KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Adam Burak: Skreślenie jakiegoś zespołu ograniczy nam wachlarz możliwości. Zostajemy w F1 z Kubicą (wywiad)

- Znamy jego oczekiwania, a on nasze i je akceptuje. Robert chce się ścigać - mówi Adam Burak, dyrektor ds. komunikacji w Orlenie. Dodaje, że firma już odczuła "efekt Kubicy".
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Robert Kubica (po lewej), Adam Burak i Daniel Obajtek (po prawej) Materiały prasowe / Na zdjęciu: Robert Kubica (po lewej), Adam Burak i Daniel Obajtek (po prawej)

Łukasz Kuczera, WP SportoweFakty: Racing Point, Haas, McLaren, Alfa Romeo. Te zespoły wymieniono w kontekście Kubicy w ostatnim czasie. Czy któryś z nich można już skreślić i powiedzieć, że się nie dogadaliście?

Adam Burak, dyrektor Wykonawczy ds. Komunikacji Korporacyjnej PKN Orlen: Dla dobra negocjacji, nie mogę zdradzić szczegółów. To jest zamknięty świat, gdzie pojawiają się różni agenci, którzy przedstawiają się jako przedstawiciele zespołów czy sponsorów. Każdy z nich ma swoje jakieś interesy. Dlatego zależy nam na poufności. Skreślenie jakiegoś zespołu ograniczy nam wachlarz możliwości.

Czy jednak możemy powiedzieć, że w F1 na pewno pozostaniecie?

Jesteśmy o tym przekonani, mamy kilka scenariuszy na stole. Można być obecnym w F1 albo przez zespół, albo można być związanym z całą Formułą 1. Ten rok jest sporym sukcesem pod względem biznesowym, ale pod względem sportowym nie. Tyle że my jako spółka prawa handlowego kierujemy się jednak wynikami biznesowymi.

Czytaj także: Robert Kubica nie liczy na cud

Czyli to oznacza, że Robert Kubica też zostaje w F1?

Trudno mi za niego decydować, bo jest wolnym człowiekiem, a do tego dąży. Znamy jego oczekiwania, a on nasze, i je akceptuje. Robert chce się ścigać.

ZOBACZ WIDEO: Robert Kubica otwarty na starty poza F1. "Chodzi też o rozwój. Chcę się ścigać"

Pojawiają się plotki, że nowa umowa Orlenu z zespołem F1 ma być podpisana na trzy lata.

My myślimy o modelu, jaki mieliśmy z Williamsem, czyli 1+1. Naszym celem nadrzędnym jest obecność z Robertem Kubicą w F1, więc musimy być elastyczni. Z samym Robertem chcielibyśmy się związać na dłużej. Bo pozostanie jednym z najbardziej rozpoznawalnych sportowców.

Pojawiła się też opinia, że momentami problemem są zbyt zagorzali kibice Roberta Kubicy, którzy np. w social mediach atakują krytyków Polaka, że uwagę na to w rozmowach z Orlenem mieli zwracać przedstawiciele niektórych zespołów. Czy to prawda?

Do nas docierają sygnały, ale pozytywne. Takie, że wartością dodaną są kibice Roberta Kubicy. Polscy fani są doceniani za to, że jeżdżą po całym świecie za Robertem. Na Hungaroringu było ich ok. 50 tys. Myślę, że organizator każdego Grand Prix liczy na polskich fanów. My żadnych negatywnych słów nie usłyszeliśmy w trakcie rozmów z innymi zespołami.

A jak to się stało, że pojawił się pomysł sponsorowania Roberta Kubicę przez Orlen?

Wszystko ma związek z naszymi decyzjami i planami biznesowymi. Jakieś dwa lata temu uznaliśmy, że trzeba maksymalnie wykorzystać potencjał i wzmacniać wartość marki koncernu również zagranicą. Zaczęliśmy się też mocno zastanawiać nad ujednoliceniem marki Orlen na rynkach światowych. Nasze produkty są dostępne w ponad stu krajach na sześciu kontynentach, w kilku krajach mamy ważne aktywa, m.in. dynamicznie rozwijające się sieci stacji paliw. W Czechach i na Słowacji to Benzina, w Niemczech - Star.

Wyszliśmy z założenia, że na trudnych rynkach, bo taki jest chociażby niemiecki, gdzie polskim producentom jest trudno, musimy zbudować rozpoznawalność i wiarygodność. Wyszliśmy z założenia, że twarzą naszych działań komunikacyjnych powinien być Polak, który jest znany poza granicami kraju. A jego cechy charakteru wpisują się w wizerunek Orlenu. Wytrwałość, waleczność, dynamika, konsekwencja w dążeniu do celu.

Wielu takich sportowców nie mamy. Na naszej krótkiej liście pojawiło się nazwisko Roberta Lewandowskiego i Roberta Kubicy. Po dogłębnych analizach postawiliśmy na Kubicę. Zanim jednak podpisaliśmy umowę o współpracy z Kubicą i Williamsem przez kilka miesięcy twardo negocjowaliśmy warunki.

Przyszedł luty i zimowe testy F1, na które Williams nie zdążył z samochodem. Czy to nie był moment, kiedy Orlen pożałował decyzji o współpracy?

Jesteśmy realistami, decydując się na współpracę z Robertem zdawaliśmy sobie sprawę, że jego szanse na wywalczenie tytułu mistrza świata F1 są małe. Doskonale wiedzieliśmy, co dzieje się w tym sporcie, który team F1 jest silny. Dla nas ważny był potencjał medialny Roberta, wynikający z jego historii i cech charakteru. A jeśli chodzi o Roberta - sportowca, to pamiętajmy, że mimo wszystko jest w 20-tce najlepszych kierowców na świecie. To gigantyczne osiągnięcie.

Każde Grand Prix badamy pod kątem ekwiwalentu reklamowego. Raz na kwartał przygotowujemy bardzo szczegółowe badanie dotyczące wizerunku Roberta. Im sezon dłużej trwał, tym rósł procent osób, które mu kibicowały bez względu na wynik sportowy. To jest ok. 75-80 proc. Polaków. Rósł także odsetek osób, które uważają, że nasze zaangażowanie w powrót Roberta jest słuszny. To pokazuje, że doceniamy obecność Polaka wśród 20 najlepszych kierowców świata. To jeden z 3-5 najbardziej rozpoznawalnych polskich sportowców na świecie. Już nie mówię o Polsce, bo u nas 99 proc. osób kojarzy nazwisko Kubica.

Współpraca z Williamsem powoli dobiega końca. Były pewne zgrzyty. Jak Orlen ocenia te ostatnie miesiące?

Robert Kubica po każdym Grand Prix sam dość krytycznie podchodził do organizacji i przygotowania zespołu. Trudno się z tym nie zgodzić. My jednak emocje, bo wszyscy kibicujemy Robertowi i chcielibyśmy jego jak najlepszych wyników, odstawiamy na bok. Kierujemy się jedynie zapisami umowy. Stąd nasza decyzja, by po GP Rosji wystąpić z roszczeniami. Bo wychodzimy z założenia, że pewne zapisy kontraktu zostały złamane poprzez wycofanie Kubicy w celu oszczędzania części.

Jesteśmy z Williamsem w dialogu. Mamy przekonanie, że racja jest po naszej stronie. abyśmy znaleźli optymalne dla nas rozwiązanie, potrzebujemy trochę czasu.

Czytaj także: Haas cierpliwie czeka na Roberta Kubicę

Dla nas najważniejszy jest Robert Kubica, na drugim miejscu Formuła 1, a na trzecim miejscu jest zespół. Całą strategię komunikacji w Polsce opieramy na Robercie, a poza granicami Polski na naszej obecności w F1. To jest ta marka, która jest super rozpoznawalna. Stąd też decyzja, by po rozstaniu z Williamsem, pozostać w F1. Tuż po GP Abu Zabi będziemy mogli powiedzieć o konkretach. Jesteśmy na ostatniej prostej, by zrealizować optymalny scenariusz. Tak, aby Orlen i Kubica mogli zostać w F1.

Zastąpiliście w Williamsie SMP Racing. Rosjanie twierdzili, że wycofują się z F1, bo dalsze wykładanie takich pieniędzy na brytyjski zespół nie ma sensu. Czy wy po rocznej współpracy nie doszliście czasem do podobnych wniosków?

Super byłoby, gdyby Robert był w czołówce F1, ale podchodzimy do tego jak do długoterminowej inwestycji biznesowej, a nie emocjonalnie. Patrzymy nie na liczby na stoperze, a na nasze wyniki sprzedażowe, ekwiwalenty. One są naprawdę imponujące. Ostrożnie podchodzę do ekwiwalentu reklamowego, bo to są kwoty niematerialne. Tego nie da się wyciągnąć z kasy i tym dysponować.

Widzimy inne czynniki wpływające na wzrost sprzedaży detalicznej, m.in. PKB czy liczba samochodów na polskich drogach. Mamy jednak mierniki, by sprawdzać efektywność naszych kampanii reklamowych. Jasno nam wynika, że wzrost na sprzedaży detalicznej w Polsce wyniósł 4 proc. Po trzech kwartałach 2019 roku mamy większy zysk rok do roku o 600 mln zł. Tyle więcej zarobił Orlen na stacjach. Czynników wpływających na ten wynik jest więcej, ale decydujący jest tzw. efekt Kubicy.

To nas przekonuje, by zostać w F1 z Robertem Kubicą, a nie osiągnięcia sportowe. Co piąty kierowca przyznaje, że sponsorowanie Kubicy przez Orlen wpłynęło na częstsze korzystanie z naszych stacji. Co więcej, co dziewiąty klient konkurencji zadeklarował, że w związku ze sponsorowaniem Kubicy zacznie korzystać z naszych stacji. I to jest decydujące o zaangażowaniu w F1.

Każdy efekt marketingowy się zużywa. Czy to nie jest tak, że w roku 2020 trzeba będzie inaczej poprowadzić promocję poprzez Kubicę i F1?

Mamy przygotowaną kilkuletnią strategię, która jest ukierunkowana na rynek czeski i niemiecki, gdzie w perspektywie trzech lat chcemy przeprowadzić pełen rebranding. Oczywiście będziemy ten proces na bieżąco monitorować. W listopadzie zaczęły się duże kampanie marketingowe. Na stacjach Benzina i Star już widoczny jest logotyp ORLEN. Naszym wsparciem w tej kampanii ma być Kubica i F1.

My nie mówimy o promocji poprzez F1 tylko w roku 2020. Chcemy pozostać przy tym projekcie na kolejne lata. Wiemy, że najbliższy sezon będzie trudny, bo wszystkie miejsca dla kierowców są zajęte. Pamiętajmy jednak, że bycie rezerwowym to występy na treningach, to możliwość jazdy samochodem i występy w innych seriach wyścigowych. Nie chcę mówić o szczegółach, bo to są elementy, które składamy teraz w całość. Robert stawia nam jeden warunek - chce się ścigać. To bardzo szanujemy, bo pokazuje, że jest sportowcem topowym. Nie myśli o emeryturze i pojawianiu się w padoku jako celebryta. Perspektywy są, nawet jeśli nie na rok 2020, to na kolejny.

Czy w trakcie obecnych rozmów możecie wykorzystać doświadczenia z negocjacji z Williamsem? Bo może parę spraw udało się rozegrać lepiej?

Mamy spore doświadczenie. Jest wiele elementów, gdzie to my mogliśmy się pokazać z lepszej strony niż nasi partnerzy. Jesteśmy zaangażowani w duży sponsoring od wielu lat. Jest z nami m.in. reprezentacja polskich siatkarzy, pojawiamy się od lat na Dakarze, mamy też polskich lekkoatletów.

Czytaj także: Williams pozytywnie zaskoczył przed GP Brazylii 

Niech o tym, że dobrze się zabezpieczyliśmy w umowie najlepiej świadczy fakt, że po GP Rosji z pełnym przekonaniem wysłaliśmy pismo z naszymi roszczeniami do Williamsa. Umowa jest dobra i optymalna. Można tylko żałować, że nie ma w niej zapisu, w którym Williamsa zagwarantowałby nam obecność w czołowej trójce zespołów F1, a sam Robert wygrałby np. pięć wyścigów F1.

Skoro Robert ma pomagać w rebrandingu Orlenu w Niemczech, to czy czasem nie dojdziecie do wniosku, że np. warto sponsorować jakiegoś niemieckiego kierowcę? Bo ich jest znacznie więcej w F1.

Naszą główną osią komunikacyjną pozostanie Robert Kubica i F1. My już sponsoringowo jesteśmy obecni w każdym kraju, w którym mamy sieć detaliczną. Na Litwie jesteśmy głównym sponsorem Żalgirisu Wilno, w Czechach hokej jest najpopularniejszy i mamy tam swój zespół, a w Niemczech jesteśmy mocno zaangażowani w jeden z klubów piłki ręcznej. Tych działań lokalnych jest sporo i będzie jeszcze więcej. Natomiast F1 i Robert Kubica pozostaną tematem głównym.Oglądaj wyścigi Formuły 1 w WP Pilot

Czy Orlen powinien nadal angażować się w promocję poprzez F1?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (38)
 • Nawod Zgłoś komentarz
  Jestem za tym aby Orlen angażował się w F1, ale tylko wtedy gdy kierowcą zostanie Jaruś. Kubica też niech jeździ, gdyż lepszego do wożenia czerwonej latarni nie znajdą.
  • julsonka Zgłoś komentarz
   odejdz i oszczedz sobie wstydu . bez sensu byc w f1 skoro sie bedzie ostatnim na mecie
   • zbanowany Zgłoś komentarz
    Steinerowi z Hassa swoją decyzją odnośnie zatrudnienie Groszka dał jasny sygnał co jest dla niego ważniejsze. Całe późniejsze jego pie....e nie wiele zmieni. Tu nie chodzi o danie
    Czytaj całość
    szansy Kubicy tylko o kesz od Orlenu. Gdyby było odwrotnie to Robert miałby już tam dawno miejsce zaklepane. Gdy zaklepali Groszka to Robert stał się nagle dla nich mistrzem. Ciekawe w taki razie czym jest Groszek? Legendą? W Ferrari też nie widzę miejsca w przyszłości - tam na 100% robią miejsce młodemu Schumacherowi. Może nie w tym sezonie, ale w następnym dostanie szansę. I Ferrari jak znam życie miało duży wpływ na decyzje Hassa, oni chcą go u siebie na symulatorze a nie na torze.
    • Jan Stachowiak Zgłoś komentarz
     Dlaczego Wy wszyscy krytykujący Kubicę nie możecie lub nie chcecie zrozumieć, że jest On jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich sportowców na świecie. Wystarczy trochę zagłębić
     Czytaj całość
     się w historię F1 i poczytać jakie sprzętowo miał możliwości w tym roku. Choć nie po drodze mi z obecną władzą to do póki będą wspierać RK będe tankował na Orlenie. Władza przychodzi i odchodzi a wizerunek Polski jako kraju pozostanie na świecie POZYTYWNY!!!
     • JANKRY Zgłoś komentarz
      BYŁ DOBRY - Czy aż tak ciężko zrozumieć - Do tej dyscypliny jest już dla nich Rencista - Emeryt - Oni szukają młodych nowych talentów - Niczego już nie osiągnie - Jedynie ośmiesza
      Czytaj całość
      siebie i Polaków - Bezpowrotna niepotrzebna strata pieniędzy
      • zawodowiec Zgłoś komentarz
       ale gdzie on niby ma jezdzic?
       • Lutek Strawinski Zgłoś komentarz
        Fajnie że sponsoruja Kubice. Ale jako że sponsoruja również Rydzyka i faszystowskie gazety paliwo kupuje na innych stacjach.
        • jck Zgłoś komentarz
         Mamy oretensje do Żydów że umieją dbać o swoje, mamy pretensje do Ruskich że nas gdnębią i umieją dbać o swoje, mamy pretensje do "pepików" że umieją dbać o swoje...
         Czytaj całość
         TYLKO MY NIE UMIEMY i cały świat jest przeciwko NAM... ALE JEŻELI MY SAMI JESTEŚMY PRZECIWKO SOBIE I PLUJEMY NA SIEBIE to dlaczego świat miałby robić inaczej?
         • ed64 Zgłoś komentarz
          I znowu kolejne miliony z pieniędzy polaków zostaną wyrzucone w błoto i zmarnowane te poronione pomysły Orlenu będą kosztowały polaków.Kolejne podwyżki cen paliw które i tak jest
          Czytaj całość
          bardzo drogie bo spółka finansuje wszystkie organizacje związane z PIS em miedzy innymi Gazetę Polską Sakiewicza Rydzyka i jego media TVP.Obecna inwestycja w Kubicę i Formułę 1 to kolejna klapa biznesowa i reklamowa.Były wójt gminy Pcim obecny prezes Orlenu nie ma zielonego pojęcia o prowadzeniu takich potężnych spółek jak Orlen
          • Maniac Zgłoś komentarz
           Kubica zostaje ..... tylko po co ?
           • rebelion Zgłoś komentarz
            brawo Orlen wspierajcie Roberta
            • Pan franek Zgłoś komentarz
             To jak jest tak dobrze takie zyski to moze Orlen zejdzie z ceny paliwa o 20groszy
             • scott111 Zgłoś komentarz
              Jesli zysk jest wiekszy to i wydatki na reklame firmy moga byc tez wieksze. Pieniadze Orlenu dobrze pracuja w F 1. Jest Kubica to i ja jestem z Orlenem.
              Zobacz więcej komentarzy (3)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×