Wyścigi na wrotkach - odmiany
Można wyróżnić dwa rodzaje wyścigów na wrotkach: wrotkarstwo szybkie (na wrotkach jednośladowych) i roller derby (na wrotkach dwuśladowych). Poza tymi dyscyplinami do wrotkarstwa zaliczają się też slalomy, hokej na rolkach, skoki (freestyle jumping), wrotkarstwo agresywne, wrotkarstwo figurowe i synchroniczne.
Wyścigi na wrotkach - wrotkarstwo szybkie
We wrotkarstwie szybkim wykorzystuje się wrotki jednośladowe, czyli tak zwane łyżworolki (lub krócej - rolki). Współczesny sprzęt rolkarzy szybkich to rolki o dużych kołach (większych od tych w tradycyjnych łyżworolkach rekreacyjnych) i bez hamulców. W tej dyscyplinie występują biegi sprinterskie, długodystansowe, sztafetowe, na punkty i eliminacyjne. Biegi sprinterskie odbywają się na dystansie 200 lub 300 metrów; biegi długodystansowe to 10 km, 21 km (półmaraton) lub 42 km (maraton).
Wyścigi na wrotkach - roller derby
Głównym wyróżnikiem roller derby jest wykorzystanie wrotek tradycyjnych, czyli czterokołowych. We współczesnej formie roller derby zaczęło zyskiwać popularność na początku XXI wieku. Na świecie istnieje ponad tysiąc amatorskich lig roller derby - są to niemal wyłącznie ligi kobiece, a ponad połowa znajduje się poza Stanami Zjednoczonymi. Pierwsze mistrzostwa świata kobiet w roller derby odbyły się w 2011 roku. Ta forma wyścigów na wrotkach była rozważana również jako nowa olimpijska dyscyplina sportowa podczas olimpiady w 2020 roku, jednak nie została do niej dopuszczona.
Wyścigi na wrotkach - zasady roller derby
Zgodnie z zasadami ustanowionymi przez Women's Flat Track Derby Association, wyścigi wrotkarskie roller derby odbywają się na płaskim owalnym torze, na którym ścigają się dwie drużyny. Drużyna roller derby składa się z 14 zawodników, ale do jednego wyścigu na tor wystawia się pięciu - jednego ścigacza oraz czterech obrońców. Mecz trwa godzinę, a składają się na niego 2-minutowe wyścigi wrotkarskie, rozdzielone półminutowymi przerwami.
Każdy pojedynczy wyścig roller derby polega na tym, że ścigacz danej drużyny ma za zadanie wyprzedzać i dublować zawodników drużyny przeciwnej, za co przyznawane są punkty. Zadaniem obrońców jest blokowanie ścigaczy i obrońców drużyny przeciwnej. Blokowanie oponentów możliwe jest tułowiem i udami, a zawodnicy ukarani za faul muszą odczekać 30 sekund na ławce rezerwowych. Roller derby jest czasem określane jako rugby na wrotkach.
Wyścigi na wrotkach - historia roller derby
Roller derby to dyscyplina, która obecnie staje się coraz bardziej popularna. Wykonywana jest głównie przez kobiety. Początki tego typu wyścigów na wrotkach sięgają lat 80. XIX wieku, kiedy ze względu na rosnącą popularność jazdy na wrotkach w Stanach Zjednoczonych zaczęto organizować wyścigi. W latach 30. XX wieku zmodyfikowano zasady i roller derby z wyścigów przekształciło się w sport kontaktowy. Na torze ścigały się dwie pięcioosobowe drużyny, a punkty uzyskiwały wtedy, gdy zawodnikom udawało się zdublować reprezentantów drużyny przeciwnej. Już w swoich początkach te wyścigi na wrotkach były popularnym sportem wśród kobiet.
ZOBACZ WIDEO ME U-21. Mariusz Stępiński: Zostałem pchnięty i nic nie mogłem zrobić