Pekin 2022. Czy mamy jeszcze szanse medalowe?

Coraz mniej dni pozostało do zamknięcia igrzysk Pekin2022, a nasza reprezentacja wciąż ma na koncie jeden brąz. Czy mamy szanse na powiększenie dorobku?


AD
Monika Hojnisz-Staręga Getty Images / Tom Weller/VOIGT/DeFodi Images / Na zdjęciu: Monika Hojnisz-Staręga
Na pięć dni przed zakończeniem igrzysk trudno o optymizm pod względem medalowym. Biało-Czerwoni są obecni w klasyfikacji jedynie za sprawą Dawida Kubackiego, który wywalczył brąz na skoczni normalnej. Czy mamy jeszcze jakieś szanse medalowe? Raczej możemy mówić o konkurencjach, które warto obserwować, bo przy dobrym występie i dużej dawce szczęścia, ktoś z naszych reprezentantów może się zakręcić koło podium.

A takich konkurencji jest kilka. Pierwszą z nich będzie łyżwiarstwo figurowe, a konkretnie rywalizacja solistek. Jekaterina Kurakowa jest objawieniem tego sezonu, nasza reprezentantka zajęła 5. miejsce na mistrzostwach Europy. Początek zmagań już we wtorek 15 lutego o godz. 11:00 (Polka wystartuje ok. 14:00), a o tej samej porze dwa dni później rozpocznie się finałowy akord rywalizacji o medale.

W środę 16 lutego mamy dwie konkurencje warte uwagi. Pierwszą z nich jest biathlonowa sztafeta pań 4x6km. Cztery lata temu Biało-Czerwone do ostatniego strzelania walczyły o medal. Ostatecznie były siódme. W tym roku taki rezultat byłby jednak sukcesem, ale przy warunkach pogodowych panujących w Chinach, wszystko może się zdarzyć. Początek rywalizacji o 8:45 czasu polskiego.

ZOBACZ WIDEO: Świetne igrzyska w wykonaniu Stocha. "Do medalu mało brakowało"

Także w środę o 12:30 dwie Polki powalczą w ćwierćfinale (a może i dalej) na 1500 metrów w short tracku. Natalia Maliszewska i Kamila Stormowska nie są kandydatkami do medali, ale short track jest na tyle nieprzewidywalny, że warto będzie zobaczyć polskie reprezentantki.

Dzień później o 9:30 na 1000m kobiet powalczą Andżelika Wójcik oraz Karolina Bosiek. Polskie łyżwiarki mogą spokojnie pokusić się o miejsce w czołowej dziesiątce, a rywalizacja o złoto zapowiada się pasjonująco.

W piątek także o 9:30 na kilometr w łyżwiarstwie szybkim powalczą panowie: Piotr Michalski oraz Damian Żurek. Michalski na 500 metrów otarł się o medal. Wprawdzie 1000 metrów nie jest jego koronnym dystansem, ale stać go na bardzo dobry wynik. To samo tyczy się Żurka.

W sobotę czekają nas ostatnie emocje, ale chyba będzie ich najwięcej. Warto obserwować od 4:00 narciarstwo alpejskie, w którym Polacy wystartują w drużynie. Sam awans do Pekinu był dużym sukcesem, a w konkurencji zespołowej przydarza się sporo niespodzianek. Gąsienica-Daniel i Łuczak są w formie umożliwiającej walkę z rywalkami. Pytanie, co pokażą panowie.

Także w sobotę od 8:00 rozpocznie się rywalizacja w mass starcie w łyżwiarstwie szybkim. Na inaugurację sezonu Zbigniew Bródka stanął na najniższym stopniu podium. Wystartuje także Artur Janicki. Od 8:45 do gry ruszą panie, a w stawce znajdzie się Karolina Bosiek.

O 10:00 wystartuje także wyścig pań ze startu wspólnego, w którym wystartuje Monika Hojnisz-Staręga. Polka w Pekinie prezentuje najlepszą formę w sezonie, czego dowodem jest 9. lokata w biegu pościgowym. To jednak bieg ze startu wspólnego leży Polce najlepiej i przy dobrym strzelaniu, jest się w stanie włączyć do walki o medale.

Najciekawsze starty Polaków do końca igrzysk (wybór WP SportoweFakty):
15.02.2022 - 11:00 - łyżwiarstwo figurowe, program krótki solistek (Jekaterina Kurakowa)
16.02.2022 - 8:45 - biathlon, finał biegu sztafet 4x6km kobiet (Monika Hojnisz-Staręga, Anna Mąka, Kinga Zbylut, Kamila Żuk)
16.02.2022 - 12:30 - short track, ćwierćfinały 1500m kobiet (Natalia Maliszewska, Kamila Stormowska) + ew. kolejne rundy w przypadku awansu
17.02.2022 - 9:30 - łyżwiarstwo szybkie, finał rywalizacji na 1000m kobiet (Andżelika Wójcik, Karolina Bosiek)
17.02.2022 - 11:00 - łyżwiarstwo figurowe, finałowy program dowolny solistek (Jekaterina Kurakowa)

18.02.2022 - 9:30
- łyżwiarstwo szybkie, finał rywalizacji na 1000m mężczyzn (Piotr Michalski, Damian Żurek)
19.02.2022.4:00 - narciarstwo alpejskie, 1/8 finału zjazdu równoległego drużyn mieszanych (Maryna Gąsienica-Daniel, Magdalena Łuczak, Zuzanna Czapska, Hanna Zięba, Michał Jasiczek, Paweł Pyjas) + ew. kolejne rundy w przypadku awansu
19.02.2022 - 8:00 - łyżwiarstwo szybkie, półfinały startu wspólnego mężczyzn (Zbigniew Bródka, Artur Janicki) + ew. kolejne rundy w przypadku awansu
19.02.2022 - 8:45 - łyżwiarstwo szybkie, półfinały startu wspólnego kobiet (Karolina Bosiek) + ew. kolejne rundy w przypadku awansu
19.02. 2022 - 10:00 biathlon, bieg ze startu wspólnego kobiet (Monika Hojnisz-Staręga)

Czytaj więcej:
Problemy Polek w biegu drużynowym
Norweżka czuje się oszukana brakiem medalu

Oglądaj skoki narciarskie w Pilot WP! (link sponsorowany)

Czy Polacy wywalczą jeszcze medal w Pekinie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×