Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Dramatyczna sytuacja w Karakorum. Bielecki znów ruszy na pomoc?

Czesko-pakistańska ekipa himalaistów ma problem na Rakaposhi (7 788 m n.p.m.). Potrzebują pomocy. Jak podaje explorersweb.com, w pobliżu są Janusz Gołąb i Adam Bielecki, którzy mogą wziąć udział w akcji ratunkowej.

Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
Adam Bielecki Materiały prasowe / Na zdjęciu: Adam Bielecki
"Sprawy na Rakaposhi (szczyt w Pakistanie w paśmie Rakaposhi Range, w łańcuchu Karakorum, 7 788 m n.p.m.) nie wyglądają dobrze dla trzech wspinaczy, którzy utknęli przy złych warunkach pogodowych na wysokości 6900 m n.p.m." - pisze portal explorersweb.com.

Mowa o członkach czesko-pakistańskiej wyprawy Jakuba Vlceka, Petera Macka i Wajidullaha Nagriego, którzy obecnie znajdują się w obozie C3. W niedzielę piloci śmigłowców dwukrotnie próbowali dotrzeć jak najbliżej obozu. Za pierwszym razem gęste chmury zmusiły ich do powrotu, a przy drugiej próbie lot uniemożliwiał silny wiatr.

Do pomocy zgłosił się na ochotnika Abdula Joshi, wspinacz wysokogórski z Shimshal, który wiosną zdobył Annapurnę. Będzie jednak potrzebował wsparcia.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: była tenisistka bawi się na całego! Luksusowe wakacje
"Obecnie w okolicy jest silna polska ekipa Janusz Gołąb, Adam Bielecki i trzech młodszych wspinaczy, ale mogą być jeszcze niezaaklimatyzowani. Inną opcją jest gruziński zespół, który dwa dni temu zdobył Saraghrar (7 349 m n.p.m.)" - czytamy na explorersweb.com.

Wiadomo, że Vlcek, Macek i Nagri są stosunkowo bezpieczni w swoim namiocie w C3. Wszyscy są w miarę zdrowi, a pożywienia mają jeszcze na dwa dni. Możliwe jednak, że mają odmrożenia i czeka ich już piąta noc na dużej wysokości.

Gołąb i Bielecki są doświadczonymi wspinaczami. Drugi z nich razem z Denisem Urubko, Piotrem Tomalą i Jarosławem Botorem w styczniu 2018 r. ruszył na ratunek Tomaszowi Mackiewiczowi i Elisabeth Revol na Nanga Parbat (8126 m n.p.m.). Akcja zakończyła się uratowaniem Francuzki. Niestety, nie udało się dotrzeć z pomocą do Mackiewicza.

Zobacz:
Koniec poszukiwań na K2. Znaleziono ciała trzech zaginionych wspinaczy
Co za osiągnięcie byłego dziennikarza TVP! Zrobił to bez dodatkowego tlenu

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×