Najlepsi polscy szczypiorniści 2013: Bramkarze

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Koniec roku to czas podsumowań. Redakcja SportoweFakty.pl przedstawia Państwu pierwszą część rankingu najlepszych polskich szczypiornistów 2013.

Listę wyróżnionych wyłoniliśmy w redakcyjnym głosowaniu. Najlepszych polskich graczy wybierali Sabina Szydłowska, Małgorzata Boluk, Alicja Chrabańska, Kamil Kołsut, Sławomir Bromboszcz, Łukasz Wojtczak, Paweł Nowakowski, Wiktor Gumiński, Michał Ostafijczuk i Maciej Wojs. Wzorem ubiegłego roku na każdej pozycji wyróżniliśmy dziesięciu zawodników - sześciu w rankingowej kolejności oraz czterech pozostających w polu widzenia.

Dwanaście miesięcy temu za najlepszego polskiego bramkarza uznaliśmy Sławomira Szmala, który wyprzedził Marcina Wicharego i Sebastiana Suchowicza.

Ranking najlepszych polskich szczypiornistów 2012

1. Sławomir Szmal 2. Marcin Wichary 3. Sebastian Suchowicz 4. Maciej Stęczniewski 5. Piotr Wyszomirski 6. Krzysztof Lipka  . Szymon Ligarzewski . Adam Malcher . Rafał Stachera . Krzysztof Szczecina

W tym roku zwycięzcę kapituła konkursowa wskazała niemal jednomyślnie, zacięta była za to walka o dalsze lokaty. Kto w naszych oczach zasłużył na wyróżnienie?

6. Piotr Wyszomirski (Csurgoi KK)

Data urodzenia: 06.01.1988

Poprzednie kluby: UKS Wilanowia, SMS ZPRP Gdańsk, KS Azoty Puławy

W ubiegłym roku: 5. miejsce

25-latek po przenosinach na Węgry chwilowo zniknął z trenerskich i kibicowskich radarów. Rodowity warszawiak na obczyźnie radzi sobie jednak bardzo dobrze. Wyszomirski jest jednym z kluczowych zawodników trzeciej siły węgierskiej ekstraklasy. Kilkanaście dni temu jego zespół zapewnił sobie prawo do gry w fazie grupowej Pucharu EHF, a sam zawodnik znalazł się w szerokiej kadrze reprezentacji Polski na styczniowe mistrzostwa Europy. W walce o miejsce w składzie biało-czerwonych zdystansował pn Adama Malchera i Adama Morawskiego.

5. Adam Malcher (Zagłębie Lubin / Gwardia Opole)

Data urodzenia: 21.05.1986

Poprzedni klub: Gwardia Opole, Zagłębie Lubin

W ubiegłym roku: W polu widzenia

Za doświadczonym golkiperem ciężki rok. Malcher najpierw wiosną walczył o utrzymanie w barwach Zagłębia, a następnie w dolnych rejonach ligowej tabeli zakotwiczył wspólnie z Gwardią, której jest wychowankiem. Mistrz Polski i brązowy medalista mistrzostw świata od lat ociera się o ścisłą ekstraklasę polskich bramkarzy. Za kadencji Bogdana Wenty w drużynie narodowej rozegrał blisko czterdzieści meczów. Michael Biegler w starciach kadry seniorów nie postawił na niego jeszcze ani razu, choć w szerokiej kadrze jego nazwisko znajdowało się niejednokrotnie. Solidna firma. Przez wielu niedoceniany.

4. Maciej Stęczniewski (KS Azoty Puławy)

Data urodzenia: 08.05.1973

Poprzednie kluby: Anilana Łódź, Iskra Kielce, Śląsk Wrocław, TSV Hannover-Burgdorf

W ubiegłym roku: 4. miejsce

Mówienie o tym, że jest jak wino, to banał. Wciąż w wielkiej formie, wciąż dystansujący młodszych kolegów z Puław o dwie długości. Stęczniewski stanowi połowę wartości nadwiślańskiej defensywy. Gdy go nie ma, puławianie mają spore problemy nawet z mniej renomowanymi rywalami. Gdy jest, potrafi odbijać piłki z pięćdziesięcioprocentową skutecznością. Zawodnicy z najwyższej półki potrafią bezbłędnie wykorzystać jego słabości. Dla większości ligowych strzelców od lat stanowi on jednak zaporę nie do przejścia.

3. Marcin Wichary (Orlen Wisła Płock)

Data urodzenia: 17.02.1980

Poprzednie kluby: Sparta Zabrze, AZS Biała Podlaska, Warszawianka Warszawa

W ubiegłym roku: 2. miejsce

Za ulubieńcem płockiej publiczności bardzo trudny rok. Wichary w klubie przegrał rywalizację z Marinem Sego i to Chorwat w kluczowych momentach zwykł bronić dostępu do bramki Nafciarzy. Polak, kiedy już dostawał szansę, spisywał się jednak bez zarzutu. W wielu meczach ligowych był on kluczową postacią ekipy wicemistrzów Polski. Zaufał mu także selekcjoner Biegler. "Jedynką" w kadrze jest Sławomir Szmal, Wichary w tym roku opuścił jednak tylko jeden mecz o stawkę, z Ukrainą.

2. Sebastian Suchowicz (MMTS Kwidzyn / Górnik Zabrze)

Data urodzenia: 20.01.1976

Poprzednie kluby: MKS Gdańsk, Spójnia Gdańsk, Wybrzeże Gdańsk, Warszawianka Warszawa, MMTS Kwidzyn

W ubiegłym roku: 3. miejsce

Kolejny weteran w naszym zestawieniu. 37-latek wciąż nie spuszcza z tonu i ma za sobą jeden z najlepszych sezonów w życiu. Wiosną jego znakomite interwencje mocno przyczyniły się do tego, że MMTS po raz kolejny stanął na podium mistrzostw Polski. Niezmiennie wysoka forma zaowocowała finansowym awansem. - Sebastian w naszej ocenie jest jednym z najlepszych bramkarzy w lidze i od lat prezentuje bardzo wysoki poziom - nie krył po podpisaniu kontraktu prezes Górnika, Bogdan Kmiecik. W Zabrzu pod okiem Suchowicza swoje umiejętności doskonalić może młody Mateusz Kornecki.

1. Sławomir Szmal (Vive Targi Kielce)

Data urodzenia: 02.10.1978

Poprzednie kluby: Stal Zawadzkie, WKW Opole, Hutnik Kraków, Warszawianka Warszawa, Wisła Płock, TuS Nettelstedt Lubbecke, Rhein-Neckar Lowen

W ubiegłym roku: 1. miejsce.

Hegemon wciąż na tronie. Pozycja Szmala jako numeru jeden w polskiej bramce od lat jest niezagrożona. W ostatnim sezonie sytuacja ta wynikła jednak nie tyle ze znakomitej postawy doświadczonego golkipera, co raczej z kłopotów najgroźniejszych rywali. Wyszomirski i Malcher wciąż Bieglera nie przekonują, a Wichary w klubie często zasiada na ławce rezerwowych. 35-latek w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wywalczył mistrzostwo Polski, krajowy Puchar i trzecie miejsce w Final Four Ligi Mistrzów. W przyszłym roku będzie musiał się sprężyć, szeregi Vive zasili bowiem nowy golkiper.

W polu widzenia:

Data urodzenia: 25.07.1990 Poprzedni klub: Vive Targi Kielce W ubiegłym roku: W polu widzenia

Data urodzenia: 28.04.1986 Poprzedni klub: Śląsk Wrocław W ubiegłym roku: W polu widzenia

Data urodzenia: 07.01.1987 Poprzedni klub: Siódemka Miedź Legnica W ubiegłym roku: -

Data urodzenia: 23.08.1991 Poprzedni klub: Siódemka Miedź Legnica W ubiegłym roku: -

Źródło artykułu: