PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: Andriej Rublow

Tenis. ATP Rzym: Hubert Hurkacz poznał rywala w II rundzie. Zagra z ćwierćfinalistą US Open

Rafał Smoliński

Andriej Rublow będzie przeciwnikiem Huberta Hurkacza w II rundzie zawodów ATP Tour Masters 1000 na kortach ziemnych w Rzymie. We wtorek Rosjanin pokonał Argentyńczyka Facundo Bagnisa 6:4, 6:4.

Dla Andrieja Rublowa był to pierwszy mecz na europejskiej mączce po udanym US Open 2020. Na kortach twardych w Nowym Jorku 22-letni moskwianin dotarł do ćwierćfinału, w którym lepszy w trzech setach okazał się jego rodak Danił Miedwiediew.

We wtorek przeciwnikiem Rublowa w I rundzie turnieju w Rzymie był Facundo Bagnis (ATP 135). Argentyńczyk dostał się do głównej drabinki poprzez eliminacje, w których wygrał trzy mecze bez straty seta. Rosjanin okazał się jednak dla niego zbyt mocnym przeciwnikiem. Po 98 minutach faworyt pojedynku zwyciężył 6:4, 6:4.

Rublow dobrze wszedł w mecz. Po trzech z rzędu przełamaniach serwisu przeciwnika prowadził 4:1. Potem Bagnis odrobił stratę jednego breaka i z trudem uniknął kolejnej straty podania. Rosjanin zakończył partię otwarcia w 10. gemie. W drugiej odsłonie tylu przełamań już nie było, choć okazji nie brakowało. Faworyt zaatakował w siódmym gemie i utrzymał przewagę, mimo iż po zmianie stron Argentyńczyk miał cztery break pointy.

We wtorek Rublow skończył 25 piłek i miał 26 niewymuszonych błędów. Bagnis także zanotował 26 pomyłek, ale liczba wygrywających uderzeń wyniosła u niego 14. Do tego miał cztery asy i trzy podwójne błędy. Rosjanin natomiast posłał siedem asów i popełnił tylko jeden podwójny błąd. Na jego konto trafiły 73 ze 132 rozegranych punktów.

Dzięki wtorkowej wygranej Rublow odniósł już 20. zwycięstwo w obecnym sezonie, a trzeba pamiętać, że był on przerwany na pięć miesięcy z powodu pandemii COVID-19. Rosjanin legitymuje się teraz bilansem 20-5. Do tego triumfował w dwóch styczniowych imprezach rangi ATP Tour 250 na nawierzchni twardej - w katarskiej Dosze i australijskiej Adelajdzie.

Rublow zajmuje obecnie 12. miejsce w rankingu ATP. W międzynarodowych mistrzostwach Włoch został rozstawiony z dziewiątym numerem. Z Hubertem Hurkaczem (ATP 31) nie grał jeszcze na zawodowych kortach. Obaj w tym roku debiutują w głównej drabince na Foro Italico i wygrali po jednym meczu. Wrocławianin zwyciężył w poniedziałek po trzysetowym boju Brytyjczyka Daniela Evansa.

Spotkanie Hurkacza z Rublowem odbędzie się w czwartek. Transmisje z turnieju ATP Tour Masters 1000 w Rzymie w Polsacie Sport i Polsacie Sport Extra.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy)
ATP Masters 1000, kort ziemny, pula nagród 3,465 mln euro
wtorek, 15 września

I runda gry pojedynczej:

Andriej Rublow (Rosja, Q) - Facundo Bagnis (Argentyna, Q) 6:4, 6:4

wolne losy: Novak Djoković (Serbia, 1); Rafael Nadal (Hiszpania, 2); Stefanos Tsitsipas (Grecja, 3); Matteo Berrettini (Włochy, 4); Gael Monfils (Francja, 5); David Goffin (Belgia, 6); Fabio Fognini (Włochy, 7); Diego Schwartzman (Argentyna, 8); Pablo Carreno (Hiszpania)

Thiem z wymarzonym wielkoszlemowym tytułem. "Osiągnąłem życiowy cel"
Zverev wierzy, że wygra turniej wielkoszlemowy. Wskazał też moment zwrotny finału