To już dziś! Dart na światowym poziomie w Warszawie. Zagrają też Polacy

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / PDC / Na zdjęciu: Krzysztof Ratajski
Materiały prasowe / PDC / Na zdjęciu: Krzysztof Ratajski
zdjęcie autora artykułu

Takiego wydarzenia w naszym kraju jeszcze nie było. Podczas turnieju Poland Darts Masters w Warszawie zobaczymy czołówkę światowego darta z mistrzem świata Michaelem Smithem czy wicemistrzem Michaelem van Gerwenem na czele. Zagra również 4 Polaków.

Superbet Poland Darts Masters 2023 to impreza wchodząca w skład cyklu World Series of Darts. Jej głównym założeniem jest promocja darta w krajach, gdzie na co dzień kibice nie mają okazji na żywo zobaczyć najlepszych graczy na świecie. Warszawa będzie czwartym po Bahrajnie, Kopenhadze i Nowym Jorku przystankiem tej serii.

W turnieju udział bierze szesnastu graczy - ośmiu z czołówki światowego rankingu na zaproszenie światowej federacji oraz ośmiu reprezentantów lokalnych regionów. W przypadku turnieju w Warszawie - przedstawicieli Europy Środkowo-Wschodniej. W tej drugiej grupie znalazło się czterech Polaków - Krzysztof Ratajski, Krzysztof Kciuk, Radosław Szagański oraz Łukasz Wacławski.

Jeśli zaś chodzi o gwiazdy, na Torwarze zobaczymy naprawdę tuzy światowego darta. Począwszy od aktualnego mistrza świata - Michaela Smitha i wicemistrza Michaela van Gerwena, przez półfinalistę światowego czempionatu Dimitri Van Den Bergha, po charyzmatycznego Walijczyka Gerwyn Price.

ZOBACZ WIDEO: Ludzie Królowej #3. Mistrzyni z przypadku. Anita Włodarczyk odsłania kulisy

Stawkę tę uzupełnią były mistrz świata Rob Cross, a także Luke Humphries, Danny Noppert i Nathan Aspinall, czyli odpowiednio piąty, szósty, ósmy i dziewiąty zawodnik aktualnie obowiązującego światowego rankingu PDC Order of Merit. W tym zestawieniu brakuje tak naprawdę tylko dwóch darterów - Petera Wrighta, wicelidera rankingu oraz siódmego Jonny'ego Claytona.

Poza polską czwórką czoło najlepszym na świecie na scenie warszawskiego Torwaru stawią także dwaj Czesi - Adam Gawlas i Karel Sedlacek, Chorwat Boris Krcmar oraz Węgier Nandor Major.

Pula nagród turnieju wynosi 60 tysięcy funtów. Zwycięzca otrzyma 1/3 tej kwoty. Jednakże pieniądze zdobyte za turniej Superbet Poland Darts Masters nie będą wliczały się do światowego rankingu. Nie oznacza to jednak, że zawodnicy nie będą mieli o co grać. Po kolejnych turniejach cyklu - w Australii i Nowej Zelandii - odbędzie się także jego finał w Amsterdamie w dniach od 15 do 17 września. To oczywiście szansa na kolejne nagrody pieniężne.

Zawody odbywać się będą systemem pucharowym. Czterech najwyżej sklasyfikowanych graczy - Price, Smith, van Gerwen i Cross zostało rozstawionych w drabince. W pierwszej rundzie zawodnicy z czołówki będą walczyć z lokalnymi reprezentantami.

Jako pierwszy z Polaków zaprezentuje się Radosław Szagański, który zmierzy się z Holendrem Dannym Noppertem. Zwycięzca polskich kwalifikacji - Łukasz Wacławski - zagra z Gerwynem Pricem. Teoretycznie najłatwiejszego przeciwnika wylosował Krzysztof Ratajski, który zmierzy się z Robem Crossem, choć trudno naszego najlepszego dartera uznać za faworyta tej pary. Piątkową sesję zakończy starcie Krzysztofa Kciuka z turniejową "jedynką", Michaelem Smithem.

Osiem meczów 1/8 finału (do 6 wygranych legów) odbędzie się w piątkowy wieczór. Na sobotę zaplanowano ćwierćfinały (do 6 wygranych legów), półfinały (do 7 wygranych legów) i finał (do 8 wygranych legów).

Zestaw par prezentuje się następująco: 

Dimitri Van den Bergh - Karel Sedlacek Danny Noppert - Radek Szagański Luke Humphries - Nandor Major Nathan Aspinall - Boris Krcmar Gerwyn Price - Łukasz Wacławski Michael van Gerwen - Adam Gawlas Rob Cross - Krzysztof Ratajski Michael Smith - Krzysztof Kciuk

Choć to dopiero pierwsza tego typu impreza w naszym kraju, bilety na nią wyprzedały się w ciągu kilkunastu godzin od rozpoczęcia sprzedaży. Początek rywalizacji w Hali COS Torwar w Warszawie zarówno w piątek, jak i w sobotę o godzinie 19:00. Transmisja w Viaplay.

Sprawdź także: Duży turniej darta po raz pierwszy w Polsce! Światowa czołówka przyjedzie do Warszawy!

Źródło artykułu: WP SportoweFakty