Newspix / Mateusz Słodkowski / Na zdjęciu: siatkarze Stali Nysa

Krispol 1. liga: Stal Nysa pierwszym liderem, porażka Gwardii Wrocław

Łukasz Witczyk

W sobotę rozegrano większość meczów inauguracyjnej kolejki Krispol 1. ligi. Pierwszym liderem została Stal Nysa, która przed własną publicznością rozbiła SMS PZPS Spała.

Źle sezon rozpoczęli siatkarze KFC Gwardii Wrocław, którzy ulegli na wyjeździe MCKiS Jaworzno 1:3. - Mieliśmy prawo czuć się pewnie po pierwszym wygranym secie. Chcieliśmy jeszcze bardziej zdusić przeciwnika, ale to się nie udało. Rywal się przebudził. Przestaliśmy kontrolować te pozornie łatwe zagrywki, z którymi dobrze radziliśmy sobie w pierwszym secie. I na które mieliśmy uważać właśnie w drugiej partii. Te zagrywki wydawały się być w miarę kontrolowane, wprowadzające i niestety, trochę nam pouciekały. Nie twierdzę, że to bezpośrednio zadecydowało o porażce w drugim secie. Później jednak pojawił się przestój, jeden błąd, za chwilę kolejny, ktoś nie skończył, poszedł blok od rywala i MCKiS się odrodził. Zrobiło się 1:1. Później mocne otwarcie w kolejnej partii przeciwnika, ale zaczęliśmy gonić, odpowiedzieliśmy. Była walka na noże, ale znowu odjechała nam końcówka. Nie potrafię wyjaśnić, dlaczego ostatecznie tak to się całościowo skończyło - mówił Arkadiusz Olczyk.

Stal Nysa nie miała żadnych problemów w starciu z uczniami z SMS PZPS Spała. Goście tylko w pierwszym secie starali się nawiązać walkę z ekipą z województwa opolskiego. W dwóch pozostałych partiach dominowali już podopieczni Krzysztofa Stelmacha. Liderem zespołu z Nysy był Łukasz Łapszyński, który zdobył 14 punktów.

Niespodziewaną porażkę w trzech partiach zaliczył Exact Systems Norwid Częstochowa. Zespół prowadzony przez Tomasza Wasilkowskiego uległ AZS-owi AGH Kraków. Zwycięski zespół w końcówkach setów utrzymywał nerwy na wodzy. Krakowian do triumfu poprowadzili Daniel Gąsior i Patryk Łaba.

Zwycięstwa w pierwszej kolejce odnieśli też siatkarze Lechii Tomaszów Mazowiecki, którzy ograli ZAKSĘ Strzelce Opolskie 3:1. Beniaminkowi nie pomogły posiłki z ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. Zagrali m.in. Kamil Semeniuk i Sebastian Warda. W czterech setach wygrały też MCKiS Jaworzno i BBTS Bielsko-Biała.

Po tie-breaku zwycięstwo zapewnił sobie APP Krispol Września. Drużyna ta przegrywała w Lublinie z miejscową LUK Politechniką 1:2, w dodatku będąc tylko tłem dla przeciwnika, ale zdołała odwrócić losy spotkania. Spora w tym zasługa Mateusza Lindy, który był czołowym graczem APP Krispolu.

W sobotę nie doszło do meczu pomiędzy AZS-em Częstochowa i KPS Siedlce. Wszystko z powodu braku licencji dla sześciokrotnych mistrzów Polski. Klub z Częstochowy ma możliwość odwołania się od decyzji komisji licencyjnej i nie jest wykluczone, że dołączy do rozgrywek Krispol 1. ligi.

Wyniki:

ZAKSA Strzelce Opolskie - Lechia Tomaszów Mazowiecki 1:3 (23:25, 18:25, 25:20, 20:25)

Stal Nysa - SMS PZPS Spała 3:0 (25:22, 25:17, 25:17)

AZS AGH Kraków - Exact Systems Norwid Częstochowa 3:0 (25:18, 25:23, 25:20)

MCKiS Jaworzno - KFC Gwardia Wrocław 3:1 (14:25, 25:22, 25:19, 25:19)

Mickiewicz Kluczbork - BBTS Bielsko-Biała 1:3 (19:25, 25:17, 24:26, 20:25)

LUK Politechnika Lublin - APP Krispol Września 2:3 (24:26, 25:15, 25:16, 20:25, 11:15)

AZS Częstochowa* 0 0 0:0

* - AZS Częstochowa nie uzyskał licencji na grę w Krispol 1. lidze. Klub ma jeszcze możliwość odwołania się od decyzji komisji licencyjnej.

Krispol 1. liga: AZS AGH Kraków - Exact Systems Norwid Częstochowa 3:0 (galeria)