Pekin 2022. Ruszył turniej hokeja mężczyzn. Kuriozalna bramka rozstrzygnęła pierwszy mecz

W środę rozpoczęły się zmagania w turnieju hokeja na lodzie mężczyzn igrzysk olimpijskich Pekin 2022. W pierwszym meczu faworyzowani Rosjanie skromnie pokonali Szwajcarów, a zwycięstwo zapewnili sobie po samobójczym trafieniu.

Rafał Smoliński
Rosjanie cieszą się z gola PAP/EPA / MARK CRISTINO / Na zdjęciu: Rosjanie cieszą się z gola
Pod nieobecność gwiazd z ligi NHL to reprezentacja Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego jest głównym faworytem do olimpijskiego złota w Pekinie. Trener Aleksiej Żamnow skompletował drużynę z najlepszych graczy ligi KHL, którzy mają powtórzyć sukces z Pjongczangu.

Tymczasem na inaugurację turnieju w Pekinie Rosjanie męczyli się ze Szwajcarami. Spotkanie było bardzo wyrównane. To był twardy mecz hokeja, w którym sędziowie często odsyłali zawodników obu drużyn na ławkę kar. Mimo sporej liczby strzałów (33-30 na korzyść Helwetów) padł tylko jeden gol.

Decydujące trafienie uzyskali Rosjanie na niespełna trzy sekundy przed końcem pierwszej tercji. Anton Slepyszew z CSKA Moskwa posłał krążek w pole bramkowe Helwetów, a niefortunnie interweniujący Enzo Corvi z HC Davos skierował "gumę" kolanem do własnej bramki. Ponieważ w hokeju nie ma "samobójów", gol został zapisany na konto Rosjanina, który jako ostatni miał kontakt z krążkiem.

W dwóch pozostałych tercjach nie padła ani jedna bramka, choć okazji ku temu nie brakowało. Szwajcarzy byli w stanie skonstruować ofensywne akcje, zabrakło jednak precyzji. Najpierw trafili w poprzeczkę, a na trzy minuty przed końcem meczu dogodną sytuację zmarnował Fabrice Herzog, który z bliska nie trafił do odsłoniętej bramki. Wcześniej Rosjanie mieli akcję sam na sam, jednak Nikita Gusiew nie zdołał pokonać Reto Berry.

Ostatecznie Rosjanie zwyciężyli skromnie 1:0, ale zdobyli cenne trzy punkty. W drugim środowym spotkaniu grupy B (godz. 14:10 naszego czasu) spotkają się Czesi i Duńczycy.

W turnieju hokeja na lodzie mężczyzn występuje 12 zespołów podzielonych na trzy grupy. Ich zwycięzcy oraz najlepsza ekipa z drugiego miejsca zakwalifikują się od razu do ćwierćfinału. Pozostałe osiem drużyn zostanie ułożonych w pary, z których czterech wygranych dołączy do rozstawionych ćwierćfinalistów.