Euro 2016. Szósty półfinał Niemców w ciągu 10 lat. Zespół Joachima Loewa ma niekorzystny bilans

Reprezentacja Niemiec począwszy od mundialu w 2006 roku rozegrała już pięć spotkań półfinałowych podczas imprez mistrzowskich. W czwartek nasi zachodni sąsiedzi znów powalczą o finał - tym razem z Francją.

Konrad Kostorz
PAP/EPA / EPA/LAURENT DUBRULE

Na przełomie wieków reprezentacja Niemiec nie zawsze docierała do najlepszej "czwórki" turniejów finałowych. W 1996 roku pokonała w półfinale po rzutach karnych Anglię (0:0, k. 6:5), a sześć lat później podczas mundialu wygrała z Korea Południową 1:0. Od 2006 roku nasi zachodni sąsiedzi za każdym razem biorą już udział w bezpośredniej walce o finał.

Pierwszy pojedynek zespołu Joachima Loewa, który był wówczas jeszcze asystentem Juergena Klinsmanna, w półfinale zakończył się niepowodzeniem. Aż do 119. minuty konfrontacji z Włochami utrzymywał się bezbramkowy remis, ale następnie Azzurri strzelili dwa gole.

W 2008 roku górą byli Niemcy - po zaciętym boju i bramce Philippa Lahma w 90. minucie pokonali 3:2 Turcję. Kolejne dwa podejścia "Die Mannschaft" znów okazały się nieudane. Najpierw Hiszpanie dzięki bramce Carlesa Puyola wygrali 1:0 na mundialu, a następnie Włosi za sprawą dubletu Mario Balotellego pokonali Niemców 2:1 w 1/2 finału Euro 2012.

Bilans zwycięstw (2) i porażek (3) jest dla piłkarzy Loewa niekorzystny, ale stosunek bramek wypada na korzyść Niemiec: 11 strzelonych goli i 8 straconych. Powód? Niezwykle efektowne zwycięstwo nad Brazylią w półfinale MŚ 2014. Thomas Mueller i spółka aż siedem razy posłali piłkę do siatki Canarinhos, a dali sobie wbić tylko jedną bramkę.

Rezultaty ostatnich półfinałów reprezentacji Niemiec:

Turniej Rywal Wynik Strzelcy goli Końcowa lokata
MŚ 2006 Włochy 0:2 (0:0, 0:0) Grosso 119', Del Piero 120+1' 3. miejsce
Euro 2008 Turcja 3:2 (1:1) Schweinsteiger 26', Klose 79', Lahm 90' - Boral 22', Senturk 86' 2. miejsce
MŚ 2010 Hiszpania 0:1 (0:0) Puyol 73' 3. miejsce
Euro 2012 Włochy 1:2 (0:2) Oezil (k.) 90+2' - Balotelli 20', 36' 3-4. miejsce
MŚ 2014 Brazylia 7:1 (5:0) Mueller 11', Klose 23', Kroos 24', 26', Khedira 29', Schuerrle 69', 79' - Oscar 90' 1. miejsce