Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

FIA może zakazać sojuszy w Formule 1. "Zespoły B zostaną zlikwidowane"

Ferrari i Haas pokazały, że ścisła współpraca dwóch stron może dać wymierne korzyści. Dlatego mniejsze zespoły boją się, że F1 pójdzie w stronę tego typu sojuszy. - Będziemy się temu przyglądać - obiecuje Charlie Whiting, dyrektor wyścigowy F1.
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
start do wyścigu F1 Materiały prasowe / Racing Point Force India / Na zdjęciu: start do wyścigu F1

Ferrari pokazało w ostatnich miesiącach, że zawarcie bliskich sojuszy z mniejszymi zespołami może dać pozytywne efekty. Włosi najpierw rozpoczęli współpracę z Haasem, a ubiegłej zimy rozszerzyli ją o Saubera. Nad podobnym modelem współpracy myśli też Mercedes. Niemcy są w stanie kooperować z Racing Point Force India.

Po przeciwnej stronie barykady znajdują się Renault, McLaren i Williams. Przedstawiciele tych ekip od kilku miesięcy krytykują powstanie "super zespołów" i nie chcą, by Formuła 1 ewoluowała w tę stronę. Nie jest też tajemnicą, że szefowie wymienionych teamów z radością przyjęliby wprowadzenie do przepisów zakazu tego typu sojuszy.

- Będziemy się temu dokładnie przyglądać i na pewno poruszymy kwestie tego typu współpracy. Powstawanie sojuszy zaczęło się od Ferrari i Haasa - powiedział Charlie Whiting, dyrektor wyścigowy F1.

Zapewnienia ze strony FIA ucieszyły szefów McLarena. - Jestem bardzo zaniepokojony sytuacją. Gdyby właściciele F1 i FIA nie zaangażowali się w sprawę, pewnie zobaczylibyśmy jak największe zespoły nawiązują sojusze z tymi mniejszymi. Wszystko po to, by wymyślić nowy sposób wydawania pieniędzy. Dobrze, że ktoś dostrzegł problem i zdaje sobie sprawę z tego w jakim kierunku pójdzie ten sport, jeśli nikt nie zainterweniuje. Wierzę, że F1 i FIA coś z tym zrobią - stwierdził Zak Brown, szef stajni z Woking.

Brown zdradził, że prowadził rozmowy z władzami federacji, gdy dyskutowano na temat ratunku dla Racing Point Force India. - Otrzymaliśmy zapewnienie, że zespoły B zostaną zlikwidowane, bo to odejście od tego, co powinno funkcjonować w F1, gdzie każdy jest konstruktorem i kupuje jedynie silniki - dodał przedstawiciel McLarena.

ZOBACZ WIDEO Kuba Przygoński pokazał moc. "Powiedzieliśmy sobie, że albo się uda, albo nie dojedziemy"Oglądaj wyścigi Formuły 1 w WP Pilot

Czy popierasz ideę "zespołów B" w Formule 1?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
motorsport.com
Komentarze (0):
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×