MŚ w hokeju: Sensacyjne porażki Czech i USA!

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA /  /
PAP/EPA / /

Dwie niespodzianki przyniosły pierwsze niedzielne w mecze w grupach A i B podczas MŚ w elity w Rosji. Pierwszą porażkę w turnieju ponieśli reprezentanci Czech.

Wydawało się, że już nic nie może stanąć na drodze rozpędzonych Czechów, którzy zapewnili sobie wcześniej awans do ćwierćfinałów i walczyli już tylko o jak najwyższe rozstawienie. W drodze po zwycięstwo w grupie mogą ich jednak zatrzymać Duńczycy.

Skandynawowie w pierwszym niedzielnym meczu grupy A pokonali Czechów 2:1 po serii rzutów karnych zakończonej wynikiem 3:1. W regulaminowym czasie gry jako pierwsi gola zdobyli Czesi za sprawą obrońcy Montreal Canadiens - Tomasa Plekanca. Duńczycy zdołali jednak wyrównać w ostatniej tercji po golu Mortena Madsena.

W serii rzutów karnych reprezentanci Danii okazali się bezbłędni w pojedynkach z Dominikiem Furchem, zaś Czesi po pudle Michala Repika w drugiej serii pakowali walizki, gdy krążek do bramki skierował chwilę później Nicklas Jensen.

Niewiele mniejszą sensację sprawili Niemcy, którzy podstawowym czasie gry rozprawili się z reprezentacją Stanów Zjednoczonych. Po pierwszej tercji zakończonej wyniki 2:1 dla Niemiec, Amerykanie wyrównali stan meczu w drugich 20 minutach za sprawą swojego najskuteczniejszego zawodnika w tych MŚ - Austona Matthewsa.

Niemcy zdecydowali o zwycięstwie w ostatnich 30 sekundach meczu, gdy krążek do sieci strzałem z dystansu skierował obrońca Anaheim Ducks - Korbinian Holzer.

Po zwycięstwie reprezentacja Niemiec zbliżyła się poważnie do awansu do ćwierćfinałów MŚ. W ostatniej kolejce gospodarze kolejnej edycji hokejowego mundialu zagrają z Węgrami. USA w decydującym spotkaniu zagrają o awans ze Słowacją.

Wyniki:

Grupa A:

Dania - Czechy 2:1 k. (0:0, 0:1, 1:0, 0:0, 3:1 k.) 0:1 - Plekanec (Cervenka) 25' 1:1 - Madsen (Storm, Jensen N.) 44' karne: 1-0 Eller, 1-1 Kaspar, 2-1 Ehlers, 2-1 Repik, 3-1 Jensen N.