Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

F1: Mercedes i Ferrari mogą storpedować zmiany w F1. McLaren ma obawy

Nadal nie wiadomo, kiedy poznamy przepisy F1, które będą obowiązywać od roku 2021. McLaren obawia się, że późniejsze ogłoszenie regulaminu sprawi, że Mercedes i Ferrari wykorzystają swoją pozycję, by storpedować rewolucję w F1.
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Lando Norris za kierownicą McLarena Materiały prasowe / McLaren / Na zdjęciu: Lando Norris za kierownicą McLarena

Nowe przepisy Formuły 1 miały zostać zaakceptowane przez Światową Radę Sportów Motorowych w tym miesiącu. Jednak FIA i szefowie F1 poprosili o przesunięcie tego terminu, tak aby do publikacji regulaminu doszło w październiku.

Późniejsze ogłoszenie zasad ma sprzyjać mniejszym ekipom. Potentaci jak Mercedes czy Ferrari nie będą bowiem w stanie wykorzystać swoich zasobów, by lepiej przygotować się do rewolucji w F1.

Czytaj także: Bez przełomu ws. formy Ferrari

Rozmowy ws. opóźnienia publikacji przepisów toczyły się przy okazji Grand Prix Kanady. Renault i McLaren nie podpisały listu, który popierałby taki ruch. Obie ekipy obawiają się, że w październiku Mercedes i Ferrari ponownie zagrożą odejściem z F1, po czym wymuszą na właścicielach F1 rezygnację z większości zmian.

ZOBACZ WIDEO Inżynier z F1 pracuje nad sprzęgłem dla Łaguty. Niedługo zacznie nad silnikiem

- Przesunięcie terminu to ryzyko. Boimy się, że zostanie to wykorzystane, by później zablokować niektóre zmiany. Z drugiej strony, mocno ufamy FIA i szefom Formuły 1. Oni wiedzą, co jest dobre dla przyszłości. Uzgodniliśmy pewne kwestie, ale nie mamy ostatecznego regulaminu. Mamy tylko nadzieję, że kluczowe aspekty pozostaną niezmienione - powiedział "Motorsportowi" Andreas Seidl, szef McLarena.

W roku 2021 w życie ma wejść m.in. limit finansowy, którego wysokość ustalono na pułapie 175 mln dolarów. Będzie się to wiązać z cięciami w szeregach największych ekip jak Mercedes czy Ferrari. To właśnie te dwa zespoły najmocniej bronią swoich przywilejów w F1 i sprzeciwiają się zmianom.

Czytaj także: Williams musi liczyć na przełom 

Dopóki przepisy nie zostaną oficjalnie opublikowane, McLaren nie zamierza rozpoczynać prac nad samochodem na rok 2021. - W tej chwili regulamin jest przedmiotem dyskusji. Mamy też grupy robocze, które się tym zajmują. Pewne rzeczy wymagają ustalenia, więc nie ma sensu, byśmy w tej chwili przeznaczali środki na rozwój samochodu z myślą o 2021 roku - dodał Seidl.Oglądaj wyścigi Formuły 1 w WP Pilot

Czy zmiany w F1 w roku 2021 uczynią dyscyplinę ciekawszą?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (0):

  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×