KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Pamięć zaginionego himalaisty zostanie uczczona. Piękny gest pakistańskiego ministra

Ali Sadpara, a także John Snorri i Juan Pablo Mohr zostali uznani za zmarłych. Pierwszy z nich zostanie uhonorowany przez pakistański rząd, o czym zapewnił tamtejszy minister turystyki.

Mateusz Kozanecki
Mateusz Kozanecki
K2 Instagram / muhammadalisadpara / Na zdjęciu: K2
5 lutego trójka alpinistów - Muhammad Ali Sadpara, John Snorri i Juan Pablo Mohr rozpoczęła atak szczytowy na K2. Niedługo później kontakt się z nimi urwał. Akcje ratunkowe nie przyniosły rezultatów.

W piątek świat obiegła smutna informacja, że rodziny wspinaczy uznały ich za zmarłych.

- Na podstawie ostatniego znanego kontaktu z telefonem Johna Snorriego jesteśmy przekonani, że cała trójka dotarła na szczyt i coś się wydarzyło podczas zejścia - powiedział JP Deban, przyjaciel Mohra, cytowany przez portal dawn.com.

ZOBACZ WIDEO: PŚ w Zakopanem. Michal Doleżal o dyskwalifikacji Andrzeja Stękały: To błąd zawodnika

Muhammad Ali Sadpara zostanie pośmiertnie uhonorowany przez pakistański rząd. Minister turystyki zapowiedział, że zostanie ogłoszony pakiet stypendiów dla jego dzieci.

Jego imieniem ma zostać nazwane lotnisko w Skardu. Syn Alego, Sajid, otrzyma z kolei rządową posadę. Oprócz tego powstanie szkoła himalaizmu, której patronem będzie Ali Sadpara.

Prezydent Pakistanu Arif Alvi złożył kondolencje rodzinom zmarłych wspinaczy. "Niech Allach przyzna temu odważnemu człowiekowi [Alemu Sadparze - dop. MK] wieczne miejsce w Jannah. Walczył z naturą swoją siłą, hartem ducha i heroizmem. Wyrazy współczucia dla rodzin Johna Snorriego i Juana Pablo Mohra, a także obywatelom ich państw" - napisał na Twitterze.

Czytaj także:
- Mija 41 lat od zdobycia zimą Mount Everest. Dokonali tego Polacy
Poważna kontuzja polskiej alpinistki. Przeszła operację w Słowenii

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (1)
 • Gekon Zgłoś komentarz
  Na drugi dzień po tym jak zaginęli pisałem, że to już trupy. Jakieś mongoły minusowaly. Słowo trupy was oburzyło? Trzeba być realista a nie romantycznie wierzyć, że w tak trudnych
  Czytaj całość
  warunkach mogli przeżyć. Nie ma na to szans.
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×