Największe tragedie na K2. Przerażający ośmiotysięcznik pochłonął już blisko 100 ofiar

"To dzika góra, która próbuje cię zabić" - przyznał po wyprawie na K2 w 1953 roku George Bell. Amerykanin się nie mylił. Do dziś góra ma najwyższy odsetek śmiertelności. Na K2 średnio umiera jedna osoba na każdą z czterech, które wejdą na szczyt.

Igor Kubiak
Igor Kubiak

Góra Morderca

K2 jest drugą najwyższą górą świata (8611 m). Uznawana jest jednak za najtrudniejszą do zdobycia nie tylko ze względu na wysokość, ale i trudności techniczne w najwyższych partiach czy położenie w Karakorum, gdzie panuje bardzo surowy, mroźny i wietrzny klimat. 

Mimo to, nie brakuje śmiałków, którzy starają się stanąć na szczycie. Część z nich wyprawę okupuje utratą zdrowia, a nawet życia. Do tej pory udokumentowano blisko 100 śmiertelnych przypadków. Dla porównania, tylko cztery razy więcej osób zdołało osiągnąć wierzchołek.

Na K2 umarła także czwórka polskich alpinistów, a historie najgłośniejszych tragedii przedstawiamy na kolejnych stronach.

Marcin Gortat po raz pierwszy opowiada o pożegnaniu z tatą. "Kiedy ścisnął moją dłoń, prawie zgniótł mi kości". ZOBACZ PREMIEROWY ODCINEK PROGRAMU "ŻYCIE PO ŻYCIU"
Polub SportoweFakty na Facebooku
WP SportoweFakty
Zgłoś błąd
Komentarze (1)