Kierowcy F1 przerwali milczenie. Tłumaczą, dlaczego chcieli zbojkotować wyścig

Ponad cztery godziny trwała dyskusja między kierowcami F1 ws. GP Arabii Saudyjskiej. Spora część z nich chciała odwołania wyścigu po ataku rakietowym na Dżuddę. Impreza odbędzie się jednak zgodnie z planem, a kierowcy odnieśli się do tej decyzji.

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
tor F1 w Dżuddzie Materiały prasowe / Pirelli Media / Na zdjęciu: tor F1 w Dżuddzie
Kierowcy Formuły 1 zgromadzili się na wspólnym spotkaniu po drugim treningu przed GP Arabii Saudyjskiej. Ich dyskusja była niezwykle burzliwa i trwała ponad cztery godziny. O tym, że nie było im łatwo podjąć decyzji o dalszym ściganiu, po tym jak Dżudda została zaatakowana rakietami, niech świadczy fakt, że spotkanie skończyło się w środku nocy czasu lokalnego.

W pewnym momencie do spotkania kierowców F1 dołączyli Stefano Domenicali i Ross Brawn, a następnie również szefowie wszystkich zespołów. Starali się oni przekonać zawodników, by nie bojkotowali GP Arabii Saudyjskiej.

Ostatecznie wyścig odbędzie się zgodnie z planem, choć BBC poinformowało, że to efekt nacisków. Saudyjczycy mieli grozić kierowcom, że ci będą mieć problemy z opuszczeniem kraju, jeśli nie wezmą udziału w GP Arabii Saudyjskiej.

ZOBACZ WIDEO: Była gwiazda sportu próbuje sił w tanecznym show. Tak sobie radzi

Do nocnych dyskusji odnieśli się teraz sami kierowcy, którzy wydali specjalne oświadczenie. "Piątek był trudnym dniem dla Formuły 1 i stresującym dla nas, kierowców. Być może trudno to zrozumieć, bo nigdy nie ścigaliście się bolidem F1 na tak szybkim i wymagającym torze, jak ten w Dżuddzie, ale widząc dym pochodzący z tego incydentu, trudno było pozostać w pełni skupionym na jeździe i pozbawić się ludzkich obaw w tej sytuacji" - napisano w oświadczeniu Stowarzyszenia Kierowców F1 (GPDA).

Zawodnicy wyrazili nadzieję, że świetne kwalifikacje oraz wyścig o GP Arabii Saudyjskiej pozwolą zapomnieć o ataku Huti na rafinerię Aramco w Dżuddzie.

"Rozpoczęliśmy długie negocjacje między sobą, z szefami zespołów i najważniejszymi osobami w F1. Podzieliliśmy się różnymi opiniami, wysłuchaliśmy też władz F1 i ministrów z saudyjskiego rządu. Wyjaśnili nam, w jaki sposób poziom bezpieczeństwa został podniesiony tutaj do maksimum. Efektem tych rozmów było zobowiązanie, że wyjedziemy na tor w sobotę i niedzielę" - dodano w komunikacie GPDA.

"Mamy nadzieję, że GP Arabii Saudyjskiej z sezonu 2022 zostanie zapamiętane ze względu na dobry wyścig, a nie incydent, który miał miejsce w piątek" - podsumowano.

Arabia Saudyjska jest atakowana przez Ruch Huti. Ma to związek z zaangażowaniem się Saudyjczyków w wojnę w Jemenie. Władze wspierają tamtejszego prezydenta Abd Rabbuha Mansura Hadiego, przeciwko któremu występują z kolei rebelianci z Huti. Ich sojusznikiem jest Iran.

Zdaniem Mohammeda ben Sulayema, ryzyko ataków Huti na tor wyścigowy jest minimalne, bo rebelianci nie biorą na cel ludności cywilnej. - Mieliśmy spotkanie z osobą odpowiedzialną za bezpieczeństwo, a także z szefami zespołów i kierowcami. Huti biorą na cel infrastrukturę państwową, a nie cywilów czy tor. Oczywiście sprawdziliśmy fakty. Dostaliśmy zapewnienie od Saudyjczyków, że tor jest bezpieczny. Dlatego będziemy się ścigać - powiedział prezydent FIA.

Czytaj także:
Koszmar w F1! Atak kilka kilometrów od toru! Właśnie trwał trening
Został skazany na karę śmierci. Błaga Lewis Hamiltona o pomoc

Czy w tej sytuacji należało odwołać GP Arabii Saudyjskiej?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×