Zmuszą Hamiltona do zakończenia kariery? Nowy zakaz uderza w Brytyjczyka

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Mercedes / Na zdjęciu: Lewis Hamilton
Materiały prasowe / Mercedes / Na zdjęciu: Lewis Hamilton
zdjęcie autora artykułu

- Jeśli nie będę mógł bronić praw człowieka, to raczej nie będę brał udziału w wyścigach - powiedział Lewis Hamilton. Tymczasem FIA od roku 2023 wprowadziła zakaz wypowiadania się kierowców w kwestiach politycznych. Co to oznacza dla Hamiltona?

W tym artykule dowiesz się o:

FIA od 2023 roku wprowadziła nowe regulacje, zgodnie z którymi kierowcy nie mogą wypowiadać się w kwestiach światopoglądowych i politycznych. To spora zmiana w Formule 1, bo w ostatnich latach Lewis Hamilton i Sebastian Vettel chętnie wykorzystywali do promocji ważnych dla siebie wartości. Brytyjczyk poprzez F1 podejmował temat walki z rasizmem, a Niemiec promował ochronę środowiska.

Teoretycznie kierowcy F1 będą mogli poruszać ważne kwestie, o ile wcześniej wystąpią ze specjalnym wnioskiem do FIA i poinformują ze szczegółami o swoich planach. Nikt w padoku nie ma wątpliwości, że będzie to oznaczało ograniczenie dotychczasowej swobody. Mało prawdopodobne jest m.in. aby Hamilton dostał zgodę na zakładanie kasku z kolorami tęczy w krajach Bliskiego Wschodu i wspieranie LGBTQ+.

Sam Hamilton dość ostro wypowiedział się o wprowadzonym zakazie. W rozmowie z "New York Times" zdradził, że jeśli nie będzie mógł poruszać ważnych tematów, to zakończy karierę. - Rok 2020 wywarł na mnie ogromny wpływ. Wtedy po raz pierwszy poczułem, że mogę wstać i zabrać głos w każdej sprawie. Wiem, że zawsze jest coś do powiedzenia i zrobienia, bo wiele osób cierpi z różnych powodów - powiedział kierowca Mercedesa.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: tajskie wakacje byłego gwiazdora

- Jeśli nie będę mógł bronić praw człowieka i nie będę w stanie kontynuować tego, co robiłem przez ostatnie lata z powodu nowych regulacji, to raczej nie będę brał udziału w wyścigach - dodał siedmiokrotny mistrz świata F1.

Kierowca Mercedesa nieprzypadkowo wspomniał rok 2020. To wtedy, po śmierci George'a Floyda w USA, swój początek miał ruch Black Lives Matter. Na całym świecie doszło do manifestacji poparcia dla mniejszości czarnoskórych. Hamilton wykorzystał swoją popularność, by F1 zaangażowała się w walkę z rasizmem. W efekcie w latach 2020-2021 wyścigi poprzedzane były specjalną ceremonią, w trakcie której kierowcy klękali na polach startowych, by wyrazić swój sprzeciw.

Obecna umowa Hamiltona z Mercedesem wygasa po sezonie 2023. Jeśli Brytyjczyk pozostanie słowny i najbliższy rok przyniesie znaczące ograniczenie wolności słowa w F1, to być może czekają nas ostatnie miesiące z 38-latkiem na polach startowych.

Czytaj także: Nie będzie nowego zespołu w F1? Kolejne problemy Amerykanina Kolejne problemy z kryptowalutami. Ferrari straciło miliony dolarów

Źródło artykułu: WP SportoweFakty