Materiały prasowe / PGE Ekstraliga / Rywalizacją podczas Speedway Ekstraliga Camp

Speedway Ekstraliga Camp 2023: Następcy Bartosza Zmarzlika poszukiwani

Wojciech Ogonowski

Zakończył się proces rejestracji do drugiej edycji Speedway Ekstraliga Camp, który 24 lipca ruszy ponownie w Toruniu pod egidą PZM i PGE Ekstraligi.

W zajęciach ze specjalistami, treningach i zawodach weźmie udział 48 zawodników z 13 krajów i 3 kontynentów. Zawodników podzielono na trzy kategorie 500 cc (od 16 do 20 roku życia), 250 cc (od 13 do 16 roku życia) oraz w nowej klasie 85-190 cc (od 11 do 13 roku życia, przypomnijmy, że w tej klasie można startować zarówno na motocyklach zasilanych metanolem, jak również benzyną).

- Zgłoszenia napływały do 3 lipca z krajowych federacji i to w bardzo dużej liczbie. Ogółem w każdej z klas mieliśmy praktycznie dwukrotnie więcej kandydatów niż miejsc dostępnych na Campie - mówi Przemysław Szymkowiak z PGE Ekstraligi

- Ostatecznie decyzje o zakwalifikowaniu do udziału były podejmowane w oparciu o wiek, udział w poprzedniej edycji, wyniki oraz liczbę zgłoszeń w ramach danej federacji i narodowość zawodników. To duże wydarzenie, które angażuje wiele osób i środków związanych z jego organizacją. Cieszy, że zobaczymy w Toruniu Australijczyków, Łotyszy, Węgrów czy Francuzów oraz Włochów. Camp, choć to dopiero druga edycja, ma swoją renomę, żużlowcy w tym roku będą mieli okazję nie tylko trenować, ale też wezmą udział w wielu dodatkowych zajęciach pozatorowych aż do 27 lipca włącznie - dodaje.

ZOBACZ WIDEO Tak było na Speedway Ekstraliga Camp
 

Camp będzie można śledzić nie tylko na żywo w Toruniu (na trybunach Motoareny oraz na pobliskim minitorze), ale także za pośrednictwem transmisji wideo z zawodów finałowych klas 250 i 500 cc na WP Sportowe Fakty oraz na kanale YouTube PGE Ekstraligi z komentarzem Marcina Musiała.

Rozpoczęcie Speedway Ekstraliga Camp odbędzie się 24 lipca o godz. 10:00 na płycie Motoareny, gdzie zjawią się przedstawiciele PZM, PGE Ekstraligi oraz One Sport i wszyscy zawodnicy.

Organizatorzy przygotowali po tym krótkim wydarzeniu specjalną konferencję prasową dla mediów z udziałem gwiazd zaproszonych na Camp.

24 lipca media będą mogły spotkać się z: Tomaszem Gollobem, Januszem Kołodziejem, Emilem Sajfutdinowem, Szymonem Woźniakiem, a także Jarosławem Hampelem, aby porozmawiać o perspektywach dla młodych adeptów żużla i rozpoczynającym się wydarzeniu.

W Speedway Ekstraliga Camp nie zabraknie przedstawicieli takich żużlowych nacji, jak Australia, Czechy, Dania, Niemcy, Szwecja, Ukraina, Wielka Brytania, Holandia, Węgry, Łotwa, USA, Włochy i Polska. W Toruniu gościć będą nie tylko chłopcy, ale także dziewczęta próbujące swoich sił na żużlu. Organizatorzy zminimalizowali udział zawodników polskich, aby zapewnić jak najszersze możliwości do doskonalenia umiejętności dla żużlowców zagranicznych, a przede wszystkim takich, którzy na co dzień nie mają kontraktów w naszych klubach. W Campie z racji na obowiązki związane z reprezentacją Polski nie wezmą udziału trenerzy Rafał Dobrucki i Robert Kościecha.

- Tak jak przed rokiem, będzie okazja, aby przyjrzeć się zdolnym nastolatkom, którymi na co dzień nasi trenerzy nie mają w ogóle styczności, albo też widują ich okazjonalnie podczas zawodów organizowanych poza granicami naszego kraju - mówi Przemysław Szymkowiak.

Trenerzy Stanisław Chomski, Aleksander Janas i Jacek Woźniak (minitor) będą odpowiedzialni za przeprowadzenie zajęć treningowych i koordynację części praktycznej zajęć. Dodatkowo na Campie będą miały miejsca zajęcia dotyczące podstaw sportowego marketingu, wizerunku zawodników, a także warsztaty z fizjoterapeutą. Bardzo entuzjastycznie przyjęty w ubiegłym roku tuner Ashley Holloway będzie natomiast głównym prowadzącym zajęcia związane z budową i funkcjonowaniem silnika żużlowego. Podczas Campu odbędzie się także prezentacja motocykla z silnikiem o pojemności 190cc stosowanego w turniejach SGP4.

Każdego dnia od 24 do 27 lipca będzie można bezpłatnie odwiedzać toruńską Motoarenę oraz minitor i dopingować żużlowców.

Plan zawodów finałowych:

Środa, 26.07.2023
12:00 [TURNIEJ FINAŁOWY 250cc] - DZIEŃ 1
14:00 [TURNIEJ FINAŁOWY 250cc] - ZAKOŃCZENIE
15:00 [TURNIEJ FINAŁOWY 500cc] - DZIEŃ 1
17:00 [TURNIEJ FINAŁOWY 500cc] - ZAKOŃCZENIE

Czwartek, 27.07.2023
10:00 [TURNIEJ FINAŁOWY 85-190cc] rozpoczęcie
12:00 [TURNIEJ FINAŁOWY 85-190cc] zakończenie
11:00 [TURNIEJ FINAŁOWY 250cc] rozpoczęcie - DZIEŃ 2
13:00 [TURNIEJ FINAŁOWY 250cc] zakończenie - DZIEŃ 2
15:00 [TURNIEJ FINAŁOWY 500cc] rozpoczęcie - DZIEŃ 2
17:00 [TURNIEJ FINAŁOWY 500cc] zakończenie - DZIEŃ 2

Zawody w klasie 85-190cc odbywać się będą z udziałem 16 zawodników i rozegrane zostaną w zgodnie z tabelą 20-biegową. Zwycięzcą zostanie zawodnik, który zgromadzi na swoim koncie najwięcej punktów. W przypadku równej liczby punktów na pozycjach 1-3, o kolejności zadecyduje wyścig dodatkowy. W przypadku pozostałych miejsc, o kolejności zadecydują ogólne przepisy sportu żużlowego.

Zawody w klasie 250cc i 500cc odbywać będą się również z udziałem 16 zawodników (w każdej z klas) i rozegrane zostaną w formule dwudniowej - każdy dzień według tabeli 20-biegowej. Zwycięzcą zostanie zawodnik, który po dwóch dniach zgromadzi na swoim koncie najwięcej punktów. W przypadku równej liczby punktów na pozycjach 1-3, o kolejności zadecyduje wyścig dodatkowy. W przypadku pozostałych miejsc, o kolejności zadecydują również przepisy sportu żużlowego.

Zobacz także:
Kierowcy F1 rozpoznali Zmarzlika! "Miałem ciarki!"
Miliarder poszedł na ugodę. Koniec sporu sądowego po ligowym skandalu. Każdy klub dostanie pieniądze
Pomóż nam ulepszać nasze serwisy - odpowiedz na kilka pytań.

< Przejdź na wp.pl