Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Żądają od FBI miliarda zadośćuczynienia

Amerykańskie gimnastyczki pozywają FBI na kwotę ponad miliarda dolarów. Ofiary Larry'ego Nassara zarzucają opieszałość w ściganiu pedofila, który molestował ponad 500 zawodniczek.

Arkadiusz Dudziak
Arkadiusz Dudziak
Simone Biles Getty Images / Laurence Griffiths / Na zdjęciu: Simone Biles
Ta sprawa wstrząsnęła Ameryką. Lekarz kadry USA Larry Nassar przez prawie 30 lat molestował seksualnie ponad 500 małych dziewczynek. Wzbudzał w nich zaufanie, by później wykorzystywać seksualnie niczego nieświadome dzieci. Wśród ofiar znajduje się największa gwiazda gimnastyki - Simone Biles.

Przez wiele lat czyny pedofila nie wyszły na światło dzienne. Już w 2015 roku zawodniczki zgłaszały sprawę policji na długo przed tym, gdy ta wypłynęła do mediów. Gimnastyczki zarzucają FBI brak odpowiednich działań w tamtym czasie i złożyły pozew na ponad miliard dolarów.

Ostatecznie śledztwo ws. Nassara zaczęło się rok później. Pedofil został skazany na 175 lat więzienia, a oskarżony przyznał się wcześniej do winy.

- Jeśli FBI wykonywałoby swoją pracę, Nassar mógłby zostać powstrzymany już wcześniej. Nie miałby wtedy okazji molestować setek dziewczynek, w tym mnie - powiedziała Samantha Roy - jedna z ofiar lekarza, który pracował także na University of Michigan.

Około 90 ofiar będzie reprezentować kancelaria Manly, Stewart & Finaldi, wedle których gimnastyczki będą się ubiegać o ponad miliard dolarów. Nie wiadomo czy pozew został już złożony.

W 2018 roku Michigan State Univerisity przekazał ofiarom 500 milionów dolarów. Nassar właśnie tam popełnił większość swoich przestępstw. W 2021 roku Amerykańska Federacja Gimnastyki oraz Amerykański Komitet Olimpijski przegrali proces sądowy z zawodniczkami i musieli im zapłacić 380 milionów dolarów.

Czytaj więcej:
Prawdziwa gratka dla poszukiwaczy emocjonujących widowisk - Gdynia Rhythmic Stars & Baltic Junior Cup
Organizatorzy dopuścili Rosjan. Oto co zrobił Ukrainiec

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×