Biegi narciarskie. Puchar Świata Lillehammer 2019. Norweska dominacja w sztafecie

Norweżki, w składzie: Maiken Caspersen Falla, Astrid Uhrenholdt Jacobsen, Therese Johaug i Heidi Weng, triumfowały w sztafecie 4x5 kilometrów podczas zawodów Pucharu Świata w Lillehammer. Polki nie startowały.

Piotr Szarwark
Therese Johaug Newspix / Daniel Eriksson/Bildbyran/ZUMA / Na zdjęciu: Therese Johaug
Norweżki były faworytkami niedzielnej sztafety i potwierdziły swoje wielkie możliwości. Na półmetku co prawda na prowadzeniu znalazły się Finki - za sprawą Kerttu Niskanen - ale później na trasę wyruszyła Therese Johaug. Utytułowana biegaczka szybko dogoniła rywalkę, a następnie wypracowała znaczącą przewagę nad resztą.

Na ostatniej zmianie Heidi Weng utrzymała przewagę i jako pierwsza przekroczyła linię mety. Norweżki ukończyły sztafetę z czasem 1:02:22.4. Na drugim miejscu ostatecznie uplasowały się Amerykanki, które do triumfatorek straciły blisko 50 sekund. Podium uzupełniły natomiast Szwedki - ze stratą 79 sekund do Norweżek.

Warto dodać, że dla Norweżek to 15. triumf z rzędu w sztafecie 4x5 km w ramach Pucharu Świata. Po raz ostatni przegrały w 2009 roku.

W Lillehammer reprezentantki Polski nie startowały.

Wyniki sztafety 4x5 km kobiet w Lillehammer:
1. Norwegia - 1:02:22.4
2. USA - 1:03:11.3
3. Szwecja - 1:03:42.1
4. Finlandia - 1:03:54.9
5. Norwegia II - 1:04:08.9

Czy śledzisz sezon 2019/20 w biegach narciarskich?