Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Koronawirus. Tokio 2020. PKOl chce przełożenia igrzysk. "Nie można dłużej czekać"

Polski Komitet Olimpijski wystosował specjalny apel ws. przełożenia igrzysk w Tokio. Przez pandemię koronawirusa sportowcy nie mogą odpowiednio przygotować się do najważniejszej imprezy czterolecia. MKOl dał sobie miesiąc na decyzję.
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Andrzej Kraśnicki Newspix / PIOTR KUCZA/FOTOPYK / NEWSPIX.PL / Na zdjęciu: Andrzej Kraśnicki

Jeszcze do niedzieli MKOl zapewniał, że igrzyska olimpijskie w Tokio odbędą się zgodnie z planem. O ich przełożeniu nie chcą słyszeć japońskie władze, które przekonują, że do tego czasu poradzą sobie z epidemią koronawirusa. Problem jednak w tym, że obecnie sportowcy nie mogą w pełni przygotowywać się do igrzysk. Po licznych apelach Międzynarodowy Komitet Olimpijski zaczął to dostrzegać i dał sobie miesiąc na decyzję ws. igrzysk.

Polski Komitet Olimpijski jest jedną z tych organizacji, które apelują o przełożenie igrzysk. "Apelujemy do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego o zmianę terminu i jak najszybszą decyzję w sprawie Igrzysk Tokio 2020. W związku ze zmieniającą się sytuacją - wprowadzeniem stanu epidemii w Polsce i rosnącą liczbą zakażeń wirusem COVID-19 - polscy sportowcy mają coraz bardziej ograniczone możliwości treningowe, odwoływane są kwalifikacje olimpijskie i panuje zbyt duża niepewność. To nie służy właściwemu przygotowaniu się do Igrzysk Olimpijskich - najważniejszej imprezy sportowej na świecie" - przekazała organizacja w swoim komunikacie.

- Najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo zawodników oraz jasne zasady rywalizacji. Sytuacja zmienia się z dnia na dzień. Nie można dłużej czekać z podjęciem decyzji czy Igrzyska się odbędą w zakładanym, czy innym terminie. Ta niepewność zbyt mocno odbija się na naszych sportowcach, odbiera im spokój i zaburza przygotowania - powiedział prezes PKOl, Andrzej Kraśnicki, który cytowany jest przez portal olimpijski.pl.

ZOBACZ WIDEO: Koronawirus. Co z igrzyskami w Tokio? "Niektórzy cały czas żyją nadzieją, że odbędą się w terminie"


- Nam - jako Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu - zależy przede wszystkim na dobru naszej Reprezentacji, jej odpowiednim przygotowaniu i wynikach sportowych. Udział w Igrzyskach Olimpijskich to najważniejsze wydarzenie w życiu każdego sportowca, nie może być zatem niczym obciążone. Nasz głos, to głos całego środowiska sportowego w Polsce - dodał Kraśnicki.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski jest w stałym kontakcie z Narodowymi Komitetami Olimpijskimi, Światową Organizacją Zdrowia, Komitetem Organizacyjnym i władzami Japonii oraz na bieżąco śledzi informacje z poszczególnych krajów.

- Dziś widzimy jak szybko - z dnia na dzień - zmienia się sytuacja w naszym kraju. Śledzimy dane epidemiologiczne, obowiązuje zalecenie pozostania w domach. Wprawdzie MKOl modyfikuje zasady kwalifikacji olimpijskich - ale w tych warunkach nie ma możliwości właściwego przygotowania się do Igrzysk i równych szans dla wszystkich - powiedział Adam Krzesiński, sekretarz generalny PKOl.

Czytaj także:
Koronawirus. Co z IO Tokio 2020? Wiadomo, kiedy zapadnie decyzja
Tokio 2020. Organizatorzy myślą o przełożeniu igrzysk. "Powstaje plan B, C i D"

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Czy igrzyska olimpijskie w Tokio powinny zostać przełożone?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (9):

 • Gnoiciel lubelskich przyglupow Zgłoś komentarz
  Widzicie?Miesiac jakiegos wirusa i caly Swiat nagle pada.Nie ma na nic pieniedzy.Zabawne, ze aktorzy prosza o pomoc pieniazna.To co oni te pieniadze jedza?CO maja powiedziec ludzi, ktorzy
  Czytaj całość
  zarabiaja po2-3 tysiace na reke, to im w 1 kolejnosci nalezy sie pomoc, bo takiej grupy jest najwiecej w kraju.
  • Katon el Gordo Zgłoś komentarz
   Andrzeju Kraśnicki (Prezesie MKOl) i Danuto Dmowska-Andrzejuk (Min. Sportu) jakie są wasze propozycje dla wyczynowych sportowców w kwestii przygotowania się do Igrzysk w Tokio ???
   • Katon el Gordo Zgłoś komentarz
    W strukturach związków sportowych jest funkcja KIEROWNIKA SZKOLENIA? To on ma znaleźć i wdrożyć rozwiązania szkoleniowe na te trudne czasy. Teraz jest czas kiedy działacze i decydenci
    Czytaj całość
    mają do przyszłych medali dołożyć swoją cegiełkę.
    • Katon el Gordo Zgłoś komentarz
     DZIAŁACZ jak sama nazwa wskazuje ma DZIAŁAĆ. Ja nie widzę żadnego wsparcia dla sportowców wyczynowych ze strony instytucji do tego powołanych.
     • Katon el Gordo Zgłoś komentarz
      W końcu PKOl i Andrzej Kraśnicki zrobili cokolwiek, bo jak do tej pory to jedynie wespół z Minister Sportu potrafili wydać decyzję, żeby pozamykać i odwołać wszystko co się da.
      • głos z Rzeszowa 61 Zgłoś komentarz
       W skład PKOL WCHODZĄ politycy . Sa tez pisowscy politycy . Czy oni tez chca przełożenia igrzysk bo przeprowadzenie wyborów w maju dla nich jest ok .
       • Patomorfolog Zgłoś komentarz
        UNIMOT za ok. 2 tygodnie przekaże polskiemu rządowi w ramach darowizny 100 000 testów na koronawirusa - poinformowała spółka. Sprowadzi je z Chin, "wykorzystując swoje dobre
        Czytaj całość
        relacje  biznesowe z chińskim partnerami".Darowizna dla tego rządu to lekka przesada .Przecież on są najmądrzejsi . 
        • kert Zgłoś komentarz
         Japonia powinna zaproponować nowy termin igrzysk . Nie wiem czy przyszły rok to dobry pomysłale pewnie wystarczy przesunięcie o kilka miesięcy . Aczkolwiek jestem pewien że Japonia da
         Czytaj całość
         radę przeprowadzić je w terminie ale kraje dotknięte pandemią nie zdołają przygotować sportowców co wypaczyło by rezultaty rywalizacji .
         • gizmo1967 Zgłoś komentarz
          Ja Wiem, że Japonia jak każdy naród z tamtego terenu jest honorowy i bardzo zdyscyplinowany. Dlatego należy podjąć tą decyzję już teraz. Rozumiem, że przygotowania do IO pochłonęły
          Czytaj całość
          ogromne pieniądze było to ogromne obciążenie dla tego kraju. Jednak sytuacja na całym świecie jest dramatyczna i w obliczu tej tragedii trzeba przełożyć do przyszłego roku to największe święto sportowe. Mam wielki szacunek do Japończyków i wierzę, że podejmą tą trudną dla nich decyzję już w tym tygodniu. To smutne ale teraz życie ludzkie jest najważniejsze
          Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
          ×
          Sport na ×