Pekin 2022. Nowozelandczyk tworzy historię. Kolejny medal amerykańskiego geniusza

Nowa Zelandia ma drugi złoty medal zimowych igrzysk olimpijskich. Zdobył go w Pekinie Nico Porteous w konkurencji halfpipe w narciarstwie dowolnym. Tym razem srebro wywalczył Amerykanin David Wise, mistrz z 2014 i 2018 roku.


Łukasz Iwanek
Łukasz Iwanek
Nico Porteous PAP/EPA / MAXIM SHIPENKOV / Na zdjęciu: Nico Porteous
W sobotę w XXIV Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022 odbył się ostatni finał w narciarstwie dowolnym. W halfpipe'ie rywalizowali panowie. W Soczi (2014) i Pjongczangu (2018) mistrzem został David Wise. Tym razem Amerykanin cieszył się ze srebrnego medalu. Złoto padło łupem Nowozelandczyka Nico Porteousa.

Specjaliści od tej konkurencji w obiekcie sportowym mającym kształt szerokiej rynny wykonują skoki i szereg akrobacji podczas zjazdu. W czwartek odbyły się kwalifikacje z udziałem 23 mężczyzn. Do finału awansowało 12 najlepszych. W sobotę panowie wykonywali po trzy próby i na końcowy wynik składała się ta najwyżej oceniona.

Pierwsze przejazdy okazały się decydujące. Porteous zdobył 93 punkty i nikt nie był w stanie mu zagrozić. Wise otrzymał notę 90,75 i zapewnił sobie srebro. Brąz padł łupem innego Amerykanina, Alexa Ferreiry z wynikiem 86,75. W finale wystąpiło czterech reprezentantów USA. Birk Irving (80,00) był piąty, a zwycięzca kwalifikacji, Aaron Blunck (78,25) uplasował się na siódmym miejscu.

ZOBACZ WIDEO: Historyczny wynik polskich saneczkarzy. "Cieszy nas ładna jazda, czyste przejazdy"

Na czwartej pozycji zawody ukończył Kanadyjczyk Noah Bowman (84,75). Jego rodacy Brendan Mackay (65,50) i Simon d'Artois (63,75) zajęli dziewiąte i 10. miejsce. Szósty był Kevin Rolland (79,25), brązowy medalista z Soczi. Na dwóch ostatnich lokatach znaleźli się Miguel Porteous (63,50), brat Nico oraz Szwajcar Robin Briguet (21,75).

W sobotę swoje piętno na rywalizacji odcisnął silny wiatr. Sporo było upadków, a wielu zawodników rezygnowało z wykonywania trudniejszych tricków. Narciarski halfpipe po raz trzeci znalazł się w programie igrzysk olimpijskich. Konkurencja ta debiutowała w 2014 roku w Soczi.

Nico Porteous zdobył drugi medal olimpijski. Cztery lata temu w Pjongczangu cieszył się z brązu. Nowa Zelandia ma teraz dwa złote krążki w zimowych igrzyskach. Także w Pekinie mistrzynią została Zoi Sadowski-Synnott (slopestyle w snowboardzie).

Medale w halfpipe'ie mężczyzn:

Miejsce Zawodnik Kraj Wynik
1. Nico Porteous Nowa Zelandia 93,00
2. David Wise USA 90,75
3. Alex Ferreira USA 86,75

Zobacz także:
Znamy brązowych medalistów w curlingu. Amerykanie poza podium

Czy śledziłeś narciarstwo dowolne w igrzyskach olimpijskich w Pekinie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×