Rosyjski szpieg skazany. Media ujawniły jego zadania w Polsce

Maksim S. kilka miesięcy temu został zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji. Teraz "Fakt" opisuje, jakie zadania dostał hokeista Zagłębia Sosnowiec oraz jakie pieniądze za to dostawał.

Robert Czykiel
Robert Czykiel
rosyjska flaga Materiały prasowe / Pixabay / Na zdjęciu: rosyjska flaga
Maksim S. do Polski trafił, aby grać w hokeja. Został zawodnikiem Zagłębia Sosnowiec i choć pochodził z Rosji, to nikt go nie podejrzewał, że prowadzi drugie życie. Wszyscy byli w szoku, gdy w czerwcu został zatrzymany przez funkcjonariuszy ABW. Oskarżono go o szpiegostwo na rzecz ojczyzny.

Dziś już nie ma wątpliwości, że hokeista działał dla państwa rządzonego przez Władimira Putina. "Fakt" informuje, że niedawno zapadł wyrok w jego sprawie. 20-latek dobrowolnie poddał się karze. W polskim więzieniu spędzi najbliższe trzy lata.

Poznaliśmy też zadania, które wykonywał Maksim S. Młody sportowiec malował graffiti, które były elementem dezinformacji. Dodatkowo nagrywał filmy, dokumentujące, co dzieje się na dworcu w Przemyślu oraz w zakładach grupy zbrojeniowych na Śląsku.

ZOBACZ WIDEO: Jędrzejczyk rusza z projektem w telewizji. "Nie mogę się już doczekać"

Były hokeista Zagłębia należał do siatki, którą kierował człowiek o pseudonimie "Andriej". Szpiegów szukał za pomocą rosyjskiego portalu społecznościowego Telegram. Potem zlecał zadania, a te w Polsce były przeróżne. Od graffiti, wlepek i ulotek, po montowanie urządzeń GPS, czy kamer. W planach było nawet wykolejenie pociągu.

Szpiedzy mieli opłacane podróże oraz hotele. W dodatku za wykonane zadania dostawali wynagrodzenie od kilku do nawet kilkuset dolarów. Wykolejenie pociągu było wycenione na 10 tys. dolarów.

Wiadomo, że "Andriej" zwerbował szesnaście osób. Zatrzymano m.in. 19-letnią studentkę z Białorusi Marię M., czy 17-letniego Ukraińca. Wszyscy dobrowolnie poddali się karze, dzięki czemu uniknęli najwyższej kary za szpiegostwo, która wynosi 10 lat więzienia.

Znamy tożsamość zatrzymanego sportowca. To hokeista, miał szpiegować dla Rosji >>
Dzielił szatnię z rosyjskim szpiegiem w Polsce. Tak o nim mówi >>

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×