Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Zawodnik ukarany po skandalu na igrzyskach olimpijskich. Potężna dyskwalifikacja

Judoka Fethi Nourine nie przystąpił do rywalizacji w turnieju olimpijskim w judo, ponieważ nie chciał zmierzyć się z Izraelczykiem. Algierczyk najpierw został tymczasowo zawieszony, a teraz komisja podjęła decyzję o karze dla 30-latka.

Igor Kubiak
Igor Kubiak
judo podczas IO w Tokio PAP/EPA / KIYOSHI OTA / Na zdjęciu: judo podczas IO w Tokio
Judoka Fethi Nourine zdobył kwalifikację na igrzyska olimpijskie w Tokio, ale po losowaniu drabinki zrezygnował z udziału w pierwszej rundzie kategorii do 73 kg. W przypadku zwycięstwa Algierczyk zmierzyłby się bowiem z Izraelczykiem Toharem Butbulem. Wraz z trenerem Amarem Benikhlefem publicznie oświadczyli, że w takiej sytuacji wycofują się z igrzysk.

Nourine swoją decyzję argumentował względami politycznymi. Przyznał, że wsparcie Palestyńczyków uniemożliwia mu konkurowanie z Izraelczykiem. Obie strony pozostają bowiem od wielu lat w konflikcie.

Po skandalu na igrzyskach Międzynarodowa Federacja Judo tymczasowo zawiesiła Nourine'a i jego trenera, a także powołała Komisję Dyscyplinarną, która zajęła się całą sprawą.

Wszczęto postępowanie, po którym uznano, że zarówno zawodnik, jak i trener zostali zawieszeni na 10 lat, przez co nie mogą występować w wydarzeniach organizowanych przez Międzynarodową Federację Judo. Dla zawodnika oznacza to praktycznie zakończenie zawodowej kariery - zawieszenie minie bowiem, gdy będzie miał 40 lat.

"Dla Komisji Dyscyplinarnej jest oczywiste, że wykorzystano Igrzyska Olimpijskie jako platformę protestu i promocji propagandy politycznej i religijnej, co jest wyraźnym i poważnym naruszeniem Statutu i Kodeksu Etyki Międzynarodowej Federacji Judo, a także Karty Olimpijskiej" - argumentowano.

Decyzja została podjęta ze skutkiem natychmiastowym, ale ukarani mogą odwołać się do Sportowego Sądu Arbitrażowego.

Czytaj też:
-> Kompromitacja dziennikarki. Myślała, że ma wyłączony mikrofon
-> Dziennikarze "The Guardian" przesadzili. Jest screen

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: siatkarze grają nie tylko w Europie! Co za akcja
Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×