Spacerek Polonii 2011

Tylko w pierwszej kwarcie koszykarze Startu AZS Lublin nawiązali wyrównaną walkę z Polonią 2011. Wraz z upływem czasu gospodarze coraz bardziej dominowali i ostatecznie dość łatwo wygrali 94:61.

Michał Owczarek

Warszawianie nie najlepiej rozpoczęli mecz ze Startem. Goście z Lublina bronili strefą, którą podopieczni Mladena Starcevicia próbowali rozbijać rzutami z dystansu. Te jednak były nieskuteczne, a rywale szybko kontrowali i wyszli na prowadzenie 12:8 dzięki punktom Piotra Jagody i Pawła Kowalskiego. Gospodarz szybko się przebudzili, zaczęli grać szybciej w ataku, częściej dogrywali pod kosz, a zza linii 6,25 po dwa razy trafili Leszek Karwowski i Paweł Podobas. Polonia 2011 szybko przejęła kontrolę nad spotkaniem, dobrze grę zespołu prowadzili Śnieg z Podobasem, którzy uzbierali w sumie 12 asyst (o dwie więcej niż cały zespół z Lublina). Już pod koniec drugiej kwarty prowadziła różnicą 11 oczek, by systematycznie aż do końca meczu ją powiększać. Skończyło się ostatecznie 94:61, ale gdyby nie straty mogłoby być znacznie więcej.

Trener Starcević często rotował składem, dał więcej minut rezerwowym, a ci odpłacili mu dobrą grą. Warszawianie zdecydowanie zdominowali walkę podkoszową. Z obu tablic zebrali aż 51 piłek, podczas gdy rywale 34. Prym w tym elemencie wiedli zwłaszcza Jarosław Mokros (10 zbiórek oraz Mateusz Bartosz, który także świetnie wyprowadzał kontrataki. Coraz lepiej na pierwszoligowych parkietach spisuje się Marcin Kolowca. Środkowy Polonii zebrał 6 piłek, ale też aż czterokrotnie zablokował rzuty rywali. Po 15 punktów zdobyli Leszek Karwowski i Marcin Dutkiewicz.

Start oprócz dobrej gry w pierwszej kwarcie nic wielkiego w Warszawie nie pokazał. Poza dobrą grą braci Jagoda trener Krzysztof Ziemoląg nie miał wielu powodów do radości. Jego koszykarze ustępowali rywalom ograniem, sprytem, a w końcówce także wolą walki. Jest już praktycznie przesądzone, że Lublin będzie musiał pożegnać się z pierwszoligową koszykówką, a to wieka strata dla tego miasta.

Polonia 2011 Warszawa - Start AZS Lublin 94:61 (20:18, 32:25, 18:10, 24:8)

Polonia 2011:
Dutkiewicz 15, Karwowski 15, Śnieg 12, Berisha 11, Mokros 9, Bartosz 9, Lewandowski 7, Jankowski 6, Podobas 6, Rysiak 2, Kołowca 2, Kucharski 0.

Start AZS: P. Jagoda 17, Ł. Jagoda 9, Rak 9, Kowalski 9, Borkowski 7, Drozd 6, Olejniczak 2, Urbański 2, Prażmo 0, Karczewski 0, Czarkowski 0.