Biegi narciarskie. Tego jeszcze nie było - Therese Johaug wygrała sprint

Tego jeszcze w Pucharze Świata w biegach narciarskich nie było. Therese Johaug wygrała w Aare sprint techniką łyżwową - trzeci etap cyklu Ski Tour.

Piotr Ziemka
Therese Johaug Newspix / Jon Olav Nesvold/Bildbyran/ZUMA/Newspix.pl / Na zdjęciu: Therese Johaug
Wtorkowy bieg nie był typowym, płaskim sprintem. Zmagania rozegrano na dystansie 660 metrów. Około 40 sekund po starcie, znajdowały się pierwsze utrudnienia - elementy ski crossowe. Od 300. metra trasa prowadziła pod górę stoku w Aare - znanego z Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. W takich warunkach dominowała Therese Johaug. Dotychczas jej najlepszym osiągnięciem w sprincie było piąte miejsce z 5 stycznia 2016 roku.

Zwyciężczyni Tour de Ski osiągnęła najlepszy czas już podczas eliminacji. Drugi wynik miała Heidi Weng. Dwie czołowe zawodniczki w klasyfikacji cyklu Ski Tour po dwóch weekendowych biegach wzięły udział w drugim ćwierćfinale - tu kolejność była odwrotna. Triumfowała Weng, Johaug też bezpośrednio zakwalifikowała się do finału. W pozostałych biegach najlepiej spisały się: Nadine Faehndrich, Jonna Sundling, Astrid Jacobsen i Sophie Caldwell.

Weng i Johaug ponownie rywalizowały w pierwszym półfinale i znowu obie awansowały dalej - pierwsza minęła metę starsza zawodniczka z tej dwójki. W następnym biegu zwyciężyła Linn Svahn.

W finale Johaug początkowo, na płaskim terenie znajdowała się na końcu, ale na podbiegu minęła wszystkie rywalki i prowadziła już przed najbardziej stromym odcinkiem. Na czele pozostała do końca. To jej pierwsze podium w sprincie i od razu zwycięstwo.

Johaug wygrała też sobotnią rywalizację w Oestersund na 10 kilometrów techniką łyżwową oraz niedzielny bieg pościgowy na 10 km stylem klasycznym. Wtedy też na podium stanęły trzy Norweżki. W Aare Weng po raz trzeci z rzędu została sklasyfikowana na drugiej pozycji. Trzecia w Oestersund dwukrotnie była Oestberg, która tym razem odpadła w 1/4 finału. W sprincie trzecia finiszowała kolejna z reprezentantek Norwegii - Astrid Jacobsen.

W czwartek kolejna nowość w kalendarzu Pucharu Świata - bieg o długości 38 kilometrów ze Szwecji (Storlien) do Norwegii (Maraken). W sobotę i niedzielę odbędą się zawody w Trondheim.