Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

HME Toruń 2021. Co za zamieszanie! Lewandowski jednak ze srebrnym medalem

Ogromne zamieszanie w rozstrzygnięciach biegu na 1500 metrów podczas halowych mistrzostwach Europy w Toruniu. Marcin Lewandowski był drugi, później pierwszy, a teraz znów jest drugi.
PS
Marcin Lewandowski i Jakob Ingebrigtsen Getty Images / Alexander Hassenstein / Na zdjęciu: Marcin Lewandowski i Jakob Ingebrigtsen

Wielkiego zamieszania z udziałem Jakoba Ingebrigtsena ciąg dalszy. Norweg pewnie triumfował w biegu na 1500 metrów, choć dzielnie walczył z nim Marcin Lewandowski. Polak nie dał mu jednak rady i ostatecznie wywalczył srebrny medal. 

Taki stan rzeczy utrzymywał się jednak tylko przez kilka minut. Jak się okazało tuż po biegu, Ingebrigtsen został zdyskwalifikowany, ponieważ w początkowej fazie rywalizacji Norweg przekroczył linię toru.

- Polacy mieli plan, żeby zablokować Ingebrigtsena - grzmiał po dyskwalifikacji norweskiego biegacza w finale 1500 metrów dyrektor tamtejszej ekipy, Erlend Slokvik (WIĘCEJ). 

Tymczasem bardzo późnym wieczorem European Athletics (europejskie stowarzyszenie skupiające narodowe federacje lekkoatletyczne) poinformowało na Twitterze, że Ingebrigtsen został przywrócony jako złoty medalista halowych mistrzostw Europy. To oznacza, że Lewandowski otrzyma w sobotę srebrny medal. 

Dlaczego ostatecznie Norweg stanie na najwyższym stopniu podium?

Przypomnijmy, że w piątkowych wywiadach Ingebrigtsen powoływał się na nowy przepis, mówiący o tym, że zawodnik, który zostanie wypchnięty poza bieżnię przez rywala, a nie zyska na tym przewagi, nie musi zostać zdyskwalifikowany.

Prawdopodobnie dlatego sędziowie zdecydowali się przyjąć odwołanie norweskiej ekipy. 

Czy Lewandowski może czuć się pokrzywdzony? Wydaje się, że decyzja jest sprawiedliwa. Przypadkowo bo przypadkowo, ale Ingebrigtsen został wypchnięty poza tor, co nie dało mu żadnego zysku. Nowelizacja przepisu sprawiła, że wszystko staje się bardziej logiczne.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (38)
 • JS2015 Zgłoś komentarz
  Wygrał Norweg ale przepisy powinny być równe dla każdego. W powtórce widać jak Norweg w akcji w biegu zrywa numer startowy Polakowi i postawił stopę poza bieżnią. Są duże
  Czytaj całość
  wątpliwości dlaczego nie utrzymano dyskwalifikacji Norwega i tyle
  • Konrad Morawski Zgłoś komentarz
   Po pierwsze sam Ingebriksten spowodował kolizję i nie został wypchnięty tylko złapał za koszulkę Polaka i chciał go wypchnąć, żeby wepchać się przy bandzie, a Rozmus nie dał się
   Czytaj całość
   przepchnąć i Norweg wyleciał poza bandę. Mimo, że był najlepszy powinien zostać zdyskwalifikowany tak jak zdyskwalifikowany został Lewandowski podczas Mistrzostw Świat w 2014 roku i pozbawiony medalu. Taka decyzja sędziów tolerująca niesportowe zachowanie bardzo młodego zawodnika powoduje u niego przekonanie, że skoro jest najlepszy , to wszystko mu wolno.
   • Spider2011 Zgłoś komentarz
    TAK. INGEBRIGTSEN wygrał zdecydowanie a nasi działacze jak zwykle myślą, że taki wałki mogą bo są u siebie.
    • yes Zgłoś komentarz
     Plany Lewandowskiego uległy zmianie. Nie ma złota na 1500, nie ma biegu na 3000. Trochę szkoda.
     • Mirafal Zgłoś komentarz
      Ludzie, skąd ten kompleks niższości? W analogicznej sytuacji - owszem, Lewandowski byłby zdyskwalifikowany, ale później, tak samo, nastąpiło by odwołanie i przywrócenie złota. Proszę
      Czytaj całość
      nie tworzyć teorii, że cały świat, sportowy i nie tylko, jest przeciw Polsce, a tymczasem Norwegowie, Żydzi, Japończycy, Meksykanie czy Algierczycy są na specjalnych prawach.
      • Szczery do ...... Zgłoś komentarz
       Norwegowie już widać nie tylko w sportach zimowych mataczą , oszukują . Przekroczył linie i koniec . Trzeba by było przeprowadzić śledztwo czy aby na pewno to przekroczenie bylo
       Czytaj całość
       spowodowane wypchnięciem . A może to Norweg chciał się przecisnąć do przodu i odbil się od innego zawodnika i wypadl za linie . BZDURY , przekroczył , dyskwalifikacja !!!!!!
       • Wieslawa Bosacka Zgłoś komentarz
        Polaka za takie zachowanie i przepychanie od razu by zdyskwalifikowali,a temu przywracaja medal!!wstyd i hanba!!
        • siber Zgłoś komentarz
         PS to pismak bezjajowiec (tylko inicjały ) pisze takie brednie ! "Czy Lewandowski może czuć się pokrzywdzony?" - nastepne głupie pytanie . Polscy działacze przez protest ,
         Czytaj całość
         chcieli załatwić mu złoty medal !!! Bezczelność !
         • Wiesiek Kamiński Zgłoś komentarz
          co Błazen to pisał,jak ten portal może jeszcze istnieć...ile to juz razy analfabeci i pseudo niedouczeni piszą brednie ! 1500 m przez płotki...litości !
          • kac Zgłoś komentarz
           Wszystkich sędziów za wyjątkiem tych mierzących rzuty czy skoki, należy wyeliminować ze sportu.
           • Nie zaszczepię się Zgłoś komentarz
            A jednak dali medal astmatykowi.
            • Marian Nowak Zgłoś komentarz
             Tu IDZIE MŁODOŚĆ. Lewandowski już swoje nazdobywał.
             • Marian Nowak Zgłoś komentarz
              Dziennikarze sportowi z TVPiS, są STRASZNIE ŁASI na medale. Zachłanność ich NIE MA granicy.
              Zobacz więcej komentarzy (11)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×