PAP/EPA / Martin Rose / Na zdjęciu: piłkarze Hoffenheim cieszą się z bramki Andreja Kramaricia

Bundesliga. Borussia - Hoffenheim: zespół Łukasza Piszczka znokautowany. Cztery gole Andreja Kramaricia

Michał Piegza

Piłkarze Hoffenheim rozgromili w Dortmundzie Borussię 4:0 i zapewnili sobie prawo gry w fazie grupowej Ligi Europy. Przez 70 minut na murawie przebywał Łukasz Piszczek.

Przed ostatnią kolejką Bundesligi Borussia była już pewna wicemistrzostwa. Zawodnicy Hoffenheim mogli mieć nadzieję na 6. miejsce, które dawałoby im prawo gry w Lidze Europy bez eliminacji.

Goście czuli, że mogą pokonać rozprężonego rywala i od początku zaatakowali. To jednak dortmundczycy mogli trafić. W 5. minucie po dograniu z rogu głową lot piłki przedłużył Erling Haland, kapitalną interwencją popisał się Oliver Baumann.

Konkretniejsi byli przyjezdni, którzy w 8. minucie objęli prowadzenie. Zagranie na prawo do Pavla Kaderabka, ten wyłożył piłkę na szesnasty metr do Andreja Kramaricia, który uderzył precyzyjnie przy słupku.

Przegrywając Borussia cały czas nie kwapiła się do ataku. To rywale byli pazerni na kolejne trafienia. W 30. minucie padł drugi gol. Z pola karnego uderzał Robert Skov. Ze strzału wyszło podanie do Kramaricia, który spokojnie z kilku metrów wpakował piłkę do bramki!

Piłkarze Hoffenheim pewnie dowieźli dwubramkowe prowadzenie, a po zmianie stron w kilka minut zadali dwa ciosy. W 48. minucie Kramarić po krótkim rajdzie zwiódł Łukasza Piszczka i płaskim strzałem pokonał bramkarza. Chwilę później Chorwata w polu karnym sfaulował Mats Hummels, a "jedenastkę" pewnie wykorzystał sam poszkodowany.

Wysoko przegrywając Borussia cały czas nie kwapiła się do ataku, wciąż bliżej kolejnych trafień byli goście. Przyjezdnym brakowało już jednak koncentracji w decydujących momentach. Kilka razy dobrze między słupkami interweniował Roman Burki.

Więcej bramek w meczu już nie padło. Wobec porażki Wolfsburga z Bayernem w nowym sezonie piłkarze Hoffenheim zagrają w fazie grupowej Ligi Europy.

Borussia Dortmund - TSG 1899 Hoffenheim 0:4 (0:2)
0:1 - Andrej Kramarić 8'
0:2 - Andrej Kramarić 30'
0:3 - Andrej Kramarić 48'
0:4 - Andrej Kramarić (k.) 50'

Borussia Dortmund: Roman Burki - Łukasz Piszczek (70' Nico Schulz), Mats Hummels, Leonardo Balerdi (65' Tobias Raschl) - Julian Brandt, Axel Witsel - Mateu Morey, Giovanni Reyna (65' Dan-Axel Zagadou), Thorgan Hazard (46' Achraf Hakimi), Raphael Guerreiro (46' Jadon Sancho) - Erling Haland.

TSG 1899 Hoffenheim: Oliver Baumann - Stefan Posch, Florian Grillitsch, Benjamin Huebner (83' Ermin Bicakcić) - Pavel Kaderabek, Sebastian Rudy, Diadie Samassekou (83' Havard Nordtveit), Andrej Kramarić (70' Jacob Bruun Larsen), Robert Skov (70' Steven Zuber) - Ihlas Bebou, Munas Dabbur (56' Christoph Baumgartner).

Żółta kartka: Balerdi (Borussia).