Pekin 2022. Dziewiąte złoto. Historyczna dominacja jednego kraju

Francesco Friedrich i jego ekipa zdobyli złoto w czwórkach w igrzyskach olimpijskich w Pekinie. Niemcy przypieczętowali dominację absolutną na torze saneczkowo-bobslejowym.


Łukasz Iwanek
Łukasz Iwanek
Francesco Friedrich, Thorsten Margis, Candy Bauer i Alexander Schueller PAP/EPA / MARTIN DIVISEK / Na zdjęciu: Francesco Friedrich, Thorsten Margis, Candy Bauer i Alexander Schueller
W niedzielę wyłonieni zostali ostatni medaliści w bobslejach w XXIV Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022. Po dwóch ślizgach w czwórkach pierwsze dwa miejsce zajmowały niemieckie ekipy. Francesco Friedrich, Thorsten Margis, Candy Bauer i Alexander Schueller wyprzedzali Johannesa Lochnera, Floriana Bauera, Christophera Webera i Christiana Raspa. Trzecie miejsce zajmowali Kanadyjczycy Justin Kripps, Ryan Sommer, Cam Stones i Benjamin Coakwell.

W niedzielę sytuacja nie uległa zmianie, choć emocji w walce o brąz nie zabrakło. Christoph Hafer, Michael Salzer, Matthias Sommer i Tobias Schneider wywarli na załodze Krippsa dużą presję, ale jednak nie doszło do zajęcia przez Niemców całego podium. W ostatnim ślizgu w pewnym momencie przewaga Kanadyjczyków stopniała do zaledwie 0,01 sekundy, ale utrzymali nad trzecią niemiecką ekipą przewagę 0,06.

Ekipa Friedricha tylko po pierwszym ślizgu przegrywała z załogą Lochnera, która ustanowiła w nim rekord toru. Friedrich i spółka mieli najlepszych czas kolejnych trzech ślizgów i zdobyli złoto z przewagą 0,37 sekundy nad rodakami.

ZOBACZ WIDEO: Historyczny wynik polskich saneczkarzy. "Cieszy nas ładna jazda, czyste przejazdy"

Na piątym miejscu znaleźli się Oskars Kibermanis, Davis Spriņgis, Matiss Miknis i Edgars Nemme. Łotysze szanse na medal przegrali w pierwszym ślizgu, w którym mieli dopiero siódmy czas. W drugim zaprezentowali się świetnie (drugi wynik). Nie było już jednak szans, aby zaatakować podium.

Frierdich i Margis na torze w Yanqing był również najlepsi w dwójkach. Zostali oni pierwszymi bobsleistami, którzy zdobyli złote medale w dwójkach i czwórkach nad dwóch igrzyskach. Powtórzyli podwójny sukces z Pjongczangu (2018).

W rywalizacji wzięło udział 28 ekip. W tym gronie zabrakło Polaków. Do decydującego ślizgu zakwalifikowało się 20 załóg. Na 20. miejscu znaleźli się Brazylijczycy.

Niemcy przypieczętowali historyczną dominację w igrzyskach olimpijskich w Pekinie. Na torze saneczkowo-bobslejowym zdobyli 16 medali, w tym dziewięć złotych.

Medale w czwórkach mężczyzn:

Miejsce Zawodnicy Kraj Czas
1. Francesco Friedrich, Thorsten Margis, Candy Bauer, Alexander Schueller Niemcy 3:54,30
2. Johannes Lochner, Florian Bauer, Christopher Weber, Christian Rasp Niemcy +0,37
3. Justin Kripps, Ryan Sommer, Cam Stones, Ben Coakwell Kanada +0,79

Zobacz także:
Finał curlingu kobiet pod kontrolą. Wygrała siła spokoju
Historyczny medal Słowacji. Fenomenalny 17-latek bohaterem!

Czy lubisz oglądać rywalizację w bobslejach?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×