W ubiegłym roku zbierano podpisy pod obywatelskim projektem ustawy przywracającej finansowanie metody in vitro z budżetu państwa. Same dyskusje nad przyjęciem oraz kształtem ustawy były dość żywiołowe w sejmie.
Zgodnie z projektem to minister zdrowia ma opracować, wdrożyć, zrealizować i finansować program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności. Chodzi o zapłodnienie pozaustrojowe in vitro. Corocznie na ten cel z budżetu państwa ma się przeznaczać co najmniej 500 milionów złotych.
"To dzięki Wam możemy realizować nasze obietnice! Pod tym obywatelskim projektem ustawy podpisało się niemal pół miliona Polek i Polaków. In vitro to szczęście i nadzieja dla polskich rodzin" - napisała na Instagramie Jagna Marczułajtis-Walczak.
"Pierwszy, Obywatelski projekt TAK DLA INVITRO przegłosowany w Sejmie" - dodał Paweł Papke .
Marczułajtis-Walczak to była snowboardzistka i olimpijka. W sejmie zasiadała w latach 2011-2015, a następnie od 2018 roku do teraz. Na X kadencję została wybrana w okręgu krakowskim uzyskując ponad 35 tysięcy głosów.
Paweł Papke to były polski siatkarz i prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Podobnie jak Marczułajtis w sejmie pojawił się w 2011 roku i z krótką przerwą ma mandat posła do dziś. W ostatnich wyborach uzyskał nieco ponad 27 tysięcy głosów.
Czytaj też:
Tam odbędą się IO w 2030 roku?
Szykuje się ogromna zmiana w PKOl-u. "Próba zabetonowania władzy"