WP SportoweFakty / Karolina Bąkowicz / Na zdjęciu: Górnik Trans.eu Wałbrzych

Z potężnej przewagi niewiele zostało. Niemal perfekcyjna kwarta i ósme z rzędu zwycięstwo lidera

Patryk Neumann

Ósme zwycięstwo z rzędu odniósł lider Suzuki I ligi. Górnik Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych pokonał AZS AGH Kraków 95:88. Kluczowa okazała się druga - niemal perfekcyjna kwarta. Zgodnie z planem wysoko w Lublinie wygrał Żak Koszalin.

Faworyt zaczął od prowadzenia 6:0. Do odrabiania strat wziął się Wojciech Leszczyński, który w pierwszej kwarcie zdobył 11 ze swoich 25 punktów. AZS AGH prowadził nawet 20:18. Tę odsłonę podobnie, jak dwie kolejne jednak przegrał. Niemal perfekcyjna w wykonaniu przyjezdnych była druga kwarta. Górnik Trans.eu Zamek Książ zdobył w niej 36 "oczek" i po 20 minutach prowadził 61:41.

Lider Suzuki I ligi trafiał niemal wszystko - 15/19 z gry w tym 6/6 za trzy punkty. Jak niezwykła to była skuteczność pokazały dwie kolejne kwarty, w których Górnik Trans.eu Zamek Książ zdobył łącznie 34 punkty. Po zmianie stron trafił tylko 1/9 rzutów z dystansu.

Jeszcze na początku czwartej kwarty przewaga była potężna (87:57). Ta część jednak należała do miejscowych (33:16). AZS AGH po mocnym finiszu przegrał tylko 88:95, a gospodarze w całym meczu trafili 12/37 "trójek". Piotr Niedźwiedzki zdobył dla gości 23 punkty (9/10 za dwa). Miał też siedem zbiórek i pięć bloków. Double-double skompletował Adrian Kordalski (10 punktów i 11 asyst), a po 11 "oczek" i asyst miał Michał Lis z AZS AGH.

Żak Koszalin wykorzystał sobotnie potknięcia Weegree AZS Politechniki Opolskiej oraz KKS Polonii Warszawa i z bilansem 15-12 awansował na siódme miejsce w tabeli. Zadanie było łatwe, a goście wygrali ze Startem II Lublin aż 116:74. Już w pierwszej połowie zdobyli oni 62 punkty, a w drugiej i czwartej odsłonie rzucili po 35 "oczek".

Do tak okazałego wyniku kluczem nie była nadzwyczajna skuteczność, ale aż 93 rzuty oddane z gry. To było możliwe, bo gospodarze popełnili 32 straty przy 15 przeciwnika. Norbert Ziółko zdobył dla Startu 28 punktów (8/22 z gry). W Żaku 21 punktów miał Wojciech Pisarczyk (9/11). Double-double osiągnął Sebastian Rompa (15 "oczek" i 12 zbiórek), a po drugiej stronie Miłosz Ziółkowski (10+11).

Wyniki niedzielnych spotkań 27. kolejki Suzuki I ligi:

Start II Lublin - MKKS Żak Koszalin 74:116 (12:27, 17:35, 25:19, 20:35)

Start: Ziółko 28, Nojszewski 12, Ziółkowski 10, Grzesiak 7, Majchrowicz 6, Świtacz 6, Walda 3, Lewandowski 2, Cherepanov 0, Głąb 0, Kirwiel 0, Wachowicz 0.

Żak: Pisarczyk 21, Dłoniak 15, Rompa 15, Itrich 13, Kaszowski 11, Marcinkowski 11, Karpik 9, Łabinowicz 8, Szewczyk 5, Janus 4, Sanders 4, Kołodziej 0.

AZS AGH Kraków - Górnik Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych 88:95 (22:25, 19:36, 14:18, 33:16)

AZS AGH: Leszczyński 25, Lis 11, Wydra 11, Abdelaal 10, Sobiech 8, Dyrda 7, Szymański 7, Orłowski 6, Leśniak 3, Śmiglak 0.

Górnik Trans.eu Zamek Książ: Niedźwiedzki 23, Chidom 15, Durski 11, Kordalski 10, Kruszczyński 10, Majewski 9, Sitnik 8, Walski 7, Sobkowiak 2, Kabała 0.