KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Mount Everest ma nową wysokość! Jest oficjalny pomiar

Chińskie i nepalskie władze wspólnie poinformowały o nowej oficjalnej wysokości Mount Everest. Według pomiarów naukowców, najwyższy szczyt ziemi "urósł" o niecały metr.

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
widok na Mount Everest Getty Images / Paula Bronstein / Na zdjęciu: widok na Mount Everest

Mount Everest od wtorku 8 grudnia oficjalnie ma 8 848,86 metra. To najnowszy oficjalny pomiar ekspertów z Chin i Nepalu. Oba kraje doszły do porozumienia dotyczącego uznania wysokości najwyższego szczytu na naszej planecie i przeprowadziły dokładne badania oraz pomiary.

Wcześniej Chińczycy uznawali, że Mount Everest ma dokładnie 8 844,43 m. Był to pomiar o blisko cztery metry mniejszy niż w Nepalu. Najwyższy szczyt ziemi stoi na granicy obu krajów, a himalaiści wspinają się na niego po obu stronach.

Urzędnicy nepalskiego ministerstwa spraw zagranicznych potwierdzili, że geodeci z obu krajów skoordynowali uzgodnienie nowej wysokości. Poprzedni pomiar dokonano w 1954 roku i wynosił on 8 848 m.

Spór o wysokość Mount Everestu wybuchł w 2005 roku, gdy chińscy geodeci dokonali nowego pomiaru. Nie wzięli oni pod uwagę czapy śniegu znajdującej się na wierzchołku i zmierzyli jedynie wysokość skały. Przedstawiciele nepalskiego rządu mówili "BBC" w 2012 roku, że odczuwają presję ze strony Chin i dlatego zdecydowali się na jeszcze jeden pomiar, "aby raz na zawsze ustalić rekord".

Teraz ma nie być żadnych wątpliwości. - W przeciwieństwie do innych badań Mount Everestu, które zostały przeprowadzone w przeszłości, pomiaru dokonaliśmy o 3 w nocy, aby zminimalizować błędy wynikające choćby z działania światła słonecznego w ciągu dnia - powiedział główny geodeta Nepalu, Khimlal Gautam, którego cytuje "BBC".

Dokonanie pomiaru Mount Everest było skomplikowaną operacją. Wysokości gór mierzone są za pomocą średniego poziomu morza jako podsawy. Niezbędna była budowa sieci "stacji linii wzroku", która rozciągała się na prawie 250 kilometrów. Geodeci z obu stron wykorzystali również wzory trygonometryczne do obliczenia wysokości szczytu. Wzory, których użyli, obliczają wysokość trójkąta, mnożąc jego podstawę przez kąty. Badacze z Nepalu oraz Chin musieli być także na szczycie najwyższej góry świata.

Do tej pory oba kraje różniły się w temacie tego, czy do wysokości góry dodać śnieżną czapę na jej wierzchołku. Porozumienie o wspólnym ogłoszeniu nowego pomiaru zostało zawarte podczas zeszłorocznej wizyty prezydenta Chin Xi Jinpinga w stolicy Nepalu, Katmandu.

Czytaj także:
Problemy przed mistrzostwami świata w lotach. Pierwsze próby w Planicy odwołane
MŚ w lotach. Kolejny zawodnik wypadł z obsady. Mistrz olimpijski nie wystąpi w Planicy

ZOBACZ WIDEO: Rafał Kot analizuje formę syna. "Jestem w kropce"
Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (2)
 • Maki Nigiri Zgłoś komentarz
  Mnie uczono że ma 8848 to było 25 lat temu, a teraz zmieniają i nowa wysokość 8848:))
  • yes Zgłoś komentarz
   "Mount Everest od wtorku 8 grudnia oficjalnie ma 8 848,86 metra" - musimy przyjąć to do wiadomości, do czasu następnej oficjalnej informacji o "oficjalnym pomiarze". W
   Czytaj całość
   szkole przed kilkudziesięciu laty była mowa o 8.848m - przypuszczam, że w 1954 nie brano pod uwagę centymetrów.
   Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
   ×