Razem są warci 520 milionów funtów! Najdroższa jedenastka Euro 2016

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Brytyjski dziennik "The Independent" przygotował skład złożony z zawodników, których zakontraktowanie wymagało wydania największej ilości pieniędzy.

1
/ 4

Legenda reprezentacji Włoch i Juventusu Turyn. 38-letni golkiper występuje w kadrze już od blisko 20 lat. W 2001 roku stał się bohaterem najbardziej spektakularnego transferu w historii na swojej pozycji. Turyńczycy zapłacili za niego aż 33 miliony funtów. Od tamtej pory rozegrał wszystkie sezony w drużynie ze stolicy Piemontu.

2
/ 4

Obrońcy:

Włodarze Manchesteru City wyłożyli w 2014 roku za francuskiego stopera 40 milionów funtów. Koszty poniesione przy jego transferze nie zwróciły się do dziś. W ciągu dwóch lat spędzonych w Premier League, zawodnik popełniał wiele błędów i raził niepewnością. Cały czas ma problemy z przebiciem się do podstawowego składu.

Kolejny ze stoperów, na sprzedaży którego FC Porto zrobiło złoty interes. W 2007 roku, w wieku 24 lat, został sprzedany do Realu Madryt za 25 milionów funtów. Potrzebował kilku lat, by stać się dla filarem stołecznego klubu z prawdziwego zdarzenia. W pierwszych latach pobytu w stolicy Hiszpanii został bowiem bardziej zapamiętany z licznych brutalnych fauli.

W 2014 roku Arsenal Londyn przystał na ofertę zakupu Belga, opiewającą na 15 milionów funtów. Londyńczycy mieli już dość jego ciągłych kontuzji. Po przyjściu do do FC Barcelony sytuacja obrońcy w ogóle nie uległa poprawie. W ciągu dwóch ostatnich sezonów wystąpił w zaledwie 18 meczach.

ZOBACZ WIDEO Historia reprezentacji: Portugalia

3
/ 4

Pomocnicy:

Zamienił Londyn na Madryt w 2012 roku. Koszt transakcji wyniósł 33 miliony funtów. Jego początki na Półwyspie Iberyjskim były trudne. W pierwszym sezonie został przez czytelników "Marki" uznany za najgorszy transfer sezonu. W kolejnych latach spisywał się już jednak znacznie lepiej i zamknął usta wszystkim krytykom. Obecnie trudno wyobrazić sobie bez niego środek pola Realu Madryt.

Kevin De Bruyne (Belgia, VfL Wolfsburg - Manchester City)

Niechciany w Chelsea Londyn przeniósł się do Bundesligi, w której wyrósł na gwiazdę światowego formatu. W barwach VfL Wolfsburg rozegrał tak doskonały sezon (2014/2015), że arabscy właściciele Manchesteru City nie wahali się długo na zapłaceniem za niego aż 55 milionów funtów. Piłkarz nie zawiódł pokładanych w nim oczekiwań.

Mesut Ozil (Niemcy, Real Madryt - Arsenal Londyn)

Trener Arsenalu Arsene'owi Wengerowi tak bardzo zależało na pozyskaniu tego gracza, że zdecydował się zerwać z oszczędnościową polityką transferową i kazał go pozyskać w 2013 roku za 42,5 miliona funtów. Do dziś jest to najdroższy zakup klubu z północnego Londynu. Reprezentant Niemiec z sezonu na sezon udowadnia, że jest wart tak dużych pieniędzy.

Gareth Bale (Walia, Tottenham Hotspur - Real Madryt)

Jego przenosiny do Realu Madryt za 86 milionów funtów były hitem letniego okienka transferowego w 2013 roku. W Hiszpanii nie od razu stał się tak wielką gwiazdą jak w lidze angielskiej. Ma jednak coraz ważniejszy wpływ na poczynania "Królewskich", nawet pomimo częstych problemów z łydką. Z Realem już dwukrotnie wygrał Ligę Mistrzów, w 2014 i 2016 roku.

Raheem Sterling (AngliaLiverpool FC - Manchester City)

Ma dopiero 21 lat, a już stał się bohaterem jednego z najgłośniejszych transferów Premier League. Po rewelacyjnych występach skrzydłowego w Liverpoolu FC, jego usługami szybko zainteresował się Manchester City. Wykładając na stół w 2015 roku 49 milionów funtów, uczynił go najdroższym angielskim piłkarzem w historii! W pierwszym sezonie po zmianie barw klubowych nie udowodnił, by rzeczywiście był wart tak pokaźnej kwoty.

4
/ 4

Napastnicy:

Cristiano Ronaldo (Portugalia, Manchester United - Real Madryt)

Bohater najgłośniejszego transferu w 2009 roku. Manchester United wzbogacił się na jego sprzedaży do Realu Madryt aż o 80 milionów funtów. Przez siedem lat gry w najbardziej utytułowanym stołecznym klubie wielokrotnie demonstrował, dlaczego jego umiejętności są wyceniane tak wysoko. W każdym z sześciu ostatnich sezonów zdobył dla niego przynajmniej 51 goli.

Anthony Martial (Francja, AS Monaco - Manchester United)

Najmłodszy piłkarz w tym zestawieniu. W grudniu 2015 skończył dopiero 20 lat. Manchester United postanowił jednak ściągnąć go do siebie kilka miesięcy wcześniej za astronomiczną kwotę 61,5 miliona funtów. Francuz wciąż jest melodią przyszłości, ale zdążył już wlać w serca kibiców nadzieję, że będzie się godnie wywiązywać ze stawianych przed nim wymagań.

Suma wszystkich transferów: 520 milionów funtów

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (1)
avatar
Jakub Tałanda
6.06.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Ku woli ścisłości Martial w grudniu skończy 21 lat ;)