Pekin 2022. Niespodzianka w starciu olimpijskich debiutantek

W poniedziałek doszło w Pekinie do meczu kobiecych drużyn Czech i Danii, które debiutują w turnieju hokeja na igrzyskach olimpijskich. Reprezentantki naszych południowych sąsiadów nie wykorzystały okazji, aby zapewnić sobie awans do ćwierćfinału.

Rafał Smoliński
Dunki cieszą się z wygranej Getty Images / David Cerny / Na zdjęciu: Dunki cieszą się z wygranej
Czeszki i Dunki po raz pierwszy zakwalifikowały się na zimowe igrzyska olimpijskie, ale ich droga w pekińskim turnieju przebiegała dotychczas inaczej. Hokeistki naszych południowych sąsiadów miały przed poniedziałkowym spotkaniem sześć punktów na koncie. Natomiast Dunki doznały dwóch porażek i znalazły się pod ścianą.

Spotkanie miało więc ogromne znaczenie dla losów obu zespołów. Czeszki były zdecydowanymi faworytkami i potrzebowały choćby punktu, aby zakwalifikować się do fazy pucharowej. Od początku miały przewagę na lodzie i dwukrotnie wychodziły na prowadzenie. Mimo tego ze zwycięstwa 3:2 cieszyły się Dunki.

Pierwszego gola zdobyła Aneta Tejralova, ale już w 10. minucie wyrównała Josefine Jakobsen. Historia powtórzyła się w drugiej tercji. Katerina Mrazova wyprowadziła Czeszki na prowadzenie, jednak Michelle Weis błyskawicznie odpowiedziała. Po 40 minutach był remis po 2.

Emocje sięgnęły zenitu w trzeciej odsłonie. W 41. minucie Silke Glud wykorzystała okres gry w przewadze i Dunki po raz pierwszy w meczu wyszły na prowadzenie. Czeszki do końca walczyły o zmianę rezultatu. W ostatnich sekundach ściągnęły nawet bramkarkę, ale wyrównanie nie padło. Mimo większej liczby strzałów (32-17) przegrały mecz w regulaminowym czasie gry.

W tabeli grupy B prowadzi Japonia, która jest pewna gry w ćwierćfinale. Czeszki mają na koncie sześć punktów, a Chinki pięć. Wieczorem (godz. 14:10 naszego czasu) odbędzie się spotkanie gospodyń ze Szwedkami. Jeśli Chinki zwyciężą, to zakwalifikują się do fazy pucharowej i wyeliminują hokeistki Trzech Koron. Wówczas o ostatnie wolne miejsce w ćwierćfinale będą walczyć Czeszki i Dunki (przy równej liczbie punktów dwóch zespołów decyduje bezpośredni mecz). We wtorek Czechy zagrają z Japonią, a Dania ze Szwecją.

Przypomnijmy, że w ćwierćfinale na pewno wystąpi pięć ekip z grupy A (Kanada, USA, Finlandia, Rosyjski Komitet Olimpijski i Szwajcaria), a także trzy czołowe drużyny z grupy B (w niedzielę awans zapewniła sobie Japonia).