XXI Memoriał im. Ryszarda Matuszaka: Ronal jedynie tłem dla Zagłębia

Maciej Wojs

Zagłębie Lubin wygrało ostatnie spotkanie grupowe pierwszego dnia zmagań podczas XXI Memoriału im. Ryszarda Matuszaka. Miedziowi bez większych problemów ograli HBC Ronal Jicin 33:26 (17:10).

Drużyna trenera Pawła Nocha losy spotkania rozstrzygnęła już w pierwszym kwadransie, w trakcie którego całkowicie zdominowała rywali. Co prawda jeszcze w 6. minucie czeska drużyna wygrywała 3:2 po bramce Tomasa Kolca, lecz w ciągu kolejnych ośmiu minut Zagłębie zdobyło sześć goli pod rząd i zasłużenie prowadziło 8:3.

Od tego momentu Miedziowi skupili się w głównej mierze na utrzymaniu wysokiej przewagi. Lubińska drużyna spokojnie kontrolowała wydarzenia na parkiecie, w pewnym momencie odskakując swym przeciwnikom nawet na dystans ośmiu goli. Przed przerwą HBC Ronal odrobił jednak jedną bramkę straty i Zagłębie prowadziło "tylko" 17:10.

W drugiej części gry Miedziowi spokojnie dyktowali tempo zawodów. Wyróżniającą się postacią w szeregach polskiej drużyny był Oleg Macharaszwili, w kontratakach brylował też Wojciech Gumiński. Czesi niespodziewanie jednak z czasem zaczęli dochodzić do głosu, a w ostatnim kwadransie rzucili się w pogoń za rywalami.

Jeszcze w 47. minucie Zagłębie wygrywało 25:20, lecz w ciągu kolejnych czterech minut jego przewaga stopniała do jednego trafienia (26:25). Wówczas jednak na serię bramek rywali odpowiedzieli Adam Marciniak i Macharszwili, a wkrótce Wojciech Gumiński dobił HBC Ronal i zapewnił Miedziowymi drugie miejsce w grupie.

Lubinianie zagrają w piątek z MMTS-em Kwidzyn o 3. lokatę w XXI Memoriale im. Ryszarda Matuszaka. Czeska drużyna zmierzy się z kolei z Chrobrym Głogów.