MŚ w hokeju: Sensacyjne porażki Czech i USA!

Dwie niespodzianki przyniosły pierwsze niedzielne w mecze w grupach A i B podczas MŚ w elity w Rosji. Pierwszą porażkę w turnieju ponieśli reprezentanci Czech.
Rafał Lichowicz
PAP/EPA

Wydawało się, że już nic nie może stanąć na drodze rozpędzonych Czechów, którzy zapewnili sobie wcześniej awans do ćwierćfinałów i walczyli już tylko o jak najwyższe rozstawienie. W drodze po zwycięstwo w grupie mogą ich jednak zatrzymać Duńczycy.

Skandynawowie w pierwszym niedzielnym meczu grupy A pokonali Czechów 2:1 po serii rzutów karnych zakończonej wynikiem 3:1. W regulaminowym czasie gry jako pierwsi gola zdobyli Czesi za sprawą obrońcy Montreal Canadiens - Tomasa Plekanca. Duńczycy zdołali jednak wyrównać w ostatniej tercji po golu Mortena Madsena.

W serii rzutów karnych reprezentanci Danii okazali się bezbłędni w pojedynkach z Dominikiem Furchem, zaś Czesi po pudle Michala Repika w drugiej serii pakowali walizki, gdy krążek do bramki skierował chwilę później Nicklas Jensen.

Niewiele mniejszą sensację sprawili Niemcy, którzy podstawowym czasie gry rozprawili się z reprezentacją Stanów Zjednoczonych. Po pierwszej tercji zakończonej wyniki 2:1 dla Niemiec, Amerykanie wyrównali stan meczu w drugich 20 minutach za sprawą swojego najskuteczniejszego zawodnika w tych MŚ - Austona Matthewsa.

Niemcy zdecydowali o zwycięstwie w ostatnich 30 sekundach meczu, gdy krążek do sieci strzałem z dystansu skierował obrońca Anaheim Ducks - Korbinian Holzer.

Po zwycięstwie reprezentacja Niemiec zbliżyła się poważnie do awansu do ćwierćfinałów MŚ. W ostatniej kolejce gospodarze kolejnej edycji hokejowego mundialu zagrają z Węgrami. USA w decydującym spotkaniu zagrają o awans ze Słowacją.