Projekt dotyczący in vitro przyjęty. "To dzięki wam"

W czwartek w sejmie przyjęto pierwszy projekt obywatelski "Tak dla in vitro". Poparło go 268 posłów, przeciw było 118, wstrzymało się 50 osób. Z tego faktu niezwykle ucieszona jest Jagna Marczułajtis-Walczak, była sportsmenka.

Dominika Pawlik
Dominika Pawlik
sejm przegłosował ustawę ws in vitro PAP / Paweł Supernak / Na zdjęciu: sejm przegłosował ustawę ws. in vitro
W ubiegłym roku zbierano podpisy pod obywatelskim projektem ustawy przywracającej finansowanie metody in vitro z budżetu państwa. Same dyskusje nad przyjęciem oraz kształtem ustawy były dość żywiołowe w sejmie.

Zgodnie z projektem to minister zdrowia ma opracować, wdrożyć, zrealizować i finansować program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności. Chodzi o zapłodnienie pozaustrojowe in vitro. Corocznie na ten cel z budżetu państwa ma się przeznaczać co najmniej 500 milionów złotych.

"To dzięki Wam możemy realizować nasze obietnice! Pod tym obywatelskim projektem ustawy podpisało się niemal pół miliona Polek i Polaków. In vitro to szczęście i nadzieja dla polskich rodzin" - napisała na Instagramie Jagna Marczułajtis-Walczak.

"Pierwszy, Obywatelski projekt TAK DLA INVITRO przegłosowany w Sejmie" - dodał Paweł Papke .

Marczułajtis-Walczak to była snowboardzistka i olimpijka. W sejmie zasiadała w latach 2011-2015, a następnie od 2018 roku do teraz. Na X kadencję została wybrana w okręgu krakowskim uzyskując ponad 35 tysięcy głosów.

Paweł Papke to były polski siatkarz i prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Podobnie jak Marczułajtis w sejmie pojawił się w 2011 roku i z krótką przerwą ma mandat posła do dziś. W ostatnich wyborach uzyskał nieco ponad 27 tysięcy głosów.

Czytaj też:
Tam odbędą się IO w 2030 roku?
Szykuje się ogromna zmiana w PKOl-u. "Próba zabetonowania władzy"

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×