PAP/EPA / Anatoly Maltsev / Na zdjęciu: Sebastian Driussi (niebieski) oraz Bertrand Traore

Liga Mistrzów. Zenit - Olympique Lyon: zespół z Sankt Petersburga zwyciężył i znacznie przybliżył się do awansu

Bartłomiej Bukowski

Zenit Sankt Petersburg pokonał 2:0 Olympique Lyon w meczu 5. kolejki Ligi Mistrzów. Dzięki wygranej, drużyna ze wschodu Europy znacząco przybliżyła się do awansu do kolejnej fazy rozgrywek.

Dla Zenitu mecz z Olympique'iem Lyon był meczem o być albo nie być w Lidze Mistrzów. Rosjanie bowiem, dzięki zwycięstwu mogli zrównać się z Francuzami w liczbie punktów, a dzięki korzystnemu bilansowi spotkań bezpośrednich (w pierwszym meczu padł remis 1:1), wyprzedzić ich w tabeli. Porażka natomiast eliminowała podopiecznych Siergieja Semaka z Champions League.

Zenit poważnie podszedł do realizacji zadania, wychodząc na prowadzenie w 42. minucie. Wówczas piłkę z rzutu rożnego idealnie na głowę Artioma Dziuby dośrodkował Douglas Santos, a napastnik pewnym strzałem przy słupku nie dał szans Anthony'emu Lopesowi.

W drugiej połowie do zdecydowanie intensywniejszego ataku ruszył Olympique, zamykając Rosjan na ich własnej połowie. Mimo naporu gości, Mihaił Kierżakow zdołał jednak utrzymać czyste konto. Ponadto, w 84. minucie, losy spotkania, strzałem tuż sprzed pola karnego, przesądził Magomed Ozdojew.

Dzięki wygranej, Zenit losy awansu ma wciąż w swoich rękach. Sytuacja dla piłkarzy Olympique'u jest natomiast tym bardziej skomplikowana, że podczas gdy Rosjanie w ostatniej kolejce podejmować będą najsłabszą Benfikę, oni mierzyć się będą z liderującym RB Lipsk.

Zenit Sankt Petersburg - Olympique Lyon 2:0 (1:0)
1:0 - Artiom Dziuba 42'
2:0 - Magomed Ozdojew 84'

Zenit Sankt Petersburg: Mihaił Kierżakow -Wiaczesław Karawajew, Branisław Ivanović, Jarosław Rakicki - Sebastian Driussi (81' Jurij Żirkow), Daler Kuzjajew (90+2' Aleksiej Sutormin), Wilmar Barrios, Magomed Ozdojew, Douglas Santos  - Sardar Azmoun (83' Aleksandr Erokin), Artiom Dziuba.

Olympique Lyon: Anthony Lopes - Leo Dubois, Marcelo, Joachim Andersen (83' Amine Gouiri), Jason Denayer, Fernando Marcal (58' Youssouf Kone) - Bertrand Traore, Jeff Reine-Adelaide, Lucas Tousart, Maxwel Cornet (75' Rayan Cherki) - Moussa Dembele.

Żółte kartki: Kuzjajew, Ozdojew, Barrios, Rakicki (Zenit), Andersen, Marcal, Dubois (Lyon).

Sędzia: Daniele Orsato (Włochy).