Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

F1: Rosjanie postawili się szefom Formuły 1. Dbają o interes milionerów

Wyścig F1 w Soczi należy do jednych z nudniejszych w kalendarzu. Wynika to z charakterystyki toru. Formuła 1 poprosiła Rosjan, by wprowadzili pewne zmiany na obiekcie. Prośba została jednak odrzucona.
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
tor F1 w Soczi Materiały prasowe / Pirelli Media / Na zdjęciu: tor F1 w Soczi

Formuła 1 chciała, aby w wybranych fragmentach toru w Soczi znalazły się pułapki żwirowe. Zmusiłoby to kierowców do zachowania większej koncentracji, a najmniejszy błąd mógłby doprowadzić do zakończenia rywalizacji i utknięcia w żwirze. W tej chwili w Soczi dominują bowiem wyasfaltowane pobocza. Wyjechanie poza tor nie ma zatem żadnych konsekwencji dla zawodników.

Rosjanie odrzucili prośbę szefów F1 i nie zamierzają zmieniać swojego obiektu. - Organizatorzy mistrzostw chcą większej rozrywki na niektórych torach, dlatego zostaliśmy poproszeni o dodanie żwiru w wybranych zakrętach. Dla nas jest to jednak nie do pomyślenia - skomentował w "Forbesie" Siergiej Worobjow, promotor Grand Prix Rosji.

Powód odmowy? Rosjanie sporo zarabiają na wynajmowaniu toru na eventy prywatne, w trakcie których milionerzy mogą sprawdzić swoje umiejętności za kierownicą super szybkich samochodów. Asfaltowe pobocza gwarantują, że tacy klienci nie zniszczą swoich maszyn po wypadnięciu z toru.

ZOBACZ WIDEO F1. Czy w Formule 1 pojawią się nowi Polacy? "Mamy talenty. Wszystko zależy od finansów"

- Wyścig F1 to ledwie jeden weekend w roku, podczas gdy tor musi działać przez pozostałe miesiące. Obiekt musi być przyjazny dla klientów prywatnych, dla korporacji. Wystarczy, że kierowca-amator wyląduje w pułapce żwirowej, a uszkodzi lakier w swojej maszynie - dodał Worobow.

To już drugie starcie na linii promotorzy Grand Prix Rosji - Formuła 1. Szefowie F1 poprosili ostatnio organizatorów wyścigu w Soczi, by zgodzili się na zmianę terminu rozegrania wyścigu. Ma to związek z epidemią koronawirusa w Chinach. Zawody w Rosji odbyłyby się w drugiej połowie kwietnia, a F1 zawitałaby do Państwa Środka pod koniec września. Rosjanie nie chcieli jednak słyszeć o zamianie miejsc w kalendarzu.

Niewykluczone jednak, że to nie koniec tarć pomiędzy Rosjanami a F1. - Liberty Media obiecało nam, że pomyślą o zmianach na torze w Soczi i wrócą do nas z innymi pomysłami. Jak dotąd tego nie zrobili. Pragnę przy tym zauważyć, że organizatorów wyścigów we Francji czy Abu Zabi nikt nie prosi o takiego typu modyfikacje - podsumował Worobow.

Czytaj także:
Pieniądz nie śmierdzi. Jak F1 ignoruje prawa człowieka

GP Chin we wrześniu albo październiku. Wszystko z powodu koronawirusa

Czy jesteś zaskoczony decyzją Rosjan?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (2):

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×