PAP/EPA / DEAN LEWINS / Na zdjęciu: Danił Miedwiediew

Nick Kyrgios czarował na korcie, Danił Miedwiediew zwyciężył. Koniec przygody Andy'ego Murraya

Rafał Smoliński

Wielki hit II rundy Australian Open 2022 dostarczył sporo emocji. Na Rod Laver Arena kibice obejrzeli cztery sety w wykonaniu Daniła Miedwiediewa i Nicka Kyrgiosa. Z imprezą pożegnał się w czwartek były lider rankingu ATP, Andy Murray.

Australijscy kibice spodziewali się batalii i mogą być zawiedzeni tylko końcowym rezultatem. Nick Kyrgios musiał uznać wyższość Daniła Miedwiediewa, który jest jednym z głównych faworytów do zwycięstwa w Melbourne. Wicelider rankingu ATP wiedział, że trybuny będą przeciwko niemu, ale zachował spokój. Nawet po niepowodzeniu w trzecim secie błyskawicznie się poprawił i wygrał ostatecznie 7:6(1), 6:4, 4:6, 6:2.

Tenisista z Canberry w swoim stylu starał się skraść show. W partii otwarcia odrobił stratę przełamania, lecz był gorszy po tie breaku. Potem dał się przełamać w 10. gemie drugiego seta. Mimo trudnej sytuacji na korcie, walczył do samego końca i został nagrodzony w trzeciej odsłonie. Gdy w siódmym gemie zagrał kapitalnego woleja i uzyskał dwa break pointy, fani na trybunach byli w euforii. Przełamanie pozwoliło mu następnie zamknąć tę część pojedynku.

Faworyzowany moskwianin utrzymał jednak wysoki poziom koncentracji. W czwartym secie Kyrgios wdał się w kłótnię z Carlosem Bernardesem. Gdy w szóstym gemie Rosjanin przełamał jego serwis, zrobiło się jeszcze bardziej nerwowo. Podczas przerwy między gemami Australijczyk roztrzaskał rakietę, a że wcześniej miał już na koncie ostrzeżenia za przeciąganie gry, to został ukarany utratą punktu. Miedwiediew już nie czekał i natychmiast wykorzystał pierwszą piłkę meczową.

- Wyszedłem na ten mecz, aby go wygrać i cieszę się, że tego dokonałem. To był zabawny pojedynek, bo obaj mocno serwowaliśmy. W drugim i czwartym secie byłem w stanie lepiej returnować w kluczowych momentach. Chciałem po prostu dać z siebie wszystko to, co najlepsze - powiedział na korcie rozstawiony z "dwójką" Rosjanin, który na gwizdy miejscowych fanów zareagował prośbą, aby ci... uszanowali przeprowadzającego z nim wywiad Jima Couriera.

Na drodze Miedwiediewa w sobotnim meczu III rundy stanie Botic van de Zandschulp. Holender, sensacyjny ćwierćfinalista US Open 2021, wykorzystał problemy zdrowotne Richarda Gasqueta. Doświadczony Francuz uznał przy stanie 4:6, 6:0, 4:0 dla rywala, że dalsza gra nie ma sensu i skreczował.

Porażki w II rundzie doznał Andy Murray. Brytyjczyk rozegrał we wtorek pięciosetowy bój z Nikołozem Basilaszwilim i miał prawo odczuwać zmęczenie. W czwartek zaprezentował się poniżej swoich możliwości. Świetnie serwujący i radzący sobie w wymianach Taro Daniel doskonale to wykorzystał. Japończyk w każdym secie okazał się lepszy o jedno przełamanie i zwyciężył ostatecznie 6:4, 6:4, 6:4.

- Kiedy wiesz, że zostało ci niewiele lat, to jest to frustrujące. Włożyłem dużo pracy w treningi i przygotowania przed sezonem z nadzieją, że nie będę tak grać w dużych turniejach. Jest to więc bardzo rozczarowujące, kiedy się gra w taki sposób - powiedział na konferencji prasowej Murray.

Przed zwycięskim Danielem będzie w sobotę wielkie wyzwanie. Na jego drodze stanie bowiem rozstawiony z 11. numerem Jannik Sinner. Włoch nie stracił w czwartek serwisu i pewnie pokonał Amerykanina Steve'a Johnsona 6:2, 6:4, 6:3. Panowie zakończyli pojedynek tuż po północy czasu lokalnego.

Australian Open, Melbourne (Australia)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 75 mln dolarów australijskich
czwartek, 20 stycznia

II runda gry pojedynczej:

Taro Daniel (Japonia, Q) - Andy Murray (Wielka Brytania, WC) 6:4, 6:4, 6:4
Jannik Sinner (Włochy, 11) - Steve Johnson (USA) 6:2, 6:4, 6:3
Botic van de Zandschulp (Holandia) - Richard Gasquet (Francja) 4:6, 6:0, 4:0 i krecz
Danił Miedwiediew (Rosja, 2) - Nick Kyrgios (Australia) 7:6(1), 6:4, 4:6, 6:2