Trzęsienie ziemi w zespole F1. Najważniejsza osoba odchodzi

Laurent Rossi w ostatnich tygodniach krytykował kierownictwo zespołu Alpine w F1 i nie wykluczał zmiany szefa. Tymczasem to Francuz sam został odstawiony na boczny tor. Rossi właśnie stracił stanowisko dyrektora generalnego Alpine.

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Laurent Rossi Materiały prasowe / Alpine / Na zdjęciu: Laurent Rossi
Ostatnie tygodnie w Alpine były niezwykle napięte. Wszystko za sprawą kilku wypowiedzi Laurenta Rossiego. Dyrektor generalny francuskiej marki krytykował Otmara Szafnauera i podległy mu zespół Formuły 1 za wyniki w sezonie 2023. Równocześnie Rossi nie wykluczał, że Szafnauer straci stanowisko szefa ekipy F1, jeśli ta nie poprawi swojej sytuacji.

Podczas gdy w padoku F1 oczekiwano dymisji Szafnauera, w czwartkowy wieczór poinformowano o odejściu... Rossiego. Francuz stracił stanowisko dyrektora generalnego Alpine ze skutkiem natychmiastowym. 48-latek pozostanie w grupie Renault (właściciel Alpine) jako wiceprezes ds. inżynierii i wydajności do odwołania.

Nowym dyrektorem generalnym Alpine został Philippe Krief, który w przeszłości był dyrektorem technicznym Alfy Romeo i szefem inżynierii w Ferrari. Natomiast Laurent Rossi ma "skoncentrować się na specjalnych projektach związanych z transformacją grupy Renault".

ZOBACZ WIDEO: "Pudzianowski zrobił największy błąd". Mówi prosto z mostu

- Chciałbym podziękować Laurentowi za jego ogromne zaangażowanie w pracę Alpine w ciągu dwóch ostatnich lat. Wyznaczył jasną i ambitną strategię rozwoju marki. Zapewnił też firmie najlepszą możliwą pozycję do osiągnięcia jej długoterminowych celów. Alpine jest teraz gotowe, aby wejść w nową fazę swojego rozwoju i stać się marką przyszłości - przekazał w komunikacie Luca de Meo, dyrektor generalny całej grupy Renault.

Zmiana na czele Alpine pojawiła się w momencie, gdy chwilę wcześniej ogłoszono restrukturyzację działu motorsport. Na stanowisko wiceprezesa Alpine Motorsports awansował Bruno Famin, dotychczasowy szef działu silnikowego ekipy F1.

Laurent Rossi był dyrektorem generalnym Alpine od stycznia 2021 roku. To on nakreślił ambitny plan obejmujący 100 wyścigów, po których zespół miał stać się regularnym pretendentem do miejsca na podium. Wprawdzie Esteban Ocon wygrał GP Węgier w sezonie 2021, ale mimo wszystko ekipa z Enstone w ostatnim okresie nie spełniała wyznaczonych celów.

Alpine obecnie zajmuje dopiero szóste miejsce w klasyfikacji konstruktorów F1.

Czytaj także:
- Przerwał ciszę po wyrzuceniu z F1. "Boli"
- Wyrzucił Kubicę z F1. Nagle zawiesza karierę

Czy jesteś zaskoczony odejściem Laurenta Rossiego?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×