Pekin 2022. Koncert Chińczyka w big air. Złoto tuż przed 18. urodzinami

Yiming Su zachwyca w Pekinie. Chińczyk, który 18 lutego skończy 18 lat, oddał dwa świetne skoki i zdobył złoty medal w big air (snowboard). Srebro i brąz igrzysk olimpijskich wywalczyli zawodnicy z Norwegii i Kanady.

Łukasz Iwanek
Łukasz Iwanek
Yiming Su (z prawej) PAP/EPA / Na zdjęciu: Yiming Su (z prawej)
We wtorek w XXIV Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022 w snowboardzie odbył się finał w big air. Na oryginalnie położonej olimpijskiej rampie koncert dał Chińczyk Yiming Su. Ta konkurencja polega na wykonaniu ewolucji w powietrzu, a oprócz czystości triku oceniane są wysokość i odległość skoku.

W kwalifikacjach najlepszy był Max Parrot, który miał szansę na drugie złoto w Pekinie. Pierwsze zdobył w slopestyle'u. W big air Kanadyjczyk był najlepszy w kwalifikacjach. W finale wykonał jeden wyśmienity skok, oceniony na 94 punkty. Pierwszy był dla niego nieudany, bo zaliczył upadek. W trzecim uzyskał notę 76,25 i zdobył brązowy medal. Ma już w swoim dorobku olimpijskie krążki we wszystkich kolorach. W Pjongczangu (2018) wywalczył srebro w slopestyle'u.

Nie było mocnych na Yiminga Su, który 18 lutego skończy 18 lat. Chińczyk złoto zapewnił sobie dzięki pierwszym dwóm próbom, za które uzyskał w sumie 182,50. Jest to jego drugi medal w Pekinie. W slopestyle'u cieszył się ze srebra. Wicemistrzem został Norweg Mons Roisland, dla którego jest to pierwszy olimpijski krążek.

Na czwartym miejscu rywalizację ukończył Japończyk Hiroaki Kunitake (166,25). Piąty był Redmond Gerard, mistrz olimpijski w slopestyle'u z 2018 roku. Na siódmej pozycji uplasował się Kanadyjczyk Mark McMorris, który zdobył brązowe medale w slopestyle'u na trzech igrzyskach z rzędu (2014, 2018, 2022).

W finale wzięło udział 12 najlepszych zawodników z kwalifikacji. Wykonywali po trzy przejazdy. Końcowy wynik jest sumą not z dwóch najlepszych skoków.

Po raz drugi odbyła się rywalizacja w big air w igrzyskach olimpijskich. Cztery lata temu w Pjongczangu złoty medal zdobył Sebastien Toutant. Srebro padło łupem Kyle'a Macka, a brąz powędrował do Billy'ego Morgana. W Pekinie Kanadyjczyk zajął dopiero 26. miejsce w kwalifikacjach. Amerykanin i Brytyjczyk nie startowali.

Medale w big air mężczyzn:

Miejsce Zawodnik Kraj Wynik
1. Yiming Su Chiny 182,50
2. Mons Røisland Norwegia 171,75
3. Max Parrot Kanada 170,25

Zobacz także: Amerykanki rządzą w nowej konkurencji. Koniec niebywałej serii Niemiec Powrót z dalekiej podróży po złoto w slopestyle'u ZOBACZ WIDEO: Dramatyczne wyznanie polskiego olimpijczyka. Powiedział, ile zarabiają sportowcy

Czy lubisz oglądać snowboard?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×