Krzysztof Maksel ósmy w keirinie na mistrzostwach Europy Apeldoorn 2019

Krzysztof Maksel zajął ósme miejsce w keirinie podczas czwartego dnia mistrzostw Europy Apeldoorn 2019 w kolarstwie torowym.

Piotr Ziemka
Na pierwszym planie zdjęcia: Krzysztof Maksel Getty Images / PressFocus/MB Media / Na pierwszym planie zdjęcia: Krzysztof Maksel
Najlepszy okazał się Harrie Lavreysen. Holender objął prowadzenie na przedostatnim okrążeniu i zdołał utrzymać przodownictwo do końca. Dzień wcześniej reprezentant gospodarzy zdobył srebro w sprincie. Jako drugi w keirinie ukończył rywalizację Denis Dmitrijew. Trzeci finiszował Matthijs Buchli. Krzysztof Maksel był drugi w finale B, co dało mu ósmą lokatę w końcowym zestawieniu. W półfinale wystąpił też Patryk Rajkowski, którego ostatecznie sklasyfikowano na dwunastej pozycji.

W finale keirinu kobiet na ostatnim okrążeniu długo prowadziła Lea Sophie Friedrich, ale w końcówce Niemkę wyprzedziła Mathilde Gros. Kolarka z Francji obroniła mistrzowski tytuł - wygrała mistrzostwa Europy również w 2018 roku. Jako trzecia metę minęła Daria Szmeliewa. W gronie dwunastu półfinalistek nie znalazły się Urszula Łoś i Marlena Karwacka. Polki odpadły w repasażach.

W latach 2015 i 2018 wyścig punktowy na mistrzostwach Europy wygrał Wojciech Pszczolarski, a w 2017 roku zwyciężył Alan Banaszek. Obu tych kolarzy powołano do składu reprezentacji Polski w kolarstwie szosowym na Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe rozgrywane w tym samym terminie, co ME Apeldoorn 2019. Tym razem Polskę w wyścigu liczącym 40 kilometrów reprezentował Bartosz Rudyk.

Brat Mateusza Rudyka zajął jedenastą lokatę z dorobkiem 45 "oczek". Najlepszy okazał się Bryan Coquard (98 punktów). Drugie miejsce zajął mistrz świata Jan Willem van Schip (93). Taki sam dorobek wywalczyli Christos Volikakis i Michele Scartezzini (po 85 pkt). Na ostatnim finiszu szybciej metę minął Grek, więc to on otrzymał brązowy medal.

Dziewiąty czas w wyścigu na 4 kilometry na dochodzenie uzyskał Szymon Krawczyk. Na trzynastej pozycji został sklasyfikowany Wojciech Ziółkowski. Zwyciężył Corentin Ermenault. Francuz w finale pokonał obrońcę mistrzowskiego tytułu - Domenica Weinsteina. Brązowy medal otrzymał inny Niemiec - Felix Gross.

Jedenasta w wyścigu punktowym była Karolina Karasiewicz. Na podium stanęły: Maria Confalonieri, Taciana Szarakowa i Żanna Sołowiej.

Na niedzielę zaplanowano następujące konkurencje: 500 metrów ze startu zatrzymanego kobiet, kilometr ze startu zatrzymanego mężczyzn oraz madisony,

Czy w niedzielę Polak lub Polka zdobędzie medal mistrzostw Europy 2019?