Znamy najlepsze sprinterki na torze. Złoto dla Nowozelandki

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Alex Broadway / Ellesse Andrews
Getty Images / Alex Broadway / Ellesse Andrews

W niedzielę zakończyły się zmagania na welodromie podczas igrzysk olimpijskich Paryż 2024. W finale sprintu najlepsza okazała się Ellesse Andrews. Nowozelandka pewnie pokonała Niemkę.

Niedzielna rywalizacja sprinterek na igrzyskach olimpijskich Paryż 2024 rozpoczęła się od półfinałów. W jednym o awans walczyły Niemka Lea Friedrich i Hetty van de Wouw, a w drugim Ellesse Andrew oraz Emma Finucane.

W starciu Friedrich i van de Wouw dwa wyścigi to było za mało, aby wyłonić zwyciężczynię. Najpierw minimalnie lepsza była Holenderka, ale w kolejnym starciu wygrała Niemka. Decydujący pojedynek także zwyciężyła Lea Friedrich i to ona awansowała do rywalizacji o złoto. W drugiej parze większych emocji nie było. Emma Funucane w obu wyścigach do końca naciskała Nowozelandkę, ale dwa razy szybsza była Ellesse Andrews i to ona mogła szykować się do startu w finale.

Między półfinałami, a rywalizacją o medale odbył się jeszcze wyścig o miejsca 5-8. W nim przez większość dystansu prowadziła Emma Hinze, ale w samej końcówce wyprzedziła ją Sophie Capewell i to Brytyjka jest piątą zawodniczką igrzysk w Paryżu.

O olimpijski brąz walczyły Emma Funucane oraz Hetty van de Wouw. W obu wyścigach dość wyraźnie wygrywała Brytyjka, która zdobyła swój trzeci medal na igrzyskach w Paryżu. Oprócz trzeciego miejsca w sprincie ma także brąz w keirinie oraz złoto w sprincie drużynowym.

W pojedynku o złoto igrzysk olimpijskich Paryż 2024 zmierzyły się Ellesse Andrews oraz Lea Friedrich. W pierwszym wyścigu obie zawodniczki na metę wpadły bardzo blisko siebie, ale minimalnie lepsza była Nowozelandka.

W drugim starciu Niemka nie miała już większych szans, straciła 0,6 sekundy i to Andrews została mistrzynią olimpijską. Dla niej to trzeci medal wywalczony w stolicy Francji. Wcześniej zdobyła złoto w keirinie oraz srebro w sprincie drużynowym.

Wyścig o miejsca 5-8: 5. Sophie Capewell (Wielka Brytania) 6. Emma Hinze (Niemcy) 7. Martha Bayona Pineda (Kolumbia) 8. Kelsey Mitchell (Kanada)

Półfinały sprintu kobiet: Lea Friedrich (Niemcy) - Hetty van de Wouw (Holandia) 2:1 Ellesse Andrews (Nowa Zelandia) - Emma Finucane (Wielka Brytania) 2:0

O 3. miejsce: Emma Finucane (Wielka Brytania) - Hetty van de Wouw (Holandia) 2:0

Finał: Ellesse Andrews (Nowa Zelandia) - Lea Friedrich (Niemcy) 2:0

Źródło artykułu: WP SportoweFakty