Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Znaleźli sposób na bojkot MŚ. Duża kasa i... zgłoszenie mailem

W tegorocznych mistrzostwach świata w boksie wezmą udział pięściarze z Rosji oraz Białorusi - i to pod swoimi flagami. Zawody zbojkotowały m.in. Polska czy USA. Organizatorzy MŚ namawiają zawodników do... łamania bojkotu, kuszą ich dużymi pieniędzmi.

Krzysztof Gieszczyk
Krzysztof Gieszczyk
Umar Kremlow, szef IBA (w środku), a także Ajay Singh, szef Bokserskiej Federacji Indii oraz Nikhat Zareen, aktualna mistrzyni świata Getty Images / Pacific Press/Contributor / Na zdjęciu: Umar Kremlow, szef IBA (w środku), a także Ajay Singh, szef Bokserskiej Federacji Indii oraz Nikhat Zareen, aktualna mistrzyni świata
Od ponad roku wojska rosyjskie prowadzą brutalne działania wojenne w Ukrainie. Atakowane są także cele cywilne, giną niewinni ludzie, w tym dzieci. W odpowiedzi na Rosję nakładane są sankcje, także w sferze sportowej.

Rosyjskie drużyny są wykluczane z międzynarodowej rywalizacji, a sportowcy z tego kraju mogą występować pod neutralną flagą (np. w tenisie).

Wyjątkiem jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Boksu (IBA), na czele którego stoi Rosjanin Umar Kremlow. Niedawno poinformowało ono o dopuszczeniu do startu w mistrzostwach świata (kobiety powalczą w marcu w New Delhi, zaś mężczyźni w maju w Taszkencie) pięściarzy z Rosji oraz Białorusi. Co ważne, będą oni mogli wystąpić pod swoimi flagami.

ZOBACZ WIDEO: Baczyńska-Krawiec po wygranej na KSW 79: Wiedziałam, że zwycięstwo jest moje

Ta decyzja spotkała się z ostrą reakcją w wielu krajach. Bojkot mistrzostw świata zapowiedziały m.in.: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Polska (więcej TUTAJ>>), Ukraina, Holandia, Irlandia czy Szwecja.

Jak już informowaliśmy, Kremlow wpadł na pomysł, by ściągnąć na mistrzostwa sportowców z krajów, które ogłosiły bojkot - m.in. Amerykanów. Z nieoficjalnych informacji wynikało, że chciał ich skusić pomocą finansową (więcej TUTAJ>>).

Kolejną zachętą - i to już oficjalna wiadomość - ma być pula nagród. U mężczyzn wynosi ona ponad 5 mln dolarów. Medaliści MŚ mężczyzn zarobią: 200 tys. dolarów (za złoto), 100 tys. dolarów (srebro) oraz 50 tys. dolarów (brąz). U pań nagrody są niższe o połowę. Warto podkreślić, że głównym sponsorem IBA jest... rosyjski koncern Gazprom.

IBA robi wszystko, by zachęcić sportowców do złamania bojkotu. Wykorzystuje do tego nietypowe środki, czego dowodem jest najnowszy komunikat stowarzyszenia.

"Aby dać wszystkim sportowcom prawo do startu na mistrzostwach świata w boksie i nie paść ofiarą politycznych rozgrywek kilku federacji narodowych, IBA stosuje otwarty proces rejestracji sportowców z krajów, które zbojkotowały MŚ" - czytamy.

Na czym polega wspomniany "otwarty proces"? Aby wystąpić na mistrzostwach świata, wystarczy jedynie... wysłać maila.

"Każdy zawodnik lub trener z federacji bojkotującej mistrzostwa, który chciałby wziąć udział w mistrzostwach świata IBA w boksie, może bezpośrednio zarejestrować się, pisząc na adres sport@iba.sport" - podkreśla IBA.

MŚ kobiet odbędą się w dniach 15-26 marca, zaś mężczyzn - 1-14 maja.

Czytaj także: Bardzo ważne spotkanie ministrów. Chodzi o bojkot igrzysk olimpijskich

Polub Sporty Walki na Facebooku
Zgłoś błąd
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×