Skandaliczna reakcja prezydenta Trumpa ws. protestu graczy NFL. "Zabierzcie tego skur...!"

Na wiecu Republikanów w Alabamie prezydent Donald Trump nie przebierał w słowach. - "Zabierzcie tego skur... z boiska. On jest już zwolniony!" - apelował do szefów klubów NFL o wyrzucanie zawodników, którzy klękają w trakcie odgrywania hymnu USA.

Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
Kaepernick NFL (z prawej) Getty Images / Na zdjęciu: Kaepernick NFL (z prawej)

Prezydent Donald Trump wezwał właścicieli klubów ligi futbolu amerykańskiego (NFL) do zwalniania zawodników, którzy podczas odgrywania hymnu Stanów Zjednoczonych (równocześnie wciągana na maszt jest flaga narodowa) demonstracyjnie klękają na jedno kolano lub podnoszą pięść.

- Czy nie chcielibyście zobaczyć jednego z szefów drużyn rywalizujących NFL, który w przypadku, kiedy ktoś znieważa amerykańską flagę, mówi: "Zabierzcie tego skur... z boiska. On jest już zwolniony! Został właśnie zwolniony!" - mówił prezydent USA na piątkowym wiecu Republikanów w Alabamie.

Słowami "Zabierzcie tego skur..." Donald Trump próbuje podzielić NFL i jej zawodników - komentuje telewizja CNN.


- Kiedy ten właściciel, on jeszcze tego nie wie, powie: "Kto znieważa naszą flagę jest wyrzucony z klubu", to zostanie najpopularniejszą osobą w tym kraju - przyznał Trump w Alabamie. Głowa państwa zaapelowała również do kibiców, aby ci wychodzili ze stadionów, gdy zobaczą graczy protestujących w trakcie odgrywania hymnu narodowego. - Takie zachowania świadczą o braku szacunku dla naszego dziedzictwa - podkreślił prezydent USA.

ZOBACZ WIDEO Znakomity nokaut! Ten cios dokonał dzieła zniszczenia

Protest na boiskach NFL zapoczątkował w ubiegłym roku Colin Kaepernick, były futbolista San Francisco 49ers. - Nie zamierzam stać i pokazywać, że jestem dumny z flagi kraju, który prześladuje ciemnoskórych. Dla mnie to o wiele ważniejsza sprawa niż futbol i wolałbym tego nie zauważać - tłumaczył mediom quarterback, zapytany o to, dlaczego siedział podczas hymnu przed meczem przedsezonowym jego drużyny z Green Bay Packers.

Od tamtego spotkania coraz więcej graczy NFL demonstruje w ten lub podobny sposób (np. klękając na jedno kolano), żeby podnieść świadomość dotyczącą problemu dyskryminacji w USA.

Przedstawiciele ligi NFL nie widzą jednak w zachowaniu protestujących sportowców złamania przepisów. Ich zdaniem, zawodnicy mogą być zachęcani do wysłuchania hymnu na stojąco, ale nie może to być żadnym wymogiem.

Szefowie klubów NFL powinni odpowiedzieć pozytywnie na apel prezydenta Trumpa?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×