robić
Tomi Nieminen z nową partnerką. Wielkie wyzwanie rodzicielskie przed byłym skoczkiem

ZOBACZ WIDEO: Koronawirus. Mistrz olimpijski jest strażakiem. Zbigniew Bródka opowiedział o pracy w czasach zarazy

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (0):

  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×